Roman Hoza

Barytonista Roman Hoza se narodil ve Zlíně. Vystudoval brněnskou Janáčkovu akademii múzických umění a absolvoval roční stáž na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni. Roku 2014 v rámci programu Young Singers Project vystoupil na prestižním Salzburger Festspiele jako Dandini v úpravě Rossiniho Popelky. V letech 2015 a 2016 byl členem operního studia Deutsche Oper am Rhein v Düsseldorfu. Po návratu do České republiky se stal sólistou Národního divadla Brno a během svého angažmá zde ztvárnil několik zásadních rolí barytonového repertoáru (Don Giovanni, Guglielmo, Rossiniho Figaro, Belcore, Escamillo atd.). Jako host spolupracuje také s pražským Národním divadlem (Mozartův Figaro, Dandini, Mamma Agata), Národním divadlem moravskoslezským (Hamlet) a Divadlem J. K. Tyla v Plzni (Hamlet, Lehárův Danilo). Ze zahraničních hostování jmenujme např. spolupráci s Opera National de Lyon nebo Göteborg Operan. V roce 2019 se Roman Hoza vrátil do düsseldorfské Deutsche Oper am Rhein opět jako Rossiniho Dandini  a od sezóny 2020/21 patří do stálého sólistického ansámblu opery. Na jevišti se zde mimo jiné představí jako Mozartův Papageno nebo Pucciniho Schaunard. Romana Hozu jste mohli slyšet také na festivalu Pražské jaro, Dvořákova Praha, Smetanova Litomyšl, Moravský podzim, Concentus Moraviae a dalších. Jako sólista vystoupil se Symfonickým orchestrem českého rozhlasu, Mladou českou filharmonií, Filharmonií Brno, Janáčkovou filharmonií Ostrava, Filharmonií Hradec Králové, Czech Virtuosi a mnoha jinými hudebními tělesy.

Zobrazit více

Zobrazit méně

Co máte rád na Brně?
Líbí se mi, že v centru je všechno blízko. Co se týče restaurací, kaváren a barů, téměř se nemůžete splést. Je tu krásně teplé počasí. A mám tu spoustu známých. Vzpomínky na studia. Super kolektiv v divadle.

Co pro vás znamená divadlo?
Zapomenutí na starosti všedního dne. Radost ze zkoušení a objevování. Reflexe člověka a společnosti.

Jaká je vaše nejoblíbenější opera?
Z osobních důvodů je to Evžen Oněgin, protože při jeho zkoušení na JAMU jsme se dali dohromady s mojí manželkou, byl to opravdu krásný čas – nádherná hudba, režie Tomáš Pilař, jedna z posledních premiér v divadle Barka… Ale operou, která opravdu nemá slabé místo je pro mě Don Giovanni.

 

           

Zobrazit méně

Hraje

Amfiteátr - Mikulov / Opera Georges Bizet

Carmen

  • 12/08/2021
  • 19:00 - 22:10
Špilberk / Opera Gioachino Rossini

Lazebník sevillský

  • 13/08/2021
  • 19:00 - 21:50
Špilberk / Opera Giacomo Puccini

La bohème

  • 28/08/2021
  • 19:00 - 21:30