Karina Gauvin

Kanadská sopranistka Karina Gauvin, uznávaná za svou práci v oblasti barokního repertoáru, zpívá Bacha, Mahlera, Brittena a hudbu
21. století se stejným úspěchem. Gauvin zpívala s předními světovými symfonickými orchestry, jako jsou Symfonický orchestr z Montrealu, Sanfranciský symfonický orchestr, Chicagský symfonický orchestr, Newyorská filharmonie a Rotterdamská filharmonie, a také s barokními orchestry, jako jsou Les Talens Lyriques, Benátský barokní orchestr, Accademia Bizantina, Il Complesso Barocco, Akademie für Alte Musik Berlin, Tafelmusik Baroque Orchestra a Les Violons du Roy.

Vystupovala mimo jiné pod vedením Charlese Dutoita, Michaela Tilsona Thomase, Michela Plassona, Yannicka Nézet-Séguina, Mikko Franka, Teodora Currentzise, Bernarda Labadieho, Christophe Rousseta, sira Rogera Norringtona, Kenta Nagana, Jérémie Rhorera a zesnulého Alana Curtise.
V roce 2015 se představila jako Vitellia v Mozartově opeře Clemenza di Tito v pařížském Théâtre des Champs-Elysées (J. Rohrer/D. Podalydès) a Armida v Händelově Rinaldovi (O. Dantone/R. Carsen) na festivalu v Glyndebourne. Rok předtím zpívala titulní roli v Gluckově Armidě (I. Bolton/B. Kosky) v Nizozemské opeře. V roce 2017 si Karina Gauvin zopakovala roli Vitellie pod vedením Teodora Currentzise v Théâtre des Champs-Elysées a vystoupila jako Vévodkyně d’Étampes v opeře Camilla Saint-Saënse Ascanio pod taktovkou Guillauma Tourniaira v Grand Théâtre de Genève. Na festivalu v Glyndebourne byla Merab v Händelově Saulovi (L. Cummings/B. Kosky). V sezóně 2018/2019 vystoupila s recitálem francouzských melodií v Opeře v Lille, Opéra National du Rhin a Wigmore Hall a na několika koncertech s Julienem Chauvinem a Le Concert de la Loge na festivalu v Halle a v Metz Arsenal. Zpívala roli Giunone v Cavalliho Calistovi pro Bayerische Staatsoper (C. Moulds/D. Alden) a madridské Teatro Real pod taktovkou Ivora Boltona a vystoupila jako Bellezza v Il Trionfo del Tempo e del Disinganno na festivalu v Innsbrucku s Alessandrem De Marchim.

V sezóně 2019/2020 se představila v několika Händelových dílech, například v Saulovi (Merab) v pařížském Théâtre du Châtelet pod vedením Laurence Cummingse, v Mesiáši v Pařížské filharmonii pod vedením Hervé Niqueta, v Agrippině (Poppea) a Giuliu Cesare (Kleopatra) s Christophem Roussetem na Festivalu George Enescu v Bukurešti, v Théâtre des Champs-Elysées a na Festivalu v Ambronay. Mezi jeho další projekty v minulosti patří evropské turné a nahrávka Ariodante (Händel) pro EMI Virgin Classics, evropské turné a nahrávka Giulio Cesare, obojí s Alanem Curtisem a Il Complesso Barocco. Se Sanfranciským symfonickým orchestrem pod vedením Michaela Tilsona Thomase zpívala v Umučení svatého Šebestiána a v Symfonii č. 2 (Mahler). Karina Gauvin byla Lia v Debussyho Enfant prodigue s Orchestre Philharmonique de Radio France a Mikko Frankem později vydaným na značce Erato. Její rozsáhlá diskografie – více než 50 titulů – jí přinesla řadu ocenění, včetně ceny „Chamber Music America Award“ za disk „Fête Galante“ s klavíristou Marcem-André Hamelinem, 2 nominací na Grammy za nahrávky s Boston Early Music Orchestra a několika cen Opus. Roli Donny Elvíry nahrála s Teodorem Currentzisem a MusicAeterna pro Sony Classical.

V sezóně 2021/2022 si Karina zopakuje svou charakteristickou roli Alciny: s Harrym Bicketem v Los Angeles a San Franciscu a také v nové inscenaci v režii Jiřího Heřmana v Brně, Versailles a Caen.

 

Zobrazit více

Repertoár v NdB

Nejbližší představení