Giuseppe Verdi

La traviata

Mahenovo divadlo / Opera Termíny a vstupenky

Opera je uváděna v italském originále s českými a anglickými titulky. Délka představení 2 hodiny a 45 minut, s přestávkou.

Dumasův román Dáma s kaméliemi Verdiho (1813-1901) nadchl. Znal dobře místo děje – Paříž, město plné shonu, nikdy neměl příliš v oblibě a tragický příběh mu připomněl i jeho životní zkušenost. V roce 1847 se po delší době setkal s dávnou přítelkyní a interpretkou svých raných děl, sopranistkou Giuseppinou Strepponiovou. Sblížili se a jejich hluboký vztah trval až do konce jejího života. Léta žili ve volném svazku, a Verdi tak na vlastní kůži pocítil odpor společnosti vůči „nelegálnímu“ vztahu. Byli nuceni stáhnout se do ústraní své usedlosti v Sant Agatě. Jeho osobní prožitek tak bezpochyby umocnil pochopení a soucit s hlavní hrdinkou, které celou operou prostupují… Snad nikdo z účastníků benátské premiéry, jež byla zničujícím fiaskem, nevěřil, že se právě stal svědkem zrodu jedné z nejoblíbenějších a nejhranějších italských oper. Verdi vždy rád hledal pro své opery předlohy s dramatickou zápletkou a zvláštními charaktery a v Dumasově předloze je bezpochyby nalezl. Průzračná a jímavá lyrická hudba, v níž se italské bel canto úzce snoubí s dramatickým výrazem, tak dala vzniknout opernímu evergreenu. Klasická inscenace Zbyňka Srby nabízí pozoruhodný pohled do života žen na okraji společnosti.

Premiéra 26. října 2001 v Janáčkově divadle

Zobrazit více

Obsah opery
1. dějství
V salónu slavné pařížské kurtizány Violetty se schází hosté. Gaston přivádí své­ho přítele Afréda Germonta, který je velkým ctitelem Violetty. Ta mladíkovo vyznání lásky zprvu odmítá, poukazuje na svou nestálost a nevázaný způsob života. Upřímnost a síla Alfrédovy lásky ji nakonec přesvědčí, že s ním by se mohl naplnit její sen o skutečném štěstí.

2. dějství
Violetta s Alfrédem tráví šťastné dny na venkově daleko od Paříže. Tento způ­sob života je však nákladný a Violetta musí tajně prodat své šperky, aby uhradila dluhy. Když Alfréd zjistí, jaká je jejich finanční situace, odjíždí do Paříže, aby obstaral peníze. V Alfrédově nepřítomnosti navštíví Violettu jeho otec. Vyčítá jí, že ohrozila Alfrédovu budoucnost a dobrou pověst jeho i rodiny. Třebaže ho Violetta přesvědčí o své lásce a čistých úmyslech, přestože soucítí s dívkou, jež se mu svěří, že umírá na tuberkulózu a Alfréd že je jejím posledním krátkým štěstím, zůstává Germont neoblomný. Violetta se musí vzdát své lásky, jinak ohrozí štěstí jeho dcery, kterou opustí snoubenec, pokud Alfréd poskvrní rodinu svým soužitím s kurtizánou. Violetta slibuje, že podstoupí tuto oběť. Zanechá Alfrédovi dopis a odjíždí do Paříže. Alfréd je zoufalý a neslyší prosby svého otce, aby se s ním navrátil domů; jeho mysl ovládla touha po pomstě a spěchá za Violettou.

Proměna
U Flory se sešla veselá společnost. Přichází i Violetta v doprovodu barona Douphala. Je zde i Alfréd, jenž se při karetní hře snaží vyprovokovat barona. Violetta má obavy o jeho bezpečnost a žádá jej, aby odjel. Alfréd však chce slyšet jen jediné: miluje barona? Věrna své přísaze Germontovi Violetta odpovídá, že ano. Uražený Alfréd jí před celou společností vmete do tváře peníze za její lásku. Taková hrubost všechny přítomné urazí; urazí i Germonta, jenž v obavách svého syna následoval až do Paříže.

3. dějství
Violetta je na konci svých sil, její nemoc propukla, opustili ji přátelé a peněz se nedostává. Jedinou útěchou je dopis od Germonta, ze kterého se dozvěděla, že Alfrédovi řekl o její oběti. Alfréd v souboji zranil barona a musel uprchnout ze země, slíbil však, že se brzy vrátí. Toto pomyšlení jí vrací vůli k životu, ale je pozdě…

Zobrazit méně

Inscenační tým

Jaroslav Kyzlink Hudební nastudování
Pavel Šnajdr Dirigent
Zbyněk Srba Režie
Jana Zbořilová Kostýmy
Josef Pančík Sbormistr
Zdeněk Prokeš Choreografie
Hana Halberstadt Pohybová spolupráce

Obsazení

Kdy hrajeme?

Mahenovo divadlo / Opera Giuseppe Verdi

La traviata

  • 18/01/2022
  • 19:00 - 21:40
Mahenovo divadlo / Opera Giuseppe Verdi

La traviata

  • 22/01/2022
  • 17:00 - 19:40

Fotogalerie