Zveme vás do Janáčkova divadla na koncerty v opeře v sezoně 2011/2012

Antonín Dvořák: SVATÁ LUDMILA, 2. a 15. 10. 2011. SLAVNÉ FILMOVÉ MELODIE, 13. 10. 2011. OPERETA GALA 29. 10., 7. 11., 31. 12. a 4.1. 2012. VÁNOCE V OPEŘE, 29. 11. a 18. 12. 2011.

Vážení příznivci opery, připravili jsme pro vás vedle operních premiér také sérii koncertů, která vás jistě potěší a seznámí vás s hudbou jiných žánrů. 

SVATÁ LUDMILA K POCTĚ RICHARDA NOVÁKA

Jméno basisty Richarda Nováka je nerozlučně spjato již několik desetiletí s brněnskou operou. Vytvořil zde bezpočet rolí v operách českého i zahraničního repertoáru a za léta působení v Janáčkově opeře se nesmazatelným způsobem zapsal do povědomí několika generací milovníků vážné hudby. U příležitosti životního jubilea Richarda Nováka zazní jedno z vrcholných děl Antonína Dvořáka Svatá Ludmila. Příběh, který zpracovává klíčovou událost z úsvitu českých dějin, příchod křesťanství do českých zemí, oplývá mimořádnou zvukovou bohatostí a melodickou krásou. Vedle sólových partů patří důležitá úloha i sboru. Kromě vynikajících sólistů Pavly Vykopalové, Petera Bergera, Richarda Nováka, Marlene LIchtenberg a Petra Levíčka tak dostane mimořádnou příležitost i náš operní sbor, který je svojí kvalitou proslulý nejen v České republice. Hudební nastudování je dílem dirigenta Jaroslava Kyzlinka.

Koncert se uskuteční pouze dvakrát, 2. a 15. října 2011 v Janáčkově divadle. Nepromeškejte tedy tuto mimořádnou příležitost.

SLAVNÉ FILMOVÉ MELODIE

Další z řady koncertů bude patřit slavným filmovým melodiím, vždyť hudba má ve filmu své nezastupitelné místo. Jen s obtížemi bychom si dokázali ve filmu představit vypjaté momenty či romantické scény bez melodií dokreslujících jedinečným způsobem atmosféru. Přesto je příležitost poslechnout si filmovou hudbu jako samostatný žánr spíše ojedinělá a o to více je lákavý koncert, který pro naše posluchače připravil hudební šéf NDB Caspar Richter. V průběhu večera zazní v podání orchestru a sboru Janáčkovy opery slavné melodie např. z filmu Dobrodružství Robina Hooda, jejichž autorem není nikdo menší než Erich W. Korngold. Samozřejmě nelze zapomenout ani na další slavné skladatele jako jsou John Williams či Michel Legrand a jejich hudbu k filmový hitům Yentl, Indiana Jones, Hook, nebo Star Wars.

Mimořádným hostem koncertu, který se uskuteční 13. října 2011 v Janáčkově divadle, bude vynikající muzikálová zpěvačka Carin Filipčić.

OPERETA GALA - zcela nová výpravná operetní show!

Připravili jsme pro vás zcela novou výpravnou operetní show! Nechte se nakazit nádherně nostalgickou náladou a přeneste se s námi na přelom 19. a 20. století, kdy prožívala světová opereta v Paříži, Londýně, Berlíně a Vídni svá zlatá léta. Uslyšíte jiskřivé melodie ze slavných operet takových skladatelů, jako byli např. Johann Strauss, Jacques Offenbach, Franz Lehár či britská dvojice Gilbert a Sullivan. Pod taktovkou Caspara Richtera a v podání našich sólistů Pavly Vykopalové, Emilie Vesalainen, Jozefa Gráfa, Daniela Strakové-Šedrlové, Jany Wallingerové, Andrey Priechodské a Zoltána Kordy zazní čísla z Krásné Heleny, Orfea v podsvětí, Banditů, Perikoly, Pařížského života, Vídeňské krve, Země úsměvů, Veselé vdovy, Polské krve či Netopýra.

Opereta Gala bude v sezoně 2011/2012 pouze čtyřikrát: 29. 10., 7. 11., 31. 12. 2011 a 4. 1. 2012.

VÁNOCE V OPEŘE

Pro dobu předvánoční je připraven koncert, na kterém zazní vedle tradičních českých koled a pastorál díla J. S. Bacha, H. Berlioze, P. I. Čajkovského či E. Humperdincka. Druhou polovinu večera vyplní světové vánoční melodie a neméně slavné melodie z vánočních filmů.

Koncert se uskuteční 29. listopadu a 18. prosince 2011 v Janáčkově divadle opět pod taktovkou Caspara Richtera a v podání sólistů, sboru a orchestru Janáčkovy opery NDB.