David Nykl

Basista David Nykl absolvoval po studiu zpěvu na Pražské konzervatoři pod vedením Luďka Löbla pěvecké kurzy Renata Brusona v italské Sieně. Od roku 2012 se věnuje studiu operního zpěvu soukromě u Evy Randové. S úspěchem se zúčastnil něko­lika mezinárodních pěveckých soutěží, je laureátem Mezinárodní pěvecké soutěže A. Dvořáka v Karlových Varech.

Od roku 2006 vystupoval jako Masetto (Don Giovanni) v rámci Opery Mozart ve Stavovském di­vadle v Praze, od roku 2015 také jako Leporello.

V roce 2008 se stal sólistou Národního divadla Brno, kde nastudoval například role Basilia (Lazebník sevillský), Alidora (La cenerentola), Figara (Figarova svatba) Guvernanta (Hrabě Ory),  Marbuela (Čert a Káča), Dulcamary (Nápoj lásky) nebo Faráře/Jezevce (Příhody lišky Bystroušky).

Od roku 2009 je pravidelným hostem v Národním divadle v Praze (Hry o Marii, Rinaldo, Gloriana, Don Giovanni, Pád Arkuna, Slavík). Od roku 2013 hostuje také v Divadle J. K. Tyla v Plzni, kde nastudoval role Mefista (Faust a Markétka) a Kašpara (Čarostřelec), a v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, kde vystoupil jako Roucher (Andrea Chénier), Publio (La clemenza di Tito) nebo Revírní inspektor  (Lady Macbeth Mcenského újezdu). V roce 2018 nastudoval v Jihočeském divadle roli Kecala (Prodaná nevěsta).

Vystupuje také se souborem Musica Florea, se kterým se představil mimo jiné jako Publio Valerio v novodobé premiéře opery Costanza e Fortezza J. J. Fuxe, která byla zaznamenána pro Český rozhlas.

Během své profesionální činnosti spolupracoval s dirigenty – J. Bělohlávek, T. Brauner, O. Dohnányi, P. Feranec, J. Fiore, V. Jurowski, J. Klecker, J. Kyzlink, V. Luks, O. Olos, C. Richter, V. Spurný, L. Svárovský, J. Štrunc, M. Štryncl, S. Vavřínek a s režiséry jako je B. Berger – Gorski, P. Forman, J. Heřman, A. Jahns, B. Klimo, M. Kukučka, J. Nekvasil, D. Neuner, T. Pilař, Rocc a L. Trpišovský.

Vystoupil v rámci prestižních mezinárodních festivalů jako je MHF Janáček Brno, MHF Pražské jaro, MOF Smetanova Litomyšl a Wexford Opera Festival.

Zobrazit více

Zobrazit méně

1.Co máte rád na Brně?

Líbí se mi na Brně celková atmosféra. Bohatý kulturní život, spousta výborných restaurací, zkrátka ideální město k žití.

2. Co pro vás znamená divadlo?

Práci a zároveň koníčka. Práci která mě baví, protože jinak se divadlo dělat nedá. Možnost jak na sobě pracovat a posouvat se. Neobyčejný svět.

3. Jaká je vaše nejoblíbenější opera?

Asi nemám nejoblíbenější operu. Ale určitě by přední příčky zabraly opery jako Faust a Markétka, Carmen nebo Bohéma.

                  

Zobrazit méně

nejbližší představení

Janáčkovo divadlo / Opera Giuseppe Verdi

Nabucco

Lektorský úvod před představením
  • 28/09/2021
  • 18:00 - 20:30
Janáčkovo divadlo / Opera Georges Bizet

Carmen

  • 03/10/2021
  • 17:00 - 20:10
Janáčkovo divadlo / Opera Benjamin Britten

Peter Grimes

PREMIÉRA Předplatné: PO
  • 09/10/2021
  • 18:00