+

CENA DIVA - Galavečer hvězd

  • Plakát na FC.png

Diva k rytmu zrozená
aneb

Saturnin hostí Ondřeje Havelku

Martin Sládeček

Saturnin si po letech zase padne do náručí s Ondřejem Havelkou. Anebo Ondřej Havelka se Saturninem? Jisté je, že se tak stane v Brně. A že to bude událost, u které by měli být nejen všichni swingumilovní diváci. Už v pondělí 21. března od 19.00 v Mahenově divadle!

Také letos totiž oceňujete to nejlepší, co se na jevištích Národního divadla Brno v předcházejícím roce urodilo a událo. A že bylo z čeho vybírat!

Již tradiční udílení diváckých cen DIVA bude tentokrát dosti... netradiční. Nás i vás čeká jedinečný saturninovský galavečer, jehož moderátorem nebude nikdo jiný než šarmantní režisér, herec a muzikant Ondřej Havelka. Ten se tak po letech shledá nejen s Jirotkovým Saturninem, v jehož veleúspěšném filmovém a televizním zpracování v devadesátých letech hrál, ale ke svému (ne)štěstí také s některými jeho postavami. Hned v úvodu s tetou Kateřinou a jejím nezvedeným synem Miloušem. Ti se totiž rozhodli, že i oni si nějakou tu cenu právem odnesou. Naděje však umírá poslední. Na sluhu jménem Saturnin je zkrátka spoleh a jistě přispěchá moderátorovi na pomoc. Ano, je to tak: V rámci galavečera plného noblesy a humoru nejenže vyhlásíme výsledky divácké ankety o nejúspěšnější umělkyně, umělce a inscenace za rok 2015, ale také vás pobavíme.

Vše se navíc ponese v duchu prvorepublikového swingu. Živě hrát ho bude kapela Melody Gentlemen. Ta svou hudbou již sedmým rokem přenáší posluchače a návštěvníky koncertů do časů kaváren, kabaretů i zvukových filmů třicátých a čtyřicátých let minulého století. Její repertoár stojí nejen na slavných filmových melodiích, ale také na tanečních šlágrech i swingových evergreenech té doby. Zakladatel Melody Gentlemenů Jaroslav Martinek říká: „Dalo by se říci, že hrajeme hudbu z časů našich babiček. Svým hudebním projevem, nástrojovým obsazením, kostýmy i celkovým stylem se chceme co nejvíce přiblížit menším dobovým tanečním orchestrům, jakými byli například Dvorského Melody Boys.“

Režie celého galavečera se ujme Jakub Nvota, tvůrce brněnského Saturnina, který pro vás kromě vší té parády na jevišti připraví i saturninovské překvapení ve foyer.

Kdo nakonec získá Divu? A kdo krásnou Barboru Terebovou? Vstupenek povážlivě ubývá. Neváhejte a hoďte se s námi do gala. Teta Kateřina varuje: Kdo pozdě chodí, sám sobě škodí. Nejtrestuhodnější formou roztržitosti je, když se lidé zapomínají radovat ze života, volá se Saturninem celé Národní divadlo Brno.

Tři otázky pro moderátora galavečera Ondřeje Havelku (1954)

Jak jste se k moderování saturninovského galavečera Diva k rytmu zrozená vlastně dostal?
S touto nabídkou mě oslovilo vedení činohry Národního divadla Brno. Kontakt mezi námi existoval již dříve, protože právě v této sezoně Saturnina v dramatizaci našeho dua Vačkář/Havelka na jevišti Mahenova divadla uvedli. Měl jsem pocit, že jsem se se Saturninem už dostatečně vypořádal, a tak jsem byl zdrženlivý, nakonec mě ale přesvědčili.

O co podle vás Jirotkovi v jeho Saturninovi šlo?
O to, aby pobavil. Inteligentně a vkusně. To není málo. A o to, aby život nebyl šedivý, aby se lidé projevovali individuálně a vtipně.

Jak se vlastně stane, že se člověk, který zlatou éru jazzu a swingu nemohl zažít, začne této hudbě věnovat?
Asi patřím k těm, kteří stále čekají, že se objeví někdo nebo něco, umělecká osobnost nebo umělecký či myšlenkový směr a nabídnou nám východiska z dnešní kulturní nouze, přinesou víru a naději, budou stavět a ne bořit. V naději, že něco takového přijde, si rád počkám. Ale jak dlouho to bude trvat? A tak, abychom se během toho dlouhého čekání nezbláznili, vracíme se k uměleckým dílům nebo žánrům, které vznikaly v dobách, kdy jasné estetické normy existovaly a byly dokonce respektovány i v umění populárním.
Pokud jde o jazz a swing meziválečného období, můžeme se k němu vracet tak, že si pustíme staré nahrávky. To je velká radost. A pak je tu druhá možnost - staré nahrávky si poslechnout a postavit kapelu, shánět staré nástroje, notové materiály a jiné dokumenty z oné doby, snažit se pochopit aranžérský a interpretační styl, pak to všechno vstřebat a ovládnout a hrát tu muziku živě tak, jak se hrála tenkrát, a pokud možno ji neničit zjednodušováním nebo, nedej bože, ´vylepšováním´. 

Je to fuška, ale, to musíte uznat, zážitek z živé hudby, ten ničím nenahradíte!

Každý svého štěstí strůjce!
I vy si můžete z galavečera odnést cenu. Jak na to? Hlasujte! Pro své favority ze souborů NdB nebo z jeho repertoáru. Anketní lístky jsou součástí měsíčních programových skládaček. Boxy na vyplněné lístky jsou umístěny ve vestibulech všech scén NdB tak, aby je ani kníratý a láskou zaslepený Milouš nepřehlédl: V Janáčkově divadle, Mahenově divadle i v divadle Reduta, stejně jako v předprodeji NdB na ulici Dvořákova. Stačí vyplnit jedinou kategorii, uvést na sebe kontaktní údaj a automaticky budete zařazeni do slosování o skvělé ceny, které předá sám průvodce večerem pan Ondřej Havelka. Což takhle třeba víkendový pobyt v Balonovém hotelu Radešín?

A pozor. Automaticky slosovatelné jsou rovněž všechny vstupenky na letošní Divu k rytmu zrozenou!

Dárkový poukaz.jpg

 
  

Kdy hrajeme

Středa 12. 04. 2017 19.00
Opera
 
Připravujeme pro Vás.
Mahenovo divadlo