Nenápadný půvab buržoazie

Mrazivě přesný pohled… na nás samé.

Jean-Claude Carriére

Výpis představení

autor: Jean-Claude Carrière
režie: Jan Mikulášek
dramatizace: Jan Mikulášek, Dora Viceníková
dramaturg: Dora Viceníková
scéna: Marek Cpin
kostýmy: Marek Cpin
výběr hudby: Jan Mikulášek

Osoby a obsazení

Ondřej Mikulášek, Dita Kaplanová, Zuzana Ščerbová, Petra Bučková, Jiří Vyorálek, Jiří Kniha, Petr Jeništa, Jakub Gottwald, Jan Hájek

Inscenace Nenápadný půvab buržoazie je volnou adaptací Buñuelovy poetiky, jejíž kořeny leží v surrealismu. I když název inscenace odkazuje ke konkrétnímu filmu, výsledkem je skrumáž motivů a témat, jimiž byl Buñuel fascinován a přitahován. Odhaloval nové možnosti filmového jazyka, zkoušel rozličné narativní struktury; jeho díly prostupuje potřeba svobody, nesmiřitelnost vůči pokrytectví, vůči společenským konvencím, ale i zaujetí iracionalitou, náhodou, zaujetí fenomény, přesahujícími běžnou lidskou zkušenost. Přes svou zálibu ve všem nevysvětlitelném však Buñuel umisťuje své fantazie na pozadí konkrétních situací. Tím, že vytváří příběhem zdání reality, posiluje právě fantazijní složku svých filmů. Neboť co by zbylo z jeho snů, kdyby se odehrávaly v prostředí, kde je od samého počátku vše dovoleno? Teprve protiklad mezi světem, tak jak ho známe, a světem, jehož tajemné zákonitosti jsme ještě neodhalili, vytváří onu specifickou atmosféru zpodobněnou v Buñuelových dílech. Součástí jeho mystifikace byla hra s divákem, touha překvapit ho, donutit ho nahlédnout vlastní portrét z jiné strany, než jak byl zvyklý. Publikum jeho filmů lze přirovnat ke společnosti Nenápadný půvab buržoazie, která zasedá k hostině, aniž by tušila, že se nachází na jevišti divadla.

Buržoazní morálka je podle mě nemorálka, proti čemuž je nutno bojovat. Je to morálka založená na našich naprosto nespravedlivých společenských institucích, jako je náboženství, vlast, rodina, kultura – zkrátka na tom, co se nazývá „opory“ společnosti.

                                                                                                                     Luis Buñuel 

Nekonvenční, odvážný i překvapivý pohled na nás samé aneb co jste ještě neviděli.

Vhodné pro diváky od šestnácti let.

Délka předsatvení: 1 hodina a 20 minut bez přestávky

Recenze naleznete zde.

Ocenění:

Anketa divadelních novin Inscenace roku 2012           

5. místo : Nenápadný půvab buržoazie

Jana Soukupová, jedna z hlasujících, se vyjádřila: „Za nejpozoruhodnější považuji Nenápadný půvab buržoazie v režii Jana Mikuláška v ND Brno / Divadle Reduta. Naprosto osobitě a metaforicky přesně zpracovaný námět Buñuelova filmu mrazivě a přesně vystihuje mnohé z dnešních pocitů odcizenosti, cynismu, povrchnosti...Tak skvělá inscenace to je, že i přes drtivý námět jsem z divadla odcházela s obrovskou radostí a zadostiučiním.“ (Divadelní noviny roč.22 – 8. ledna 2013)

Kdy hrajeme