Ray Chenez

Americký kontratenorista Ray Chenez nově definuje svůj obor hlasem, který je vzácnou kombinací krásy, síly a pružnosti. Je schopen zazpívat repertoár v rozsahu, který je pro kontratenoristy nevídaný, a okouzluje publikum svým ztělesněním mužských i ženských rolí.

V časopise Opera News se o něm psalo jako o jedné z vycházejících operních hvězd nové generace: „Kontratenor Raye Cheneze je odvážný a asertivní, ale zároveň vřelý a luxusní. Má přirozeně elektrizující projev a jeho dikce je přesná bez ohledu na to, jak vysoko zpívá.“ Je držitelem ceny George Londona za rok 2014, New York Times jej označily za „luxusní obsazení“, Opera News jej označily za „vynikající spojení s textem, skvělou hlasovou kontrolu a bezchybnou dikci“ a Opera Britannia za „dramatický soprán, z něhož čiší potenciál“.

V komplikované „pandemické“ sezóně 2020-21 odehrát dvě inscenace s živým publikem – jako Berta v přelomové inscenaci Rossiniho Lazebníka sevillského s Opéra Orchestre National Montpellier a jako Ormondo ve vzácné opeře Argenore Wilhelminy von Bayreuth v Theater Münster. Na závěr sezony se vrátil do USA, aby v Santa Fe Opera nastudoval dvě role – titulní roli ve světové premiéře opery Johna Corigliana a Marka Adama Lord of Cries a Oberona v Brittenově Snu noci svatojánské.

V sezóně 2019-20 debutoval v pařížské Opéra Comique v Cavalliho Ercole Amante jako Il Paggio; s Concerto Köln debutoval jako Piacere v Händelově Il Trionfo del Tempo e del Disinganno; se vrátil do Opéra National de Bordeaux jako Anděl v opeře Démon Antona Rubinsteina, která byla plánována také ve Staatstheater Nürnberg (zrušena kvůli Covid-19); vrátil se do Deutsches Nationaltheater Weimar jako Kalden/Ty ve světové premiéře opery Ludgera Vollmera Kruh; a debutoval na sólovém koncertě v Halle (SRN). Jeho sólový koncert v Ankaře (TR) byl bohužel zrušen kvůli Covid-19.

Mezi ženské role patří Irina ve Třech sestrách Petera Eötvosa (Oper Frankfurt – 2018), Čarodějka z Endoru v Händelově Saulovi (Theater an der Wien – 2018), Nutrice/Amore v Orfeovi Luigiho Rossiho (Nancy, Bordeaux, Caen, Versailles – 2016/2017) a Marzia ve Vinciho Catone in Utica (Versailles, Wiesbaden, Bergen, Vídeň, Bukurešť 2014/2015).

Z mužských rolí jmenujme titulní roli v Händelově Oreste (Händel Festspiele Halle – 2018), Farinelliho roli Sifare v Porporově Mitridate (Schwetzingen/Theater Heidelberg – 2017), Nerone v Monteverdiho L’Incoronazione di Poppea (Theater Bielefeld, Theater Aachen – 2017), Medarse v Hasseho Siroe (Markgräfliches Opernhaus Bayreuth – 2018), Teseo v Porporově Arianně in Nasso (Theater an der Wien – 2017); Olinto v Hasseho Demetriovi (Cadogan Hall, Londýn – 2016), Cherubín ve Figarově svatbě (Pacific Opera Victoria – 2014, Nickel City Opera – 2015); Achille v Ifigenii v Aulidě Luigiho Cherubiniho (Theater Würzburg – 2016); Narciso v Agrippině (Händel Festspiele Halle – 2019) a Hunahpú v Purcellově Indické královně (Janov, Kolín nad Rýnem, Brémy, Dortmund – 2016).

Koncertní vystoupení: Carnegie Hall, Wiener Musikverein, Arkansas Symphony, Kölner Philharmonie, Dortmund Konzerthaus, Royal Festival Hall a další. Pravidelně spolupracuje s nejlepšími světovými dirigenty, jako jsou Christophe Rousset, Teodor Currentzis, Gianluca Capuano, Leonardo Allarcon, Raphaël Pichon, Laurence Cummings a Dennis Russel Davies.

Raye Cheneze můžete vidět a slyšet na DVD Naxos s Cavalliho Ercole Amante, na DVD Harmonia Mundi s Orfeem Luigiho Rossiho a na CD Tři sestry Petera Eötvosa z Opery Frankfurt u Oehms Classics.

Zobrazit více

Repertoár v NdB

Nejbližší představení

Alcina Janáčkovo divadlo / Opera Georg Friedrich Händel

Alcina

  • 18/12/2024
  • 18:00 - 22:00
Alcina Janáčkovo divadlo / Opera Georg Friedrich Händel

Alcina

  • 21/12/2024
  • 17:00 - 21:00
Alcina Janáčkovo divadlo / Opera Georg Friedrich Händel

Alcina

  • 12/01/2025
  • 17:00 - 21:00