Wolfgang Amadeus Mozart

Kouzelná flétna

Janáčkovo divadlo / Opera Termíny a vstupenky

Jste vášniví scifisté? Tato opera bude pro vás jak stvořená! Že je Mozartova nejoblíbenější opera plná kouzel a zednářských symbolů? Pro obyvatele Vídně v 18. století určitě byla, ale když se její režie ujme divadelník, jako je Miroslav Krobot, čeká nás možná netradiční, ale o to zajímavější příběh. A taky výprava do vesmíru.

Tamino hledá za pomoci kouzelné flétny, upovídaného ptáčníka Papagena a tří zlobivých malých Géniů krásnou Paminu, kterou unesl od její matky Královny noci mocný Sarastro. Tak začíná samotná Mozartova opera, ale ten příběh měl počátek o mnoho let dříve na hibernační vesmírné lodi, která kvůli poruše skončila na oběžné dráze neznámé planety. Posádka se přenesla na povrch, aby tam strávila řadu let snahou získat kontrolu nad lodí. S postupujícími roky se prohluboval rozkol mezi členy posádky, který završila smrt kapitána. Oba tábory však pokračovaly v pokusech získat kontrolu nad vesmírným plavidlem. Tento úkol však může splnit až nová generace. Ani milovníci Mozartovy hudby nepřijdou zkrátka, čekají je virtuózní árie Královny noci, lyrická čísla zamilovaného páru Taminy a Paminy, stejně jako roztomilý Pa-pa-pa duet Papagena a Papageny a jako bonus mohou v naší výpravné inscenaci nahlédnout na oplátku do říše fantasy a sci-fi a třeba tak pro sebe objevit novou vášeň.

Premiéra: 13. dubna 2022 v Janáčkově divadle

 

Zobrazit více

Inscenace je nastudována v německém originále s českými, německými a anglickými titulky.
Inscenace je vhodná pro děti od 12 let.
Délka představení: 2 hodiny a 35 minut, 1 přestávka

Odkaz na předpremiérové kukátko zde
Odkaz na trailer zde
Odkaz na dokument o představení zde 
Odkaz na animovaný film zde 

Mohlo by vás zajímat

Proč je výhodné kupovat vstupenky s předstihem?
Naše prodejní místa.
Máte nárok na zvýhodněné vstupné?
Přemýšlíte jak se obléknout do divadla?
Jak se k nám dostanete.
Jak si objednat občerstvení a vyhnout se čekání v bufetu.
Opery se nebojte, titulkovací zařízení vám pomůže!
Připravili jsme na vámi vybrané představení Dramaturgický úvod? Tak tam nesmíte chybět.
Info pro handicapované

Na počátku…

Vesmírná loď Sedm slunečních kruhů je na cestě na vzdálenou plane­tu. Její posádce velí kapitán spolu s 1. důstojnicí přezdívanou Královna noci, která je kapitánovou manželkou, a 2. důstojníkem Sarastrem.

Loď se na své cestě střetne s polem asteroidů. Následkem poru­chy automatické systémy navedou loď na orbitu nejbližší obyvatelné planety a posádku lodi dopraví záchranné moduly na povrch. Planeta ale není neobydlená, a tak se vesmírní trosečníci brzy setkávají s míst­ními obyvateli.

Posádka se stále snaží navázat spojení s lodí, její pokusy jsou ale marné. Situaci zkomplikuje smrt kapitána, který předá své pravomoci místo Královně noci druhému důstojníkovi Sarastrovi. Posádka se roz­dělí na dvě znepřátelené frakce a Královna noci se svými stoupenci opustí tábor. Aby zabránil útokům, unese Sarastro Paminu, dceru Krá­lovny noci.

Od nehody uplynulo už 10 let a posádce se stále nedaří navázat spojení s lodí…

 

…po deseti letech

  1. dějství

Od nouzového přistání na planetě uplynulo již deset let. Obě znepřá­telené části se stále marně pokoušejí o spojení se Sedmi slunečními kruhy, ale s postupujícím časem se neúspěšné snahy mění jen v auto­matické rituály.

Situace se změní ve chvíli, kdy se na planetě objeví vesmírný průzkumník Tamino. Dámy z družiny Královny noci jsou poslány ho za­jmout, aby nepadl do rukou Sarastra. K tomu se náhodou připlete jeden z místních obyvatel Papageno. Dámy předávají Taminovi obrázek Paminy, dcery Královny noci, a žádají o pomoc při záchraně Sarastrem unesené dívky. Společníkem při nebezpečném úkolu mu má být ke své malé radosti Papageno, průvodci jim budou Tři géniové a na pomoc dostane Tamino od dam kouzelnou flétnu a Papageno zvonkohru.

Pamina se snaží uprchnout od Sarastra, je ale opět chycena Mo­nostatem, který ji má hlídat. Ten se do dívky bláznivě zamiloval, ale o její lásku usiluje marně. Objeví se Papageno, jemuž se podaří Mono­stata odlákat, a spolu s Paminou se dají na útěk.

Tři géniové přivádějí Tamina k Sarastrovu táboru, kde ho zastaví Mluvčí. Dál smí pokračovat jen ten, kdo přichází jako přítel. Monosta­tos dostihne Paminu s Papagenem, ale zvonkohra má na něj a jeho po­mocníky nečekané účinky. Přichází Sarastro a Monostatos přivádí Ta­mina. Pamina s Taminem se do sebe na první pohled zamilují, není jim ale přáno zůstat spolu a Sarastrovi muži odvádějí Tamina i Papagena.

 

  1. dějství

K získání Paminy musí Tamino prokázat, že je hoden stát se členem posádky Sedmi slunečních kruhů. Papageno váhá, ale když je mu při­slíbena dívka jemu podobná, souhlasí, protože si doteď myslel, že je poslední svého druhu. Zkoušku mlčenlivosti se snaží narušit Královni­ny dámy, ale marně se pokoušejí přimět Tamina k řeči.

Monostatova touha po Pamině ho přivádí k šílenství, ale jeho mi­lostné vzdychání přeruší příchod Královny noci. Chce po Pamině, aby zavraždila Sarastra. Pamina odmítá. Jejich hovor vyslechl Monostatos a vyhrožuje Pamině, že pokud ho nebude milovat, prozradí vše Sara­strovi. Ten přichází a nechává Monostata odvést.

Tamino s Papagenem pokračují ve zkouškách. Objeví se podivné stvoření a tvrdí Papagenovi, že je jeho milá. Za Taminem přichází Pami­na. Jeho mlčení ji přivádí k zoufalství. Podivná žena se vrací a Papage­no ke své velké radosti zjišťuje, že to je mladá dívka jeho druhu. Je však zahnána Sarastrovými muži dřív, než se stačí sblížit.

Tři géniové odvádějí zoufalou Paminu, která si chce vzít život v domnění, že ji Tamino nemiluje, za ním. Tamino se chystá na poslední zkoušku a Pamina se rozhodne podstoupit ji s ním. Papageno je zoufa­lý ze ztráty Papageny a chce se oběsit. Zastaví jej Tři géniové a poradí mu, aby vyzkoušel sílu zvonkohry. Papagena se skutečně objeví a je­jich štěstí už nestojí nic v cestě.

Tamino s Paminou zdolali zkoušky. Královna noci spolu s Mono­statem sice zkusí ještě jednou zničit Sarastra, ale vše přeruší Taminův a Paminin úspěšný pokus navázat spojení s lodí. Sedm slunečních kruhů přistává na planetě, všichni členové posádky nastupují společně do lodi, aby pokračovali ve své původní cestě. Obyvatelé planety jim s úlevou mávají na rozloučenou.

Zobrazit méně

Inscenační tým

Pavel Šnajdr Hudební nastudování, dirigent
Ondrej Olos Dirigent
Jana Preková Kostýmy
Patricie Částková Dramaturgie
Přemysl Janda Světelný design
Hana Achilles Choreografie

Obsazení

Kdy hrajeme?

Kouzelná flétna Janáčkovo divadlo / Opera Wolfgang Amadeus Mozart

Kouzelná flétna

QR hra
  • 31/03/2024
  • 17:00 - 19:35
Kouzelná flétna Janáčkovo divadlo / Opera Wolfgang Amadeus Mozart

Kouzelná flétna

  • 14/05/2024
  • 19:00 - 21:35

Fotogalerie