Robert Křesťan a Druhá tráva + host Tony Trischka (USA)

Mahenovo divadlo / Koncert Termíny a vstupenky

Pro velký úspěch koncertu v roce 2022 pořádáme koncert Robert Křesťana a Druhé trávy i v roce 2023, ovšem nyní s hostem TONY TRISCHKA (americký hráč na pětistrunné banjo).

Skupinu Druhá tráva založili v roce 1991 Robert Křesťan a Luboš Malina po svém odchodu od Poutníků. Druhou trávu charakterizují dva výrazné znaky – autorská a interpretační výjimečnost zpěváka, textaře a překladatele Roberta Křesťana a mimořádná instrumentální zdatnost ostatních členů skupiny.

Kapela Druhá tráva byla hned od svého vzniku řazena mezi špičku na folk & country scéně nejen v České či Slovenské republice. Přestože bývá často označována jako bluegrassová, už od počátku existence mixuje více stylů. Bluegrass odkazuje spíše na předchozí angažmá několika členů skupiny u brněnských Poutníků.

Druhá tráva dosud vydala 21 alb v Čechách i USA a je několikanásobným držitelem ocenění APH Anděl v kategorii Folk a Country. Kromě toho někteří členové kapely realizují i své sólové nahrávací projekty – banjista Luboš Malina už má na svém kontě čtyři CD a dobristovi Luboši Novotnému byly doposud vydány dvě desky. Jako jedna z mála českých kapel pravidelně každý rok absolvuje turné po Spojených státech amerických s velice příznivým ohlasem. Ve výčtu významných zahraničních interpretů, se kterými Druhá tráva spolupracovala či spolupracuje, nechybí takové osobnosti jako je Peter Rowan, Tony Trischka, Davey Spillane, Andy Owens nebo Charlie McCoy.

Za poslední album Díl první získala v roce 2021 Druhá tráva Anděla v kategorii folk a Robert Křesťan vstoupil do Síně slávy!

V říjnu 2022 vydala skupina nové album nazvané Díl druhý, které bylo opět nominováno na Cenu Anděl.  

Zatímco na „jedničce“ převažovaly převzaté skladby, dvojka je postavená na autorských věcech. I v tomto případě skupina v čele s frontmanem Robertem Křesťanem přizvala producenta Eddieho Stevense, známého především spolupracemi s britskými tanečními kapelami. Jeho experimentální přístup posunul svébytný akustický zvuk Druhé trávy do jiných kontextů. V Birdland Studios na úpatí slovenských Súľovských vrchů se nebál do aranží zapojit klávesové nástroje, syntezátory, netradiční studiové efekty nebo kapelu posunout až za hranici její komfortní zóny.

Aktuální koncertní program Druhé trávy zahrnuje průřez tvorby Roberta Křesťana z celé doby existence skupiny, nyní s důrazem na skladby z posledních studiových alb Díl první a nově také Díl druhý.

 

Zobrazit více

Tony Trischka  – americká legenda pětistrunného banja

Tony Trischka, jeden z největších světových banjistů, zavítá v roce 2023 opět do Evropy. Jeho avantgardní styl hry na banjo ovlivnil celé generace progresivních hráčů po celém světě.

U Mezinárodní Bluegrassové Asociace (IBMA) byl v roce 2007 nominován ve třech kategoriích a všechny tři vyhrál. Dvě ceny, za „Instrumentální album roku“ a za „Událost roku“, získal s deskou „Double Banjo Bluegrass Spectacular“; navíc byl oceněn titulem „Banjista roku“. Celá Amerika jej také měla možnost vidět v nejznámější televizní show Davida Lettermana. V únoru 2008 se zúčastnil předávání Grammy v Los Angeles, kde byl s výše uvedeným albem nominován na nejlepší Bluegrassové album roku 2007.

Tony Trischka, největší banjový novátor, se narodil v Syracuse ve státu New York v roce 1949. Od útlého dětství se učil hrát na flétnu a klavír. V 11 letech přidal kytaru. Jeho zájem o hru na banjo se probudil v roce 1962, Tony objevil bluegrass a banju se bezmezně oddal. Během následujících let prošel mnoha kapelami, začal si vytvářet svůj vlastní styl, plný barevných a nepředvídatelných zvratů, dřel však také na rytmu a precizním timingu. Jeho avantgardní styl hraní na banjo ovlivnil celé generace progresivních hráčů po celém světě. K jeho nejznámějším žákům patří „superhráči“ Béla Fleck a Alison Brown.

Natočil více než dvacet sólových alb pro Rounder Records. A můžeme jej slyšet také na třech desítkách dalších. Nahrával s mnoha velikány, jako Earlem Scruggsem, Ralphem Stanleym, Johnem Denverem, Stevem Martinem a Charlesem Osgoodem atd. Vydal nesčetné množství škol, instruktážních DVD a kazet pro hráče na banjo.

Tonyho znají nejenom ve Spojených Státech. Absolvoval nesčetná turné po zemích jako Austrálie, Jižní Korea, Japonsko, Novy Zéland a Evropa. V roce 1988 jej bylo možno spatřit na živo i v bývalém Československu. Během Evropské šňůry se tehdy se skupinou Skyline, ještě za totality v roce 1988, dostali na Portu do Plzně. Tony to popisuje jako nejkrásnější šňůru svého života: „Byl to pro nás obrovský zážitek hrát před 30 000 nadšenými fanoušky, kteří měli výjimečnou možnost již tehdy vidět Americkou kapelu zpívající anglicky.“ Získali zde mnoho přátel a nejvíc jim padli do oka i srdce Poutníci (tehdy ještě s Robertem Křesťanem).

V minulých letech se Tony Trischka v České republice několikrát objevil na společném turné s Robertem Křesťanem a Druhou Trávou, což se setkalo s mimořádně příznivým ohlasem.

Letos na konci října Tony Trischka přiletí opět a absolvuje zde s Druhou trávou několik speciálních koncertních vystoupení.

Více informací naleznete na www.tonytrischka.com a www.druhatrava.cz,

 

Skupina Druhá tráva hraje v současné době ve složení:

Robert Křesťan – sólový zpěv, mandolína, kytara
Luboš Malina – banjo, irské píšťaly, tenor saxofon, vokály
Luboš Novotný – dobro, lap steel, vokály
Radek Hlávka – kytara, vokály
Tomáš Liška – kontrabas, basová kytara
Martin Novák – bicí, perkuse, cajon

 

 

 

 

 

Zobrazit méně

Inscenační tým

Obsazení

Kdy hrajeme?

Fotogalerie