Zemřela Yvetta Tannenbergerová

Sopranistka Yvetta Tannenbergerová zemřela ve svých třiačtyřiceti letech na nádor na mozku. Poslední chvíle prožila na Slovensku, na chalupě svojí matky. Poslední rozloučení se uskuteční v pondělí 23. července ve 14 hodin v bratislavském krematoriu.

Image

Yvetta Tanennbergerová, foto: Profimedia

Yvetta Tannenbergerová hostovala na všech českých operních scénách, vystupovala také na Slovensku a angažmá měla i ve Vídni či Berlíně. V roce 2001 byla nominována na Cenu Thálie za Violettu ve Verdiho opeře La traviata.

Yvetta Tannenbergerová se narodila 8. prosince 1968 a vystudovala operní zpěv na konzervatoři v Bratislavě. Po studiích získala stáž ve Státní opeře Berlín, v roce 1990 přešla do Státní opery ve Vídni, kde se stala sólistkou. V Rakousku spolupracovala s největšími umělci světa, například se španělským tenoristou Plácidem Domingem nebo italským dirigentem Claudiem Abbadem. Od roku 1993 působila jako svobodná umělkyně. Postupně hostovala v Národním divadle v Brně, ve Slovenském národním divadle, Národním divadle v Praze a Státní opeře Praha.  Z dalších jejích rolí připomeňme alespoň Olympii, Antonii i Giuliettu v Offenbachových Hoffmannových povídkách, Donizettiho Lucii z Lammermooru, Mozartovu Donnu Annu, Hraběnku či Paminu nebo Janáčkovu Jenůfu a Lišku Bystroušku, se kterou obzvlášť sklízela úspěchy i na řadě zahraničních scén, mimo jiné v berlínské Deutsche Oper. Kromě působení v opeře vystupovala také na koncertech, často v zahraničí – například ve Francii, Švýcarsku, Norsku nebo Japonsku.

2.jpg

Yvetta Tannenbergerová v roli Violetty v brněnské inscenaci opery G. Verdiho La traviata (2001), foto: Luděk Svítil