Janáček Brno 2012 přiveze to nejlepší z Evropy - Carsena, Kupfera a další!

Mezinárodní festival Janáček Brno 2012 konaný letos v termínu 16.–25. listopadu 2012 v Brně nese podtitul Genius Loci.

Návštěvníci festivalu se mohou těšit na vystoupení prestižních evropských operních souborů jako Opera Zuid Maastricht, Staatstheater Nürnberg nebo i na domácí Národní divadlo Brno, Slovenské národní divadlo a Národní divadlo moravskoslezské. Připraveny jsou rovněž koncerty, divadelní představení, vernisáže, dopolední matiné, výstavy a další doprovodné programy.

 makropulos_carsen.jpg

Věc Makropulos, Staatstheater Nürnberg, dirigent: Marcus Bosch, režie: Robert Carsen, foto: Alan Kaiser

„Brno oslavuje velkým festivalem svého ještě většího syna…“,   

„Brno oslavuje velkým festivalem svého ještě většího syna…“, psaly noviny Frankfurter Allgemeine Zeitung o předchozím ročníku. Obdobně jako v roce 2010 představí svým návštěvníkům přední operní soubory z Evropy. „

Na festivalu bude k vidění to nejlepší z Evropy - Věc Makropulos Roberta Carsena a Káťa Kabanová Harryho Kupfera

Jako jeden z vrcholů letošního ročníku považuji inscenaci Věc Makropulos v podání Staatstheater Nürnberg v režii jednoho z nejvýznamnějších divadelníků současnosti, Roberta Carsena a pod taktovkou Marcuse Bosche“, uvedl Daniel Dvořák, ředitel Národního divadla Brno a dodal „Je naší ambicí, aby se Brno stalo synonymem pro Janáčka podobně jako Salzburk pro Mozarta nebo Bayreuth pro Wagnera a výběr umělců a souborů, kteří na tomto festivalu vystupují  tomuto cíli také podřizujeme.“ 

   Dalším vrcholem festivalu je bezesporu inscenace opery Leoše Janáčka Káťa Kabanová v režii Harryho Kupfera, kterou v Brně předvede nizozemská Opera Zuid z Maastrichtu. Za dirigentským pultem uvidíme předního evropského dirigenta brněnského původu Stefana Veselku. Pozornosti neujde ani koprodukční inscenace opery Ericha Wolfganga Korngolda Zázrak Heliany, kterou připravilo Národní divadlo Brno spolu s Pfalztheater Kaiserslautern. Německá premiéra inscenace byla uvedena v prestižní ročence magazínu Opernwelt jako objev roku. Domácí Národní divadlo Brno k festivalovému programu přispěje inscenací opery Osud Leoše Janáčka pod taktovkou mladého brněnského dirigenta Jakuba Kleckera v režii Ansgara Haaga.

kata_kupfer_Foto_Morten_de_Boer.jpg

Káťa Kabanová, Opera Zuid Maastricht, dirigent: Stefan Veselka, režie: Harry Kupfer, foto: Morten de Boer

Janáček Brno 2012 s podtitulem Genius Loci 

   „Podtitul letošního ročníku Genius Loci si klade za cíl poukázat na hudební odkaz Leoše Janáčka a vedle Janáčkovy tvorby představit také díla dalších významných skladatelů, jejichž život a dílo bylo spjato s Brnem“, přibližuje podtitul festivalu Pavel Lojda, tajemník Mezinárodního festivalu Janáček Brno. Vedle Janáčkovy jevištní tvorby jsou pro návštěvníky připraveny jedinečné koncerty, baletní představení, činoherní večery, originální řada dopoledních matiné, výstavy a další doprovodné akce. Na programu festivalu se také významně podílí spolupořadatelé festivalu. Filhramonie Brno spolu s baletem Národního divadla  Brno připraví Zjasněnou noc Arnolda Schönberga v choreografii Ralfa Dörnena, posluchači Hudební fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v Brně nastudují exkluzivně pro Janáčkův festival hned dvě díla, a sice Evropskou turistiku Josefa Berga a Krásku a zvíře Miloslava Ištvana. Těšit se můžeme i na tematické výstavy a lektorské úvody.
   Mezinárodní festival Janáček Brno je výjimečný projekt, který uvádí světově uznávaného skladatele zpět do místa, kde strávil většinu života a vytvořil podstatnou část svého uměleckého díla. „Stále představuje též možnost, jak poukázat na skutečnost, že si váží Janáčkova díla i novou příležitostí, jak nenásilně podnítit přirozený cestovní ruch do místa ovanutého jeho geniem“, dodává Daniel Dvořák.

plakat1.jpg