V Popelce vystoupí vynikající chorvatská mezzosopranistka Helena Lucić

Svěží barevná pohádka s prvky pop artu. Vezměte celou rodinu a přijďte se pobavit při nesmrtelném příběhu lásky v krásném prostředí Mahenova divadla. Inscenace opery Gioachina Rossiniho v režii Rocca vás zcela jistě nenechá sedět v klidu!

Popelka Gioachina Rossiniho je operou, která se v současné době hraje s úspěchem na nejprestižnějších operních scénách světa. Je považována za nejtěžší Rossiniho operu. Její virtuózní pěvecké party kladou na zpěváky mimořádné technické nároky.

helena_lucic.jpg foto: www.helenalucic.com

V titulní roli Popelky uvidíte 27. 3. talentovanou Helenu Lucić. Mladá chorvatská mezzosopranistka je absolventkou záhřebské Akademie hudby. Dále se vzdělávala na mistrovských kursech ve Vídni ve třídě Axelle Galla a Olivera Miljakoviće. V roce 2001 debutovala v Chorvatském národním divadle v Záhřebu v Pucciniho jednoaktových operách Sestra Angelica a Gianni Schicchi. V roce 2003 s úspěchem ztvárnila roli Mollie v opeře Farma zvířat Igora Kuljeriće na Hudebním bienále Záhřeb. V osijecké opeře vystoupila v rolích Cherubína (Figarova svatba), Ciescy (Gianni Schicchi) a Nancy (Marta). V roce 2008 debutovala v opeře ve Splitu s rolí Siebla (Faust) a v Rijece v roli Rosiny (Lazebník sevillský).

V posledních letech pro Záhřebskou operu nastudovala například role Kočky a Veverky (Dítě a kouzla), Loly (Sedlák kavalír), Rosiny (Lazebník sevillský), Mercedes (Carmen) a Angeliny (Popelka). V této sezóně připravuje roli Adalgisy (Norma). Pravidelně spolupracuje s Chorvatským rozhlasovým a televizním sborem a orchestrem, Symfonickým orchestrem Dubrovník a Chorvatským komorním orchestrem.

________________________

Rozhovor s režisérem Roccem

V Brně se Rossiniho Popelka hraje úplně poprvé. Režisérem je Rocc, třicetiletý slovinský režisér a výtvarník, který je současně šéfem Janáčkovy opery Národního divadla Brno. Brněnské publikum zná Rocca z jeho inscenací opery Víta Zouhara Noci Dnem a Glassovy opery Kráska a zvíře.

Na světě existuje více než 300 pohádek o Popelce. Jaký příběh uvidíme v Brně?

Popelka je především pohádka, a proto mají všechny příběhy o Popelce něco společného – dobrý konec. Rossiniho Popelka žije se svým nevlastním otcem a dvěma nevlastními sestrami. Princ se do ní zamiluje kvůli její krásné duši. Popelka je na plese ze všech nejkrásnější, princi však nenechá střevíček, ale něco jiného. Nechte se překvapit! V Rossiniho Popelce není žádná kouzelná víla, zapomenutý střevíček ani kočár proměněný v dýni. Je tu tajemný princův rádce Alidoro, díky kterému dobro nakonec zvítězí nad zlem.  

Jaká je vaše Popelka? Připravil jste klasickou inscenaci, nebo jste upřednostnil moderní přístup?

Snažím se, aby Popelka komunikovala s dnešním publikem. Je to představení pro celou rodinu, svěží pohádková inscenace hýřící barvami. Výtvarně čerpám i ze současné estetiky, částečně se inspiruji pop artem. Příběh o dívce, která najde své štěstí, je zasazen do blíže neurčené doby a na blíže neurčené místo, kostýmy jsou současné. Například kostým prince je inspirován proslulým kostýmem popové hvězdy Michaela Jacksona. Naše výtvarné nápady jsme s výtvarnicí Vendulou Johnovou otestovali na současných školních dětech a setkaly se s úspěchem. Věříme, že se bude naše ztvárnění Popelky líbit. Přijďte se podívat! 

Popelka - kompletní informace a fotogalerie inscenace.