Aktuality

Insenace Matka míří do Izraele

26. ledna 2023
Karolína Kozubíková

Činohra Národního divadla Brno se chystá na prestižní zájezd do izraelského Národního divadla Habima. Ve dnech 6. a 7. února 2023 zde odehraje svou úspěšnou inscenaci Matka od Karla Čapka, kterou nastudoval kmenový režisér Činohry NdB Štěpán Pácl.

Izraelské Národní divadlo Habima je celosvětově známé a prestižní divadlo. A rozhodně není náhoda, že z titulů Činohry NdB bylo pro hostování zde vybráno právě Čapkovo drama. „Téma Matky je pro Izraelce určitě velmi blízké, vzhledem k tomu, v jakém prostředí, obklopení nepřáteli už desetiletí žijí. A i přesto, že děti Izraelci milují nade vše, jsou si dobře vědomi, že musí, pokud jsou napadeni, se bránit. A Čapkova Matka se navíc v Tel Avivu poprvé hrála už v roce 1939! Tedy pouhý rok poté, co ji Čapek napsal. Tehdy ji ztvárnila slavná izraelská herečka Hana Rovina, jejíž fotografie dodnes zdobí kancelář generálního ředitele Habimy,“ předvídá naladění publika ředitel Českého centra v Tel Avivu Robert Mikoláš.

Spolupráce mezi oběma divadly neskončí odehráním dvou představení v Tel Avivu. Soubor Národního divadla Habima přiveze do Brna inscenaci The One My Soul Loves, která autorsky zpracovává útok na telavivský podnik pro LGBTQ+ komunitu v roce 2009. Představení se odehraje v rámci festivalu Divadelní svět Brno.

Děkujeme partnerům hostování NdB s inscenací K. Čapka „Matka“ v Izraeli:

  • Ministerstvu kultury ČR, prostřednictvím projektu „NdB hostuje v TelAvivu“ (reg. číslo: 0215000027), který se uskutečňuje za finanční podpory Evropské unie.“
  • Společnosti SmartWings, s.r.o.
  • Českému centru v Izraeli a Velvyslanectví státu Izrael v České republice