Petr Iljič Čajkovskij

Evžen Oněgin

Janáčkovo divadlo / Opera Termíny a vstupenky

Poetická inscenace je zajímavým pohledem na slavný příběh a hledáním odpovědi na otázku, zda můžeme celý život strávit jen v romantických iluzích. Jednou přijde ta chvíle, kdy je musíme odložit a najít to pravé štěstí.

Mladý petrohradský švihák Evžen Oněgin znuděn společenským životem ve městě utíká na venkov, kde se setká s naivní mladičkou Tatianou. Chladně odmítá lásku, kterou k němu Tatiana vzplane, aby o několik let později pochopil, jaké chyby se dopustil, a že ji již nelze napravit. Veršovaný román Alexandra Sergejeviče Puškina, který vycházel v letech 1823–1831 se stal v ruské společnosti velmi populárním a není divu, že po něm Čajkovskij sáhnul, když hledal námět na svou čtvrtou operu, a že spolu s libretistou Šilovským zachovali v libretu rozsáhlé části originálního Puškinova textu. Skladatel dal dílu podtitul lyrické scény o třech jednáních a skutečně Evžen Oněgin je pozoruhodným skloubením velmi komorních a intimních scén námětu vlastně netypického a prostého pro operu 19. století v kontrastu s romanticky pojatou orchestrací a sborovými scénami. Dlužno říci, že Čajkovského hudba ještě umocnila opravdovost a hloubku příběhu Puškinova příběhu a především momenty vyznání lásky hlavních hrdinů – ať to je slavná dopisová scéna Tatiany, Lenského loučení se životem či árie knížete Gremina – patří právem k nejslavnějším v operním repertoáru. Po velmi úspěšné inscenace Pikové dámy je Evžen Oněgin návratem režiséra Martina Glasera k dílu P. I. Čajkovského, velikána ruského romantismu.

Premiéra: 1. června 2021 v Janáčkově divadle

 

Zobrazit více

Nastudováno v ruském originále s českými, anglickými a německými titulky.
Délka představení: 2 hodiny a 35 minut, 1 přestávka

Mohlo by vás zajímat

Proč je výhodné kupovat vstupenky s předstihem?
Naše prodejní místa.
Máte nárok na zvýhodněné vstupné?
Přemýšlíte jak se obléknout do divadla?
Jak se k nám dostanete.
Jak si objednat občerstvení a vyhnout se čekání v bufetu.
Opery se nebojte, titulkovací zařízení vám pomůže!
Připravili jsme na vámi vybrané představení Lektorský úvod? Tak tam nesmíte chybět.
Info pro handicapované

Obsah opery

1. dějství
Léto se pomalu chýlí ke konci. Statkářka Larina a chůva Filipjevna chystají na zahradě zavařeniny. Zpěv Larininých dcer Taťány a Olgy v nich vyvolá vzpomínky na mládí a jeho romantické pošetilosti, které vystřídaly zvyk a rutina. Z dálky se ozývá píseň přicházejících vesničanů přinášejících na statek letošní úrodu. Podvečerní idylu přeruší příjezd básníka Lenského zamilovaného do Olgy. Lenský s sebou přivádí svého přítele Oněgina, jenž se nedávno přistěhoval do sousedství. Taťána plná ideálů a iluzí o romantické lásce se do pohledného Oněgina, tolik se lišícího od mužů v jejím okolí, bezhlavě zamiluje, přestože si spolu vyměnili jen několik zdvořilých slov. Večer se Taťána přiznává chůvě, že je zamilovaná, a celou noc píše Oněginovi své vyznání lásky. Ráno prosí Filipjevnu, aby nechala doručit dopis Oněginovi. Ten po přečtení dopisu Taťánu vyhledá. Jeho chladné přiznání, že by ji nikdy nemiloval, ji pokoří do hloubi duše.

2. dějství
U Larinů se koná domácí oslava Taťánina svátku. Mezi hosty jsou také Lenský a Oněgin. Při tanci s Taťánou zaslechne Oněgin, jak ho hosté pomlouvají. Rozhodne se za to pomstít Lenskému, který ho na ples přivedl, a začne se dvořit jeho Olze. Tančí s ní jeden tanec za druhým. Lehkomyslná dívka v tom nevidí nic špatného, ale žárlivý Lenský vyvolá hádku a nakonec k všeobecnému zděšení vyzve Oněgina na souboj. Časně ráno čeká Lenský se svým sekundantem Zareckým na Oněgina. Jeho myšlenky patří Olze a šťastnému mládí, které strávil v její společnosti. Přichází Oněgin a přes krátké zaváhání se oba přátelé chopí soubojových pistolí. Lenský zasažen výstřelem umírá.

3. dějství
Po několikaletém pobytu v cizině se Oněgin vrací do Petrohradu. Rovnou z lodi přichází na ples. V půvabné a všemi obdivované mladé dámě s úžasem poznává Taťánu, aby vzápětí zjistil, že je provdána za knížete Gremina. Ten s pohnutím vypráví Oněginovi o svém štěstí a lásce k Taťáně. Oněgin poznává, co ztratil, když ji před lety odmítl. Stejně jako kdysi Taťána, Oněgin posílá dopis s vroucím vyznáním lásky. Při jejich setkání je ale Taťánou odmítnut. Neobměkčí ji ani jeho vášnivé prosby, její osud je rozhodnut a zůstane věrná svému muži. Nakonec přiznává, že Oněgina stále miluje. Štěstí, které bylo kdysi tak blízko, už ale není možné a Taťána odchází.

Zobrazit méně

Inscenační tým

Obsazení

Kdy hrajeme?

Fotogalerie