Sergej Prokofjev

Romeo a Julie

Janáčkovo divadlo / Balet Termíny a vstupenky

Současné baletní drama plné emocí. Nenávist znepřátelených rodů Kapuletů a Monteků, čistá láska mladých milenců Romea a Julie, souboje na život a na smrt, pýcha, zloba, rozdělení společnosti na „my“ a „oni“. V baletním žánru patří nesmrtelný Shakespearův příběh na hudbu Sergeje Prokofjeva k nejslavnějším dramatickým titulům repertoáru 20. století.

Prokofjevovo baletní drama Romeo a Julie mělo světovou premiéru v Národním divadle Brno v roce 1938 v choreografii legendy brněnské­ho baletu Iva Váni Psoty. Málokterý baletní soubor se může pochlubit skutečností, že uvedl ve světové premiéře dílo, které se stalo jedním z nejhranějších baletů na světě. Balet NdB takovýto titul má a právem i povinností patří k nejuváděnějším v jeho repertoáru, vždyť aktuální uvedení je již sedmou premiérovou inscenací od roku 1938. Taneční zpracování Shakespearova dramatu je velmi oblíbené a mnozí proslulí choreografové vytvořili během 20. století legendární inscenace hra­né po celém světě dodnes. Důvod, proč tomu tak je, lze hledat nejen ve věčně rezonujícím tématu tragické lásky, ale i v nádherné hudbě Sergeje Prokofjeva, která je považována za jeden z nejkrásnějších baletních opusů vůbec. Přestože se náš příběh neodehrává v historic­kých kulisách a kostýmech renesanční Verony, ctí inscenátoři Shake­spearovo drama a jeho hlavní motiv prvního vzplanutí lásky dvou mla­dých lidí. Dominantním tématem baletu je ale nepřátelské rozdělení společnosti, z jejichž protipólů oba milenci pocházejí. Záměrem tvůrců bylo zpracovat předlohu jako současné taneční drama, aktuální, rezo­nující s dobou i vkusem dnešního baletního diváka.

Premiéra: 8. března 2019 v Janáčkově divadle

(Sergej Prokofjev – Romeo a Julie op. 64, balet ve 4 aktech podle scénáře S. Radlova, A Piotrovského, L. Lavrovského a skladatele)

 

Zobrazit více

Délka představení: 2 hodiny a 20 minut, 1 přestávka
Inscenace je vhodná pro děti od 12 let.

Mohlo by vás zajímat

Proč je výhodné kupovat vstupenky s předstihem?
Naše prodejní místa.
Máte nárok na zvýhodněné vstupné?
Přemýšlíte jak se obléknout do divadla?
Jak se k nám dostanete.
Jak si objednat občerstvení a vyhnout se čekání v bufetu.
Opery se nebojte, titulkovací zařízení vám pomůže!
Připravili jsme na vámi vybrané představení Dramaturgický úvod? Tak tam nesmíte chybět.
Info pro handicapované

MF DNES: „Antagonismus, který zabil lásku.“ – 85 %

 

 

PODĚKOVÁNÍ TĚM, KTEŘÍ NÁS FINANČNĚ PODPOŘILI V RÁMCI PROJEKTU FEDORA PRIZE 2018!

S připravovanou premiérou Romea a Julie jsme se dostali až do finálové čtveřice Fedora – Van Cleef & Arpels Prize for Ballet o prestižní cenu Fedora Prize 2018! Do finále jsme se nejdříve probojovali ze shortlistu 16 nejlepších tanečních projektů, které vybrala odborná porota. Už to byl samo o sobě obrovský úspěch a ocitli jsme se ve společnosti skvělých tanečních souborů. Bylo to poprvé, kdy se do užšího výběru dostal projekt ze zemí bývalého východního bloku. V další fázi se nám podařilo nasbírat nejvíce hlasů v online hlasování a poté jsme bojovali o výhru s úžasnými soubory z Francie a Velké Británie. O úplném vítězi rozhodla odborná porota. Než se tak ale stalo, proběhla na Fedora Platform crowdfundingová kampaň na podporu vzniku nových inscenací. Kdokoli tak mohl podpořit náš projekt libovolnou částkou a pomoct nám tak vrátit Romea a Julii zpět do Brna ve velkém, a podílet se tak na samotných přípravách premiéry. Samotná inscenace si to zaslouží už jen proto, že právě v Brně se před 80 lety odehrála světová premiéra tohoto baletu. Stalo se tak 30. prosince 1938 v Mahenově divadle. Pro donátory máme připravené krásné divadelní a baletní odměny, které je vtáhnou do samotných příprav premiéry.

Tímto bychom chtěli jmenovitě poděkovat našim donátorům:

Frank Capdet
Dorča Čápová
Edilia Gänz
Martin Glaser
Kristýna Štěpánková
Zuzana Šindelářová
Michaela Vařeková
Camilla Voci

For touring inquiries: stepankova@ndbrno.cz

Fotografie – plakát: Pavel Hejný
Grafický vzhled – plakát: Robert V. Novák
Fotografie – z představení: Ctibor Bachratý
Videozáznam – z představení: Pavel Slavík
Trailer a dokument – režie, kamera, střih: Kuba Jíra
Trailer a dokument – námět, produkce: Barbora Hniličková
Dokument kamera: Jak Fuksa, Martin Svobodník
Trailer z představení – střih: Martin Svobodník
Moderátor dokumentu: Thoriso Magongwa

Zobrazit méně

Inscenační tým

Sergej Prokofjev Autor / Hudba
Mário Radačovský Choreografie
Martin Glaser Režie
Pavel Šnajdr Dirigent
Marek Hollý Scéna
Daniel Tesař Světelný design
Jana Přibylová Asistentka choreografie
Ivan Příkaský Asistent choreografie

Obsazení

Kdy hrajeme?

Fotogalerie