Andrea Široká

Andrea Široká, roz. Priechodská, ztvárnila v Janáčkově opeře NdB řadu rolí operního i operetního repertoáru: Mariken (Hry o Marii), Adina (Nápoj lásky), Rosina (Lazebník Sevillský),  Beruška (Ferda Mravenec), Despina (Cosi fan tute), Kněžka (Epos o Gilgamešovi), Belinda (Dido a Aeneas), Lenio (Řecké pašije), Frasquita (Carmen), Arsena (Cikánský baron),  Adéla (Netopýr), Helena, Vanda (Polská krev), a další. Kromě účinkování na domácí scéně spolupracuje s operní společností Opera na cestách a barokním souborem Orkiestra Historyczna (inscenace barokních oper a kantát G.F.Handla, v barokním divadle ve Valticích- Feste Teatrale a v Kroměříži- Hortus Magicus). Vedle operního repertoáru se její zájem soustředí také na komorní hudbu a předromantickou duchovní hudbu. V kytarovém duu s flamencovým kytaristou a interpretem Petrem Vítem připravila a uvedla celovečerní recitály iberijské písňové literatury (Janáčkův Máj, MHF P.Dvorského Jaroměřice nad Rokytnou). Působí rovněž jako pedagog zpěvu na brněnské Konzervatoři.

Zobrazit více

Zobrazit méně

Co máte ráda na Brně? 

Brno je mým domovem už od studií, tedy docela dlouho :), ale musím říct, že jsem se z Brna pokaždé „vracela domů“, když jsem jela za rodinou na Slovensko. Teď už mám v Brně svá oblíbená místa, v současné době hlavně Medlánky a Komín.

Co pro vás znamená divadlo? 

Divadlo je pro mě místem mnoha významů a rovin. Je to budova, kde moc ráda potkávám své kolegy a přátele. Je to také moje práce: zkoušky, přemýšlení, hledání…Divadlo je pro mě také místem, kde se mohu zamyslet, procítit doslova jiné světy a příběhy, uvědomovat si vlastní hranice a samozřejmě se také nechat unášet hudbou a fantazií…

Jaká je vaše nejoblíbenější opera?

Opery W.A.Mozarta. Pokud bych odpověděla na otázku ze svého pohledu – tedy kterou operu i nejraději zpívám, tak je to Lazebník Sevillský od G. Rossiniho. A snažím se mít ráda pokaždé tu operu, kterou zrovna studuji. Takže momentálně Peter Grimes od B.Brittena.

 

           

Liška Bystrouška je pořád s námi. Provází nás po celou dobu existence našeho souboru. Slavnostní premiéra této opery s námi otevírala Janáčkovo divadlo už dvakrát! A tak u focení prostě nemohla chybět 🙂

Zobrazit méně

Hraje

Janáčkovo divadlo / Opera Georges Bizet

Carmen

  • 03/10/2021
  • 17:00 - 20:10
Janáčkovo divadlo / Opera Benjamin Britten

Peter Grimes

PREMIÉRA Předplatné: PO
  • 09/10/2021
  • 18:00
Janáčkovo divadlo / Opera Benjamin Britten

Peter Grimes

Lektorský úvod před představením Předplatné: O1
  • 13/10/2021
  • 19:00