Giacomo Puccini

Madama Butterfly

Janáčkovo divadlo / Opera Termíny a vstupenky

Na začátku byla láska, na konci… harakiri.

Druhá polovina devatenáctého století a počátek dvacátého byla doba, kdy Evropu fascinovala japonská kultura. V módě byly japonské zahrady a interiéry, zájmu se těšilo užité umění i oděvy. Není proto divu, že když Giacomo Puccini viděl v malém londýnském divadle hru amerického dramatika Davida Belasca o nešťastné lásce mladičké japonské gejši Cio-Cio-San (zvané Motýlek) k americkému námořnímu důstojníkovi Pinkertonovi, okamžitě se rozhodl ji zhudebnit. Příběh poskytl skladateli námět s velkou dávkou sentimentu a exotickým prostředím japonské kultury, který Puccini naplnil jímavými melodiemi. Volba cizokrajné látky znamenala, že musel v opeře Madama Butterfly zvládnout nové formy hudebního výrazu. Studoval kulturu vzdáleného Japonska, nechal si přivézt z Tokia množství gramofonových desek, aby poznal japonskou lidovou hudbu, a věnoval velké úsilí vystižení japonského koloritu. Madama Butterfly je mistrovský kus v drobnokresbě atmosféry a poezie. Tvůrčí tandem Jiřího Nekvasila a Daniela Dvořáka vytvořil atraktivní minimalistickou inscenaci inspirovanou japonskou kulturou, která respektuje moderní tendence současného evropského divadla.

Premiéra: 13. listopadu 2009 v Janáčkově divadle

Zobrazit více

Nastudováno v italském originále s českými, anglickými a německými titulky.

Obsah opery

1. dějství
Důstojník amerického námořnictva Pinkerton spatřil na trhu v Nagasaki půvabnou mladou dívku jménem Cio-Cio-San (Butterfly). Rozhodne se s ní oženit a dohazovač Goro za směšnou cenu 100 jenů opatří vše, co je potřeba. Pronajme vilu na návrší, odkud je výhled k moři a přístavu, a zařídí svatbu. Svatba se koná ve vile za přítomnosti amerického konzula Sharplesse a příbuzných nevěsty. Cio-Cio-San se do Pinkertona zamiluje a ochotně se vzdává dosavadního života, zvyků i náboženství. Netuší však, že Pinkerton považuje sňatek dle japonských zvyklostí jen za nezávazné dobrodružství. Svatební veselí přeruší příchod strýce Cio-Cio-San Bonza, který ji proklíná za to, že zradila svou víru a provdala se za cizince. Cio-Cio- San však čeká od života s Pinkertonem jen štěstí. Svatební hosté odcházejí a pod nebem plným hvězd zůstanou jen novomanželé.

2. dějství
Od svatby uplynuly již tři roky. Pinkerton odjel krátce po svatbě se svou lodí a Cio-Cio-San slíbil, že se na jaře vrátí. Cio-Cio-San věrně čeká i s dítětem, které se mezitím narodilo a o němž Pinkerton neví, na jeho návrat. Žije sama jen se svou služkou Suzuki. Její příbuzní ji zavrhli a Cio-Cio-San zůstaly jen skromné prostředky, které jí Pinkerton zanechal u Sharplesse. Přesto odmítá nabídku k sňatku od bohatého knížete Yamadoriho a stále věří v Pinkertonův návrat. Ten se však mezitím v Americe oženil a nyní je na cestě do Nagasaki i se svou americkou ženou. Cio-Cio- San spatří na obzoru Pinkertonovu loď a celou noc čeká na jeho příchod. Pinkerton však přichází v doprovodu své ženy. Chce si své dítě odvézt a vychovat v Americe. Zoufalá Cio-Cio-San sice svolí, ale nemůže dál žít se svým neštěstím. Umírá vlastní rukou, tak jako kdysi zemřel i její otec.

Zobrazit méně

Inscenační tým

Obsazení

Kdy hrajeme?

Fotogalerie