Jablkoň – 45 let na scéně

Mahenovo divadlo / Koncert Termíny a vstupenky

Koncert k pětačtyřicátinám hudební skupiny Jablkoň

Několik tisíc vystoupení doma i v zahraničí, víc než dvě desítky alb plných autorských písniček, spolupráce s mnoha muzikanty, orchestry včetně těch symfonických, s filmaři, divadelníky… Ale také nekonečné kilometry, pár bouraček a odepsaných aut, tu a tam nějaká ta „ponorka“, smutky i radosti. To všechno a mnoho dalšího se stalo a uložilo do vzpomínek, ale my se teď přesuneme do času, který teprve přichází.

***

Říká se, že člověk je v pětačtyřiceti na vrcholu sil a schopností, tak to tak nechme i pro Jablkoň, prostě kapela v nejlepších letech. Pravdou ovšem je, že v současném složení je pamětníkem prvních krůčků pouze Michal Němec, ostatní postupně přicházeli a odcházeli, takže Jablkoň pomalu stárla a zároveň mládla až do „zralé“, trochu folkové, možná folkrockové, ale třeba i jiné, v každém případě nezaměnitelné přítomnosti. Na slavnostní koncert v Mahenově divadle, kterým oslaví „sladkých“ pětačtyřicet, si pozvala i několik vzácných jablkoňských přátel: mimořádný úkaz české hudební scény Lenku Dusilovou, renesančního brněnského modernistu, fyzického básníka Petra Vášu, brilantního klavírního virtuosa a skladatele Michala Nejtka a kapelu zvukových i rytmických, písničkových čarodějů, kapelu Krajinu Ró.

A copak že to vlastně tedy hrají? Pojmenovat hudbu Jablkoně dokázal až hudební kritik a publicista Jiří Černý když napsal:  Je to něco mezi Bachem a divošskou hudbou.

 

 

Zobrazit více

Jablkoň a hosté:

Lenka Dusilová
Michal Nejtek
Petr Váša
Krajina Ró

Jablkoň v současnosti hraje ve složení: Michal Němec (zpěv, kytara) Marie Puttnerová (zpěv, perkuse), Martin Carvan (kytara), Johnny Judl (baskytara, el. kytara), Petr Chlouba (bicí, perkuse)

Národní divadlo Brno představuje již čtvrtým rokem projekt OPEN ART, díky němuž se mohou talentovaní výtvarníci s postižením projevit a realizovat i při tvorbě nových, zcela osobitých vizualizací koncertů tohoto divadla. V rámci jejich zveřejňování bude vždy připojena tzv. vizitka k bližšímu seznámení s danými tvůrci.

Projekt OPEN ART poukazuje na jedinečnost a často opomíjený přínos neprofesionálních výtvarníků s postižením v oblasti kultury. Cílem je rovněž představit v ČR model uplatnění talentovaných osob se zdravotním postižením na trhu práce dle mezinárodních inkluzivních principů a hodnot. Významným dílčím cílem projektu je zapojení výtvarníků s postižením do komerčních projektů, schopnost obstát v konkurenčním prostředí a stát se součástí profesionálních kreativních týmů.

Talentovaní výtvarníci a výtvarnice s postižením se neformálně vzdělávají a realizují vlastní tvorbu i její prezentaci v ateliéru OPEN ART STUDIA již devátým rokem. Studio založil a vede od roku 2013 Mgr. Pavel Sochor, Ph.D. Zkušenosti ze spolupráce s talentovanými lidmi s postižením poté předává svým vysokoškolským studentům, které do projektů studia aktivně zapojuje. Myšlenka podpory za pomoci univerzitní sféry je od počátku realizována v ateliéru na IVIV PdF MU.

Jakub Čech je milovník jídla, hudby a veselých lidí. Můžeme prozradit, že Jakub se narodil v roce 1994. Žije a tvoří ve Slavkově u Brna. Je to výtvarník s Downovým syndromem. Jakub je velice přátelský a veselý člověk a rád si povídá s lidmi. Má také mnoho zájmů. Mezi jeho koníčky patří například tanec, kuželky, tvorba keramiky, fotografování a práce okolo rodinného domu. Jeho rodina ho k výtvarné tvorbě vedla již od dětství. Výtvarný jazyk mu umožňuje lépe sdělovat své prožívání a vnímání světa. Ve volném čase se třeba věnuje malbě na plátěné tašky. Hudba je však jeho srdeční záležitostí, tak jako veselé písničky skupiny Jablkoň. Jako symbol dobré hudby zvolil stylizovaný hudební nástroj. Bližší informace o autorovi naleznete na www.openartstudio.cz

Zobrazit méně

Inscenační tým

Obsazení

Kdy hrajeme?

Fotogalerie