Gioachino Rossini

Lazebník sevillský

Mahenovo divadlo / Opera Termíny a vstupenky

Kdo by neznal Figara, holiče, co vám nejen obstará krásný účes, ale ochotně pomůže i v případě milostných trablů. Užijte si Rossiniho brilantní melodie v klasické inscenaci ve stylu commedie dell’arte přímo od italského týmu.

Mladý hrabě Almaviva se zamiloval do krásné dívky Rosiny a chce si ji vzít. Jenže zájem o ni a hlavně její věno má i starší doktor Bartolo, který je Rosinin poručník. Naštěstí se na scéně objeví Almavivův starý známý – lazebník Figaro. Ten je vždy připraven s nějakou malou intrikou či převlekem a po řadě ztřeštěných situací nakonec získá pro Almavivu ruku jeho milované. Kdo by čekal, že jedna z nejslavnějších a nejoblíbenějších oper světa vstoupí na jeviště za velkého skandálu. Pískot publika, černá kočka na jevišti, rozladěná kytara. Co se mohlo pokazit, se pokazilo, nic ale nedokázalo vzít krásu Rossiniho jiskřivým melodiím a vtip povedenému libretu. A tak i dnes na diváky v divadle čekají virtuózní pěvecké výkony a melodie, které si budete broukat cestou domů.

Premiéra:  7. prosince 2007 v Janáčkově divadle

Zobrazit více

Nastudováno v italském originále s českými, anglickými a německými titulky.
Délka představení: 2 hodiny a 50 minut, 1 přestávka

Mohlo by vás zajímat

Proč je výhodné kupovat vstupenky s předstihem?
Naše prodejní místa.
Máte nárok na zvýhodněné vstupné?
Přemýšlíte jak se obléknout do divadla?
Jak se k nám dostanete.
Jak si objednat občerstvení a vyhnout se čekání v bufetu.
Opery se nebojte, titulkovací zařízení vám pomůže!
Připravili jsme na vámi vybrané představení Dramaturgický úvod? Tak tam nesmíte chybět.
Info pro handicapované

Obsah opery

1. dějství
Svítání v Seville. Pod oknem domu doktora Bartola zní serenáda, která je určena půvabné Bartolově schovance Rosině. Mladý muž, jenž ji zpívá, je hrabě Almaviva. Nedávno přijel do Sevilly a letmé setkání s půvabnou Rosinou stačilo, aby se bezhlavě zamiloval. Chce si však být jist láskou své vyvolené, a proto předstírá, že je chudý student Lindoro. Náhle se objeví Figaro, Almavivům bývalý sluha, v současné době nepostradatelný lazebník celé Sevilly. Holí denně i doktora Bartola, a tak může Almavivovi prozradit, že ta, které zpívá zastaveníčko, je přísně střežena starým doktorem, který touží po jejím věnu. Figaro má výborný nápad jak dostat Almavivu do domu – ať hrabě získá od svého přítele velitele městského pluku vojenský ubytovací dekret a převleče se za vojáka! Opilého vojáka dožadujícího se ubytování přece nikdo nebude podezřívat z milostných spádů.

V pokoji Bartolova domu mezitím Rosina tajně píše dopis ctiteli, jenž se jí představil jako Lindoro. Je však obklopena Bartolovými hlídači – intrikánem a učitelem hudby Basiliem a mrzutou hospodyní Bertou. Na pomoc přichází Figaro, který rád doručí psaníčko.

Basilio přichází za Bartolem s nemilou novinkou: do města přijel hrabě Almaviva a má spadeno na Rosinu! Vstupu do domu se domáhá Almaviva v převlečení za vojáka. Figarovu léčku však zhatí Bartolem přivolaná městská hlídka. Aby se hrabě vyhnul zatčení, musí veliteli stráže přiznat svou totožnost.

2. dějství
Almaviva se znovu pokouší vetřít do Bartolova domu, tentokrát v převlečení za dona Alonsa, žáka dona Basilia. Basilio prý náhle onemocněl a jeho pověřil zastoupit ho na Rosinině lekci. Bartolovu důvěru získá pomocí Rosinina psaní, které mu předá. Přichází Figaro holit Bartola, aby tak umožnil Almavivovi možnost promluvit s Rosinou. Nečekaně se objeví i Basilio, ale váček s penězi jej přesvědčí  Almaviva se znovu pokouší vetřít do Bartolova domu, tentokrát v převlečení za dona Alonsa, žáka dona Basilia. Basilio prý náhle onemocněl a jeho pověřil zastoupit ho na Rosinině lekci. Bartolovu důvěru získá pomocí Rosinina psaní, které mu předá. Přichází Figaro holit Bartola, aby tak umožnil Almavivovi možnost promluvit s Rosinou. Nečekaně se objeví i Basilio, ale váček s penězi jej přesvědčío jeho „nemoci“. Figarovi se podaří získat klíč od balkónu a ještě než je Almavivův převlek prozrazen, oba milenci se domluví na útěku.

Bartolo je rozhodnut se okamžitě oženit s Rosinou. Nešťastné dívce namluví, že ji Lindoro podvedl a chce ji získat pro hraběte Almavivu. Jako důkaz použije její vlastní dopis, který mu Almaviva předtím dal. Rosina souhlasí se sňatkem a Bartolo běží pro notáře.

Za bouřlivé noci vniknou Figaro a Almaviva po žebříku do Bartolova domu. Rozhořčení Rosiny nad domnělým Lindorovým podvodem je rychle zažehnáno – Lindoro je ve skutečnosti sám hrabě Almaviva. Útěk je zmařen příchodem Basilia přivádějícím notáře. Mezitím Bartolo odstranil žebřík u balkónu. Stačí však úplatek, aby notář oddal Rosinu s Almavivou místo s Bartolem. Bartolovi nezbývá než přiznat porážku, je však odškodněn Rosininým věnem, kterého se Almaviva zřekne v jeho prospěch.

Zobrazit méně

Inscenační tým

Cesare Sterbini Libreto
Luca De Marchi Hudební nastudování
Ondrej Olos Dirigent
Pavel Koňárek Sbormistr

Obsazení

Kdy hrajeme?

Lazebník sevillský Mahenovo divadlo / Opera Gioachino Rossini

Lazebník sevillský

  • 01/10/2024
  • 19:00 - 21:50
Lazebník sevillský Mahenovo divadlo / Opera Gioachino Rossini

Lazebník sevillský

  • 28/11/2024
  • 19:00 - 21:50
Lazebník sevillský Mahenovo divadlo / Opera Gioachino Rossini

Lazebník sevillský

  • 13/12/2024
  • 19:00 - 21:50
Lazebník sevillský Mahenovo divadlo / Opera Gioachino Rossini

Lazebník sevillský

  • 07/05/2025
  • 19:00 - 21:50

Fotogalerie