Gaetano Donizetti

Nápoj lásky

Janáčkovo divadlo / Opera Termíny a vstupenky

Zamilovat se a nepřijít o rozum – to je umění vztahu.

Potřebujete získat lásku, nebo na ni naopak zapomenout? To vám zařídí elixír doktora Dulcamary! Stačí jedna lahev a vše je hotovo! Nápoj lásky patřil vždy mezi nejvyhledávanější kouzelné prostředky mladých dívek a chlapců a dodnes na něj můžete najít na internetu recepty. A tak není divu, že je i častým předmětem pověstí – od těch nestarších tragických jako např. o Tristanovi a Isoldě, až po ty s dobrým koncem, které se staly námětem na operu.

Donizetti byl jedním ze slavné trojice skladatelů, jejichž díla v první polovině 19. století zcela ovládla italská jeviště a postupně se rozšířila po celé Evropě a v zámoří. Jeho Nápoj lásky, který měl premiéru roku 1832 v Miláně, nemá sice zcela originální námět a libretista Romani si nepokrytě vypůjčil zápletku z opery D. Aubera, ale na rozdíl od francouzského protějšku patří díky Donizettiho hudbě od své premiéry do dnešních dnů k nejpopulárnějším operám. Hořkosladký příběh plachého Nemorina, který se zamiluje do bohaté Adiny a snaží se získat její náklonnost prostřednictvím „nápoje lásky“, je vděčnou příležitostí pro pěvecké představitele, jimž skladatel napsal řadu krásných duetů a árií včetně té nejslavnější Nemorinovy Una furtiva lacrima.

Naše inscenace vás zavede na slunný italský venkov do filmového studia 40. let, kde Adina je filmová hvězda, všemi obdivovaná a rozmarná, Nemorino nesmělý člen filmového štábu, Dulcamara temperamentní herec a režisér v jednom a celý tým připravuje natáčení lehounké sentimentální komedie. Vztahové nitky se začnou zamotávat, když na místo činu přijede slavný zahraniční herec Belcore, sebevědomý lamač dívčích srdcí a zákulisní příběh se začne prolínat s natáčeným.

Premiéra: 20. října 2017 v Mahenově divadle

 

Zobrazit více

Nastudováno v italském originále s českými, anglickými  a německými titulky.
Délka představení: 2 hodiny a 30 minut, 1 přestávka

Mohlo by vás zajímat

Proč je výhodné kupovat vstupenky s předstihem?
Naše prodejní místa.
Máte nárok na zvýhodněné vstupné?
Přemýšlíte jak se obléknout do divadla?
Jak se k nám dostanete.
Jak si objednat občerstvení a vyhnout se čekání v bufetu.
Opery se nebojte, titulkovací zařízení vám pomůže!
Připravili jsme na vámi vybrané představení Dramaturgický úvod? Tak tam nesmíte chybět.
Info pro handicapované

 

Obsah opery

1. dějství
Je teplé léto a celá vesnička kdesi uprostřed půvabné toskánské krajiny žije filmem. Místní ateliér hostí štáb natáčející romantický příběh pod vedením režiséra Dulcamary přezdívaného „Dottore“, protože se u něj vždy najde nějaký lék na každou svízel nebo při nejmenším dobrá rada. Středem pozornosti je hlavní hvězda, krásná a rozmarná Adina, ke které toužebně vzhlíží nesmělý Nemorino. Není členem štábu dlouho, má na starost rekvizity, ale nejraději by dělal jen to, co na očích Adině vidí. Tu po chvíli přestane jeho pozornost a obdiv bavit a radí mu, ať si najde jinou. Doprostřed natáčení přijíždí dlouho očekávaná zahraniční hvězda – krasavec Belcore.

Všichni pilně chystají natáčení další scény a zoufalý Nemorino si před Dulcamarou povzdechne, že by se mu hodil Isoldin nápoj lásky, o kterém před chvíli Adina všem četla ze scénáře.  Dulcamara má vždy něco po ruce a nakonec usoudí, že na nešťastnou lásku je nejlepší láhev dobrého bordeaux. Musí Nemorina, který není na víno zvyklý, chvíli přemlouvat, ale ten se nakonec nabízeného elixíru pořádně napije. Víno vykoná své a nesmělý mladík se náhle změní a následně v ateliéru zkouší natočit  vlastní výstup. Adina ho sleduje a je překvapena, neboť náhle vidí někoho jiného a mnohem zajímavějšího, ale zároveň je dotčena jeho náhlým nezájmem. Nemorino spoléhá na nápoj lásky a Dulcamarův slib, že zítra začne účinkovat a všechny ženy mu budou ležet u nohou. Jemu by však stačila jedna jediná, ale jejich setkání náhle přeruší příchod Belcoreho. Jak se od něj očekává, okamžitě začne svádět Adinu, která sice nemá zájem, ale rozhodne se, že využije jeho zájmu, aby potrápila Nemorina.

Jen se dokončil natáčecí plán, přichází telegram – Belcore musí druhý den ráno odjet na další štaci. Režisér zuří, ale nezbývá než narychlo připravit natáčení svatební scény, bez které není možné film dokončit. Adina zve celý štáb na velkolepou dotočnou a domlouvá si s Belcorem schůzku. Všichni se pustí do práce a Nemorino se snaží přemluvit Adinu, aby si s Belcorem nic nezačínala, protože by druhý den mohla svého rozmaru litovat.

2. dějství
Točí se svatba! Poslední klapka a vše je skončeno, všichni s úlevou odchází, jen Dulcamara zůstává na opuštěné scéně. Nešťastný Nemorino za ním přijde s prosbou o pomoc, ale Dulcamara nemá náladu a navíc Nemorino už je úplně bez peněz. Belcore vycítí příležitost zbavit se nechtěného soka a nabízí mu úplatu, když za něj převezme jeden záskok. Nemorino přijímá a s penězi odběhne za Dulcamarou pro další elixír.

Ve vsi a v ateliéru se šíří velká novinka – Nemorinův strýc zemřel a odkázal mu hromadu peněz. Náhle se dívky div nepoperou při předhánění se ve svém zájmu o něj. Nemorino je zmatený, ale obletování dívkami přičítá účinkům další dávky Dulcamarova nápoje. Adina nevěří svým očím a snaží se zjistit od Dulcamary, co za tím vězí. Nakonec sama přiznává, že se do Nemorina zamilovala. Ten její přiznání nechtě vyslechne, ale než si to oba dokážou říct do očí, co k sobě cítí, ještě chvíli trvá. Když si konečně padnou do náruče, přichází Belcore. Už ale nemůže nic pokazit a nakonec si z toho nic nedělá, zítra na něj čeká další štáb a další obdivovatelky. Film je hotov, zbývá už jen otevřít láhev šampaňského a připít na zdraví mladého páru.

Zobrazit méně

Inscenační tým

Felice Romani Libreto
Ondrej Olos Hudební nastudování, dirigent
Robert Kružík Dirigent
Eva Jiřikovská Kostýmy
Pavla Beranová Světelný design
Martin Pacek Choreografie
Pavel Koňárek Sbormistr
Patricie Částková Dramaturgie
Tomáš Hrůza Videoprojekce

Obsazení

Kdy hrajeme?

Fotogalerie