Bedřich Smetana

Libuše

Janáčkovo divadlo / Opera Termíny a vstupenky

Bohové věční tamo nad oblaky, s milostí shlížejte na tuto zem!

Vznik samostatného československého státu patří k nejdůležitějším událostem našich dějin. K němu směřovaly snahy českých vlastenců a politiků po celé 19. století a podzim roku 1918 se stal jejich naplněním a začátkem nové éry našeho národa. Boj o českou státnost se stal neodmyslitelnou součástí umělecké tvorby a dal vzejít dílům, která se stala trvalým symbolem naší národní kultury. Takovým dílem je i slavnostní zpěvohra Libuše Bedřicha Smetany zachycující mýtus o bájné české kněžně. Opera, která vrcholí velkolepou scénou věštby budoucnosti českého národa, zazněla poprvé roku 1881 při otevření pražského Národního divadla. Bylo Smetanovým přáním, aby byla dílem určeným k „zvláště památným dnům“ a tak se i stalo. Uvedení Libuše bylo vždy spjato se slavnostními okamžiky stejně jako s nejtěžšími dny českého národa. Nová inscenace Libuše vznikla u příležitosti oslav 100 letého výročí naší státnosti. Pro její uvedení bylo vybráno místo, které v historii města Brna hraje nezastupitelnou roli – areál Brněnských veletrhů a výstaviště, místo, jenž vděčí za svou existenci a rozvoj právě vzniku samostatné republiky.

Naše inscenace bude směřovat k hodnotám naší společnosti a věřím i k naději našeho státu, jež jasně určil T. G. Masaryk společně s první dámou Československé republiky Charlottou Garrigue Masarykovou. Uvedení Libuše na Brněnském výstavišti dává této inscenaci další rozměr. Oslavy založení Brněnského výstaviště se pojí s první výstavou soudobé české kultury, přeji si, aby naše inscenace byla pokračováním  těchto kulturních ideálů a přivedla nás zpět k základním věcem člověka a jeho smyslu bytí na této tolik ohrožené planetě.
Jiří Heřman

Premiéra: 7. září 2018, Brno-výstaviště v pavilonu P

 

Zobrazit více

Nastudováno v českém originále s českými a anglickými titulky.
Délka představení: 3 hodiny a 50 minut, 2 přestávky

Obsah opery

V říjnu 1918 se naplnila touha českého národa po samostatném státu. V Národním divadle se koná slavnostní představení pro prvního československého prezidenta T. G. Masaryka. Spolu s ním se objevuje i zástup těch, kteří jej ve funkci hlavy našeho státu následovali. Stejně jako byly rozdílné události a podmínky jejich vlády, tak se každý z přítomných prezidentů staví po svém k příběhu o počátku českého národa, který se jim odehrává před očima.

1. dějství
Národu Čechů hrozí rozkol. Bratři Chrudoš a Šťáhlav se sváří o dědictví o svém zemřelém otci a spor hrozí skončit bojem. Jejich sestra Radmila proto žádá kněžnu Libuši, aby svolala radu a rozsoudila oba bratry. Šťáhlav a Chrudoš přichází v doprovodu svého strýce Lutobora na Vyšehrad, kde se shromáždila rada starších. Horkokrevný Chrudoš trvá na tom, že je jediným dědicem majetku podle práva sousedních Němců. Šťáhlav je ochoten se podrobit soudu Libuše a rady, ať bude jakýkoliv. Libušino rozhodnutí zní – bratři mají vládnout statkům spolu, jak je mezi Čechy zvykem. Rozzuřený Chrudoš odmítne rozsudek i vládu ženy, kterou považuje za slabou. Pohaněná Libuše se rozhodne předat žezlo muži a žádá členy rady, aby určili toho, kdo se stane jejím manželem a vládcem. Ti však trvají na tom, ať si sama zvolí. Libuše jako svého nastávajícího určí Přemysla ze Stadic a posílá Radovana, aby mu sdělil tu radostnou zprávu.

2. dějství
K mohyle, kde je pochován otec obou znesvářených bratrů, přichází Lutobor se svou dcerou Krasavou, Radmila a Šťáhlav. Krasava se otci doznala, že za bratrským sporem je více než jen dědictví. Miluje Chrudoše, ten však její vyznání odmítal, a když konečně i on dal najevo své city, uražená Krasava mu z pomsty vmetla, že miluje jeho bratra Šťáhlava. Teď prosí otce za odpuštění, ten je však ochoten ji odpustit jen pokud se usmíří s Chrudošem a přiměje ho, aby se podřídil Libuši. Přichází Chrudoš, jehož přítomnost Krasavy zaskočí a chce odejít. Ta mu však vyznává svou lásku a Chrudoš, který ji také miluji, se s ní smíří.
Ve Stadicích je slyšet veselý zpěv ženců, Přemysl myslí na Libuši. Chová k ní hluboké city, netroufá si však doufat, že by mohly být opětovány. Z rozjímání jej vyruší hluk – blíží se zástup a v jeho čele je Libušin bělouš. Radovan mu sděluje zprávu, že byl vyvolen jako Libušin manžel a vládce českého národa. Přemysl se loučí se svými lidmi a vydává se na Vyšehrad.

3. dějství
Libuše radostně očekává příjezd Přemysla. Jen Chrudoš se pokusí znovu vyvolat spor, je však uklidněn Krasavou. Přijíždí Přemysl a lid jej vítá. Ten slibuje být dobrým vládcem, jen jedno žádá – aby se Chrudoš omluvil Libuši. Pyšný Chrudoš zprvu odmítá se pokořit, nakonec ale ustoupí a vše je urovnáno. Slavnostní chvíli završí Libušina věštba o budoucnosti českého národa. Před očima kněžny se zjevují slavné chvíle stejně jako okamžiky těžkých zkoušek, slibuje však, že český národ vše překoná.

Zobrazit méně

Inscenační tým

Josef Wenzig Libreto
Robert Kružík Hudební nastudování, dirigent
Daniel Tesař Světelný design
Patricie Částková Dramaturgie
Pavel Koňárek Sbormistr
Kateřina Nováčková Pohybová spolupráce
Tomáš Hrůza Videoprojekce

Obsazení

Kdy hrajeme?

Fotogalerie