Život je jako Ruleta

Blíží se první operní premiéra nové sezony - RULETA. Se surrealistickou operní detektivkou známého skladatele Zdenka Merty a libretisty Stanislava Moši vstoupí na brněnské jeviště současná česká opera. RULETA / scénický koncert - 9. září 2011 v Mahenově divadle. Dále uvedeme v jediné repríze 11. září.

ruleta_plakat.jpg

Po velmi úspěšných muzikálech Sny svatojánských nocí, Bastard, Babylon, Svět plný andělů či Zahrada divů vzešla z dílny známé autorské dvojice skladatele Zdenka Merty a libretisty a režiséra Stanislava Moši první opera s názvem Ruleta, která měla úspěšnou premiéru ve Státní opeře Praha v roce 2004.

Jejími ústředními postavami jsou mladý pár, Vít a jeho žena Sára. Ti se po návštěvě kasina stávají obětí bizarního kolotoče zvláštních náhod a situačních zvratů, které vyústí v tragický konec – a nebo to všechno byl jen podivný sen?...

 b_w_jef.jpg 

Zdenek Merta, foto: Jef Kratochvíl

Skladatel Zdenek Merta, který v letošním roce oslaví významné životní jubileum, je respektovaným a všestranným hudebníkem. Napsal několik desítek filmových a televizních partitur, mnoho písní, dva balety a několik komorních i symfonických skladeb. Od roku 1996 se hraje v Laterně magice představení "Casanova" (scénář a režie Juraj Jakubisko), ke kterému napsal hudbu. V prosinci 2004 uvedlo Divadlo J. K. Tyla v Plzni jeho a Šípovu operetu "Ferdinand" (od roku 2 006 i v MDB pod názvem "Ferdinand kd`e ste"). Jeho symfonický obraz "The Last Century (Ze starého světa)" v lednu 2010 zahrála Filharmonie Brno s dirigentem Casparem Richterem, skladba "Via Lucis" pro sbor a orchestr byla premiérově provedena ve Smolném chrámu v Petrohradě. V Petrohradě bude též poprvé uvedena jeho symfonie "Saint Petersburg". Za partitury muzikálů "Babylon" a "Svět plný andělů" byl nominován na Cenu Alfréda Radoka. Od února 2010 se v MDB hraje šansonový muzikál "Nahá múza", který napsal se svou ženou Zorou Jandovou.

Vstupenky