Aktuality

Brněnský tenorista Josef Škrobánek slaví osmdesátiny

3. března 2023
Karolína Kozubíková

4. března oslavuje významné životní jubileum 80 let Josef Škrobánek, sólista opery Státního divadla, později Národního divadla v Brně od roku 1966 do 31. 3. 2006. K této příležitosti mu věnujeme zítřejší představení Prodané nevěsty.

Jednou ze stěžejních roli Josefa Škrobánka byl neodolatelný učitel a regenschori Benda v opeře Jakobín A. Dvořáka. Odborná kritika ocenila jeho výkon takto: “Příjemným překvapením byl vzorový učitel Benda v podání Josefa Škrobánka, stejně jako třeba Skřivánek ve Smetanově Tajemství, i zde jde o jistý zvláštní typ stárnoucí tenorové postavy, která má u ostatních vzbudit dojetí. Sledovat a poslouchat Škrobánkova Bendu je opravdovým požitkem“.

Byl obsazen do náročné role Michela v Juliettě B. Martinů, kterou ztvárnil výborně jak pěvecky tak i herecky. Zpíval v operách L. Janáčka – byl to např. Mladý vězeň v opeře Z mrtvého domu, Kudrjáš v Káti Kabanové, Vojta od Pávů, Malíř a Duhoslav ve Výletech páně Broučkových, Rechtor v Příhodách lišky Bystroušky a zejména nezapomenutelný Hauk-Šendorf ve Věci Makropulos. V jevištní interpretaci této ojedinělé janáčkovské postavy zaznamenal Josef Škrobánek zasloužený úspěch.

Kromě operní práce se věnoval také koncertnímu zpěvu a pedagogické práci a spolupracoval s rozhlasem.

Svými pěveckými a hereckými výkony se řadil do galerie brněnských operních umělců.

Text: Eva Šlapanská