Doug Wright

Pera markýze de Sade

Mahenovo divadlo / Činohra Termíny a vstupenky

Umění zabalit tu největší zvrhlost do směsi galantnosti a vtipu, v tom vyniká nejen markýz de Sade, ale i autor hry. Díky výborným hercům je inscenace provokativní, ale ne vulgární, a tento lechtivý zážitek si může dopřát i divák, kterého by přítomnost kontroverzního markýze mohla zneklidňovat.

Markýz de Sade – pro jedny perverzní zvrhlík, pro druhé jeden z největších myslitelů své doby – tráví proti své vůli závěr života v ústavu pro choromyslné. I zde se však odmítá vzdát své literární tvorby. Texty se pokouší pašovat z blázince prostřednictvím mladičké švadlenky Madeleine. Mladý abbé se na naléhání nového ředitele rozhodne, že z markýze vášeň pro zvrácené představy vymýtí, kvůli čemuž sahá po stále drastičtějších praktikách. Je však možné dosáhnout toho, aby jisté věci člověka prostě nenapadaly? Neprovokuje nakonec de Sade záměrně? Pod rouškou sprosťáctví a volnomyšlenkářského extremismu se totiž skrývá hluboká pravda o člověku, kterou je možné poznat, pouze když se člověk podívá až na dno propasti fantazie.

Strhující hra amerického dramatika Douga Wrighta (*1962), podle níž byl natočen stejnojmenný film s Geoffrey Rushem a Kate Winslet v hlavních rolích, před nás klade palčivé otázky svobody a cenzury i lidské nezdolnosti a v mnohém připomene Keseyho – Formanův Přelet nad kukaččím hnízdem.

Česká premiéra: 11. října 2019 v Mahenově divadle

Zobrazit více

Délka představení: 2 hodiny a 55 minut, 1 přestávka
Inscenace je vhodná od 17 let.

Foto z představení: Patrik Borecký

Zobrazit méně

Inscenační tým

Doug Wright Autor
Pavel Dominik Překlad
Martin Glaser Režie
Jaroslav Jurečka Dramaturgie
Pavel Borák Scéna
Max Richter Hudba
Martin Špetlík Světelný design

Obsazení

Kdy hrajeme?

Pera markýze de Sade Mahenovo divadlo / Činohra Doug Wright

Pera markýze de Sade

EN SUB
  • 07/02/2022
  • 19:00 - 21:55
Pera markýze de Sade Mahenovo divadlo / Činohra Doug Wright

Pera markýze de Sade

  • 13/03/2022
  • 19:00 - 21:55
Pera markýze de Sade Mahenovo divadlo / Činohra Doug Wright

Pera markýze de Sade

  • 14/04/2022
  • 19:00 - 21:55

Fotogalerie