Giacomo Puccini

Turandot

Janáček Theater / Oper Termine und Tickets

Nastudováno v italském originále s českými titulky. Délka představení 2h 40min, 2 přestávky.

Kdo neuhodne hádanku přijde o hlavu…
Krásná princezna Turandot se nechce vdávat. Pro své nápadníky připravila krutou zkoušku. Kdo uhodne tři hádanky, dostane ruku princezny, kdo ne, bude o hlavu kratší. Kouzlu Turandot podlehne i princ Kalaf, který hádanky rozluští. Pokořená Turandot se odmítne stát jeho ženou, a tak Kalaf navrhne princezně možnost rovněž hádat… Historie příběhu o krvelačné princezně sahá až do 12. století, kdy se objevil v díle perského básníka Nzámího. Do Evropy se dostal prostřednictvím sbírky pohádek Tisíc a jeden den, kde ho objevil italský dramatik Carlo Gozzi. I Pucciniho příběh se značnou dávkou exotiky, lásky a poezie zaujal. Tak jako v případě Madamy Butterfly snažil se získat s velkou pečlivostí představu o kultuře a písních vzdálené a exotické Číny. V průběhu kompozice však podlehl rakovině hrtanu a instrumentaci opery dokončil jeho přítel a žák Franco Alfano. Renomovaná umělecká dvojice režisér Jiří Nekvasil a výtvarník Daniel Dvořák spolu s kostýmní výtvarnicí Simonou Rybákovou vytvořili působivou inscenaci v nejlepších intencích současného divadla.

Premiéra 15. května 2015, Janáčkovo divadlo.

Mehr anzeigen

Obsah opery

1. dějství
Dav shromážděny před branami Pekingu poslouchá vyhlášeni císařova rozkazu: Princezna Turandot se stane ženou toho, kdo uhodne tři hádanky. Kdo neuspěje, přijde o hlavu. Prohlášeni vyslechne i Calaf, tatarsky princ, který musel uprchnout ze své země obsazené nepřáteli. V davu lidi nalézá i svého otce, krále Timura, kterého provází věrná otrokyně Liu. Calaf se raduje ze setkáni s otcem. Připravuje se poprava perského prince, který byl uchazečem o ruku Turandot. Přichází princezna Turandot a Calaf zasažen její krásou se rozhodne podstoupit zkoušku. Marně jej prosí Timur i Liu, ani třem královským ministrům se nepodaří ho odradit. Udeří na gong a přihlásí se jako princeznin nápadník.

2. dějství
Ministři Ping, Pang a Pong jsou unaveni věčnými popravami princezniných nápadníků, jejichž počet neustále narůstá. A teď se objevil novy pošetilec. Před císařským palácem dav sleduje, jak se hlásí další nápadník. Sám císař Altoum mu rozmlouvá jeho úmysl. Princ však vytrvá. Přichází Turandot, která vypraví jak před dávnými lety vládla v Číně její pramáti Lou-Ling. Unesl ji a zneuctil chán Tatarů, který přepadl a vyplenil celou zem. To za ni se mstí Turandot mužům, a proto nikdy nechce poznat lásku. Calaf uhodne všechny tři hádanky, ale Turandot jej odmítá přijmout za muže. Když princ vidí její odpor, nechce využít svého vítězství násilím. Nabízí Turandot možnost také hádat – pokud do úsvitu uhodne jeho jméno, slibuje podstoupit smrt.

3. dějství
Turandot vyslala vojáky do ulic Pekingu, aby zjistili jméno neznámého. Ministři nabízí princi bohatství, pokud prozradí, kdo je. Sluhově přivlečou Timura a Liu, s nimiž byl princ viděn, a nutí je, aby prozradili jeho jméno. Sama Turandot chce znát odpověď a Liu, aby zachránila Timura od mučeni, prohlásí, že jen ona zná prince. Ani mučení ji nepřiměje prozradit tajemství. Nakonec Liu vytrhne Turandot dýku a probodne se. Princ obviní Turandot z krutosti. Strhne její závoj, políbí ji a pošeptá ji své jméno. Turandot žádá, aby s ní předstoupil před lid. Před císařem přednáší Turandot rozřešení hádanky: jméno neznámého prince je láska.

Weniger zeigen

Produktionsteam

Jakub Klecker Hudební nastudování, dirigent
Ondrej Olos Dirigent
Josef Pančík Sbormistr

Besetzung

Wann spielen wir?

Fotogalerie