Půjčovna kostýmů je po dobu rekonstrukce Janáčkova divadla uzavřena

Od května 2017 je po celou dobu rekonstrukce Janáčkova divadla půjčovna kostýmů uzavřena.
 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Image

Image Image  

IMG_8445

Yvona Krejčířová tel.: 542 158 357
Půjčování pro veřejnost: čtvrtek a pátek 8-14 hod
V době letních prázdnin je půjčovna uzavřena.

Frak a cylindr na svatbu ve stylu třicátých let, vesta zbrojnoše na středověký jarmark, uniforma policisty na hody, královský plášť pro pasování prvňáků či kombinéza medvěda do masopustního průvodu. Právě tyto netradiční doplňky oděvů vyhledávají často Brňané ve veřejné půjčovně kostýmů v podzemí Janáčkova divadla.

Půjčovnu využívající fundus NdB mohou zájemci navštívit dva dny v týdnu, vždy ve čtvrtek a v pátek. Půjčené kostýmy potom vracejí zpátky v pondělí a v úterý.

"Zájem je po celý rok, ale nejvíc se odvíjí podle sezonních akcí. Takže na jaře půjčujeme kostýmy na masopust, na podzim na vinobraní, hody nebo Halloween, před Vánocemi zase na firemní večírky a oslavy Silvestra. Často k nám chodí i ochotníci," říká Yvona Křejčířová, která v divadelním skladu kostýmů pracuje už třináct let. Ve fundusu se nachází až dvacet tisíc kostýmů. Oděvy, které tam putují po stažení inscenací z repertoáru, dál NdB využívá ve své veřejné půjčovně.

NdB má vlastní výrobu kostýmů, na které se podílí kolem dvaceti lidí, zhruba polovina v pánské a polovina v dámské krejčovně. Z netradičních materiálů, které nyní využívají, je například neopren či tkanina na výrobu žíněnek. "Špatně se s ní pracuje, ale například na límce je výborná. A neopren, tedy druh nepropustné pěny, jsme využili na šaty z opery Turandot a vypadalo to skvěle. Cena jednoho oděvu se pohybuje v rozpětí od dvou do dvaceti tisíc korun. Horní hranice je ojedinělá, naprostá většina kostýmů stojí do pěti tisíc korun." říká Míša Savovová, vedoucí výroby kostýmů a rekvizit.