Wolfgang Amadeus Mozart

Così fan tutte

Mahenovo divadlo / Opera Termíny a vstupenky

Netestujte vztahy, riskujete, že vaše přítelkyně věnuje svůj cit jinému aneb Mozart plný erotiky na jevišti Mahenova divadla. Čekají vás zapletené vztahy mezi muži a ženami pohledem mladé režisérky Anny Petrželkové. 

Takové jsou všechny aneb Škola milenců, tak zní titul třetí opery, která vznikla z uměleckého partnerství libretisty Lorenza da Ponteho a skladatele Wolfganga Amadea Mozarta, příběh o na první pohled ne­škodné sázce o ženskou věrnost. V lidských vztazích ale nikdy nic není černobílé a v této opeře to platí obzvlášť. Mozart tak vlastně navázal na předešlá díla Don Giovanni a Figarova svatba, která lze těžko zařadit do přesné škatulky – vždy z nich na nás mezi dramatem vykukuje uličnický úsměv, a naopak za smíchem se ledaskdy skrývají slzy a hněv.

Tak tomu je i zde – dva mladíci Ferrando a Guglielmo ponoukáni skeptickým donem Alfonsem se převléknou za cizince, aby vyzkoušeli věrnost svých snoubenek. Jenže než celá hra skončí, uváznou ve vlastní síti falešné hry s city. Příběh stále aktuální.

Premiéra: 18. května 2018 v Mahenově divadle

Zobrazit více

Nastudováno v italském originále s českými a anglickými titulky.
Délka představení: 3 hodiny a 10 minut, 1 přestávka
Nevhodné do 15 let.

Mohlo by vás zajímat

Proč je výhodné kupovat vstupenky s předstihem?
Naše prodejní místa.
Máte nárok na zvýhodněné vstupné?
Přemýšlíte jak se obléknout do divadla?
Jak se k nám dostanete.
Jak si objednat občerstvení a vyhnout se čekání v bufetu.
Opery se nebojte, titulkovací zařízení vám pomůže!
Připravili jsme na vámi vybrané představení Dramaturgický úvod? Tak tam nesmíte chybět..
Info pro handicapované

Obsah opery

S lidskými city si není radno zahrávat a už vůbec ne se o ně sázet, jinak se snadno zapletete do pavučiny vlastní hry, která rychle přestane být zábavná, když na povrch vyplavou věci, co jste nikdy nechtěli vědět ani o sobě ani o svém partnerovi.

1. dějství
Vztah dona Alfonsa a Despiny má už své nejlepší chvíle za sebou a oba chovají k lásce city spíše cynické. Alfonsovi mladí přátelé Ferrando a Guglielmo jsou zamilovaní a pějí jen ódy na své krásky Dorabellu a Fiordiligi. Jejich naivita vyprovokuje dona Alfonsa k prohlášení, že žádná žena není dokonalá a věrná. Nabízí sázku – Ferrando s Guglielmem budou do druhé dne dělat, co jim řekne, a uvidí se, zda jsou dámy věrné svým citům. Oba mladící přísahají na svou vojenskou čest a hra může začít.

Dorabella a Fiordiligi se těší ze svých lásek. Pohodu překazí příchod zachmuřeného dona Alfonsa, který jim oznamuje, že jejich snoubenci byli odvoláni do války a musí ihned odjet. Přichází Ferrando s Guglielmem a následuje srdceryvné loučení. Dívky jsou zoufalé a jejich hospodyně Despina se je snaží přesvědčit, že jim přece nic nebrání se zabavit s jinými muži, zatímco jsou ti jejich pryč – vždyť oni taky určitě nebudou vzorem věrnosti.
Don Alfonso přivádí Ferranda s Guglielmem v převleku za Albánce, aby se dívkám dvořili. Despinu na dlouho neoklamou, ale ta se rozhodne hrát jejich hru. Dívky reagují pobouřeně – jak si jen mohli dovolit přivést do domu jiné muže. Ferrando s Guglielmem se snaží i když nešikovně získat jejich přízeň, a netrvá dlouho a Dorabella s Fiordiligi si s překvapením uvědomí, že to jsou přece jejich snoubenci. Nechápou, co to má znamenat a rozhněvaně je vyhání z domu.

Pánové se smějí a považují sázku za vyhranou, don Alfonso jim ale připomíná, že slíbili poslouchat jeho rozkazy až do druhého dne. Druhý pokus získat zájem dívek zahrnuje předstíranou otravu arzénem. Fiordiligi a Dorabella jsou vyděšené, sice se zlobí a nepřiznaly, že převlek prohlédly, ale smrt svých snoubenců rozhodně nechtějí. Despina přichází v kostýmu lékaře a s pomocí dívek oba „otrávené“ zachrání. Dorabelle a Fiordiligi se uleví, ale polibek, kterého se falešní Albánci domáhají, rázně odmítnou.

2. dějství
Despina přesvědčuje dívky, aby jednaly jako ženy, a nebránily se trochu si užít života a zaflirtovat si s jinými muži. Dorabella se přiznává Fiordiligi, že jí není proti mysli se ke hře přidat, ale aby potrestaly snoubence za podvod, domluví se, že si je vymění. Přichází Ferrando s Guglielmem a k jejich překvapení jsou dívky ochotny jít s nimi, ale připojí se k nesprávnému partnerovi. Znervóznělý Ferrando odchází s Fiordiligi a Guglielmo zůstane s Dorabellou sám. Ta se rozhodne, že ho vytrestá a na svádění reaguje vstřícně. Guglielmo je zaskočen, ale situace využije.

Ferrando u Fiordiligi nepochodil a rozradostněn přichází říct, svému příteli, že jeho snoubenka je mu věrná. Na něj však čekají méně radostné zprávy a Guglielmo se ho snaží přesvědčit, že jsou takové všechny.
Fiordiligi se přizná Dorabelle, že je zamilovaná, ne však do Guglielma, ale do Ferranda. Rozhodne se, že hru skončí a poručí Despině, aby přinesla oblečení jejich snoubenců. Než však stačí cokoliv podniknout, objeví se Ferrando a i Fiordiligi podlehne svému rodícímu se citu.

Teď je řada na Ferrandovi, aby sdělil Guglielmovi špatnou zprávu, ale don Alfonso je utěšuje – všechny ženy jsou takové, tak se s tím smiřte a ožeňte se s nimi. Chystá se svatba nových párů, Ferrando s Fiordiligi a Guglielmo s Dorabellou. Guglielmo ale s výměnou není spokojen a žárlí na zjevně zamilovaný pár. Přichází notář, převlečená Despina, a oba páry podepisují svatební smlouvu. Oslavu přeruší hluk, don Alfonso zinscenoval návrat vojska. Nikdo z přítomných nechápe co se děje. Pánové tedy předstírají překvapení a dívky úlek, ale pod tím vším narůstá vztek a zahanbení nad tím, do čeho se nechali zatáhnout. Dívky prozradí, že věděly, kdo se skrývá pod převlekem Albánců, co se stalo, však nejde vrátit zpět. Ferrando a Fiordiligi jsou do sebe upřímně zamilovaní, ale ohled na bývalé partnery jim brání v pokračování vztahu. Místo dvou zamilovaných párů jsou tu náhle čtyři samotní lidé. Zahrávat si se prostě nevyplácí…

Zobrazit méně

Inscenační tým

Jakub Klecker Hudební nastudování, dirigent
Robert Kružík Dirigent
Eva Jiřikovská Kostýmy
Hana Achilles Pohybová spolupráce
Pavel Koňárek Sbormistr
Patricie Částková Dramaturgie
Pavla Beranová Světelný design

Obsazení

Kdy hrajeme?

Fotogalerie