Aktuality

Alcina je inscenací roku 2022

12. ledna 2023
Karolína Kozubíková

ALCINA je podle hodnocení Divadelních novin inscenací roku 2022! Konkurence byla opravdu obrovská a o to větší máme radost, že právě naše Alcina v režii Jiřího Heřmana a v hudebním nastudování Václava Lukse obsadila první příčku. Děkujeme, velmi si toho vážíme!

Luboš Mareček, divadelní publicista a kritik, Brno: ,,Více než čtyřhodinová jízda s Händelovou operou Alcina v Janáčkově divadle představuje mimořádný zážitek a divadelní zjevení. Parádní muzika v mistrném podání Collegia 1704 vedeného Václavem Luksem, vynalézavá režie Jiřího Heřmana, která posluchače přehledně provede zašmodrchaným dějem a je neskutečně akční, ale také úchvatná scéna Dragana Stojčevského jako nápaditá pocta iluzivnosti, principům a postupům barokního divadla. Crème de la Crème: špičkoví zpěváci z celého světa – vynikající Karina Gauvin v hlavní roli kouzelnice Alciny alternovaná se skvostnou domácí Pavlou Vykopalovou, jedinečná Doubravka Součková jako Morgana a dechberoucí Kangmin Justin Kim jako Ruggiero a řada jiných lahůdkových hlasů. Další mimořádnou kvalitu Heřmanovy inscenace tvoří choreografie Jana Kodeta a excelentní výkony baletu. Vyslovuji velké uznání brněnskému opernímu souboru, který v nelehkých covidových časech dokázal vypravit takovou špičkovou operní produkci evropských parametrů. Brněnská Alcina je nefalšovaný divadelní zázrak!“

Alcina se opět vrací do Janáčkova divadla a my už se těšíme na únorová a březnová představení. Opět se můžete těšit i na orchestr Collegium 1704, který dnes patří k jednomu z nejlepších ansámblů na poli historicky poučené interpretace. Partnerem inscenace jsou i francouzská divadla v Caen a Versailles, kde Janáčkova opera NdB Alcinu také v loňském roce uvedla a sklidila obrovský úspěch. Brněnští diváci tak budou moci zhlédnout stejnou inscenaci jako diváci v předních francouzských operních domech.

Celé hodnocení Inscenace roku si můžete přečíst ZDE.

Alcinu hrajeme 17/2, 19/2, 1/3 a 26/3. Vstupenky seženete ZDE.