Úspěšný rok pro Janáčkovu operu NdB

Konec kalendářního roku je nejen ve znamení předvánočního shonu, ale i bilancování uplynulých měsíců. Pro Janáčkovu operu NdB je letošní bilancování radostné, přestože druhou polovinu roku nemá soubor k dispozici své domovské Janáčkovo divadlo.

Činnost operního souboru se nejen neomezila, ale našla si i nové a netradiční prostory v největším pavilonu brněnského výstaviště, kde se konala poslední velmi úspěšná premiéra roku 2017 Gounodův Faust a Markéta.

Soubor Janáčkovy opery NdB v roce 2017 nastudoval celkem 6 premiér, z toho v české premiéře uvedl finskou soudobou operu K. Saariaho Láska na dálku původně zkomponovanou na objednávku salcburského festivalu, která získala Cena Divadelních novin za hudební inscenaci. Ve světové premiéře zazněla opera M. Nejtka a J. Adámka Pravidla slušného chování v moderní společnosti zkomponovaná přímo pro soubor Janáčkovy opery NdB. Do souboru také putovala Cena Thálie pro Pavlu Vykopalovou za roli Káti Kabanové. Celkem bylo odehráno 126 představení z toho 8 velmi úspěšných open-air produkcí na hradě Špilberk. Českou hudbu a především dílo Leoše Janáčka soubor Janáčkovy opery NdB  s velkým úspěchem představil na dvou prestižních mezinárodních festivalech - Hong Kong International Arts Festival a Shanghai International Arts Festival, kde uvedl inscenaci Janáčkovy Věci Makropulos (režie D. Radok, dirigent M. Ivanović) a tři koncerty, na nichž zaznělo např. Janáčkova Glagolská mše či Dvořákova Stabat mater.

Úspěšný projekt - Kroků za oponu nabízející zábavnou formou seznámení s operou se v letošním roce vydal i do Jihomoravského kraje za posluchači středních škol v Kroměříži a Mikulově, aby jim představil Janáčkovu Její pastorkyňu a Bizetovu Carmen.

Nadcházející rok 2018 bude především ve znamení festivalu Janáček Brno 2018 věnovaného oslavám 100. výročí vzniku české státnosti stejně jako první premiéra sezony 2018/19, kterou bude Smetanova Libuše na BVV. Program festivalu byl slavnostně zveřejněn již v listopadu 2017 spolu se zahájením prodeje vstupenek. Všechny informace a on-line prodej jsou dostupné na www.janacek-brno.cz

V druhé polovině sezony 2017/18 se na repertoár opery po více než 50ti letech vrátí Čajkovského Piková dáma se vzácným hostem Soňou Červenou. Pro děti je určena pohádka Kocour v botách a sezonu uzavřou Mozartovy Così fan tutte
Na brněnské výstaviště se soubor opery vrátí v únoru s inscenacemi Pucciniho Toscy a Turandot. Ti, co neměli možnost vidět Fausta a Markétu na BVV, budou mít poslední příležitost na konci května 2018.