Giuseppe Verdi

Aida

Janáčkovo divadlo / Opera Termíny a vstupenky

Triumfální pochod, strhující sbory i intimní drama o lásce, co musela ustoupit před povinností vůči státu. To je Verdiho Aida, která patří ke stálicím ve všech významných operních domech. V Brně je na repertoáru v klasické výpravné inscenaci režiséra Václava Věžníka.

K otevření Suezského kanálu si egyptský vicekrál Ismail Paša objednal operu u skladatele, jehož Rigoletto zahajoval roku 1869 otevření operního domu v Káhiře. Verdi (1813-1901) věnoval přípravě velkou péči. Vzdal se však pokusů o napodobení národního koloritu, jediným místem s „egyptsky přibarvenou“ hudbou je obřadní zpěv za scénou na počátku třetího dějství. Sice se zajímal o to, jak asi mohla staroegyptská hudba vypadat, ale bádání hudebních vědců nedůvěřoval: staroegyptsky tvarované trubky, tzv. aidovky, si nechal vyrobit podle vlastních údajů. Premiéra se uskutečnila na Štědrý den 1871 v Káhiře. V titulní roli vystoupila světoznámá sopranistka českého původu Tereza Stolzová. Podkladem k libretu se stala povídka francouzského egyptologa Antonia Marietta: dramatický příběh lásky etiopské princezny Aidy a egyptského vojevůdce Radama, jimž ve společném štěstí brání nepřátelství jejich národů. Operou, kterou Verdi složil během pouhých čtyř měsíců, završil tehdy již světoznámý skladatel hledání nového stylu. Aida patří ke stálicím ve všech významných operních domech. V Brně je na repertoáru nepřetržitě už přes deset let, ve výpravné inscenaci režiséra Václava Věžníka.

Obnovená premiéra: 23. ledna 2010 v Janáčkově divadle

Zobrazit více

Nastudováno v italském originále s českými, anglickými titulky a německými titulky.
Délka představení: 3 hodiny a 10 minut, 1 přestávka.

Obsah opery

1. dějství
Na Egypt zaútočili Etiopané. V paláci faraónů v Memfidě se rozhoduje, kdo stane v čele egyptského vojska a povede jej do války proti Etiopii. Radames touží po jmenování vojevůdcem, neboť v případě vítězství by mohl dosáhnout svolení ke sňatku s otrokyní Aidou, kterou miluje, aniž tuší, že je to dcera etiopského krále. Jeho lásku k Aidě vytuší faraónova dcera Amneris, která Radama také miluje. Na radu bohů je Radames skutečně jmenován vojevůdcem. Aida je nešťastná, miluje toho, jenž povede vojsko proti její vlasti a zároveň by si přála vítězství svého lidu. V chrámu přijímá Radames požehnání bohů k nadcházející bitvě.

2. dějství
Amneris chce přinutit Aidu, aby se přiznala ke své lásce k Radamovi. Předstírá proto, že Radames v bitvě padl. Zoufalá Aida nevyzradí své tajemství, až když Amneris přizná, že lhala a Radames žije, prozradí se. Všechen egyptský lid vítá vítězného vojevůdce Radama. Mezi přiváděnými zajatci pozná Aida svého otce Amonasra. Radames prosí, aby zajatci byli propuštěni. Faraón svoluje, avšak jako záruku míru si chce ponechat Aidu a jejího otce, o kterém nikdo netuší, že je to etiopský král. Radamovi jako odměnu za vítězství nabízí ruku své dcery Amneris.

3. dějství
V Isidině chrámu se Amneris modlí za Radamovu lásku. Aida na břehu Nilu čeká na Radama. Přichází Amonasro a zapřísahá Aidu, aby od něj vyzvěděla, kudy potáhnou egyptské šiky. Aida bojuje mezi láskou k Radamovi a k otci a vlasti. Když jí Radames opět přesvědčuje o své lásce, prosí ho, aby s ní uprchnul do její země. Radames souhlasí a prozradí cestu, která nebude střežena egyptským vojskem. Z úkrytu vystoupí Amonasro a prohlašuje se etiopským králem. Radames pochopí, že nechtěně zradil. Amonasro mu nabízí, aby odešel s nimi. Jejich rozhovor vyslechne Amneris, která přivolá stráže. Radames umožní Aidě a Amonasrovi utéci a sám se vydává do rukou kněží a přiznává se ke zradě.

4. dějství
Radames má být souzen za svou zradu. Amneris mu nabízí záchranu za slib, že se vzdá Aidy. Radames odmítá život bez Aidy a je odsouzen k pohřbení za živa v hrobce chrámu. Hrobka je uzavřena a Radames čeká na smrt. Zjišťuje však, že není sám. Je tam i Aida, které se podařilo uprchnout a ukrýt se v hrobce, aby mohla zemřít spolu s Radamem.

Zobrazit méně

Inscenační tým

Obsazení

Kdy hrajeme?

Fotogalerie