Marko Ivanović

Monument

Janáčkovo divadlo / Opera Termíny a vstupenky

Člověk sám před sebou neunikne. 

Svědomí osamělého umělce versus nelítostné soukolí politické moci – tak lze popsat životní příběh českého sochaře Otakara Švece (1892-1955), který byl stejně jako další čtyřiapadesát sochařů v roce 1949 přinucen zúčastnit se soutěže na vytvoření pomníku J. V. Stalina. Absurdní a megalomanské zadání vyřešil Švec návrhem nerealizovatelného monumentu, který soutěž vyhrál. Politický tlak v průběhu realizace si nakonec vybral oběť nejvyšší – Otakar Švec krátce před odhalením pomníku spáchal sebevraždu. Švecovo morální a umělecké dilema se stalo základem nadčasového námětu pro druhé operní dílo vznikající na objednávku přímo pro soubor Janáčkovy opery NdB. Autorem libreta je vynikající český režisér David Radok, který nevytváří realistický text, ale v deseti scénách zachycuje atmosféru a absurditu situací, do nichž jsou lidé manipulováni blíže neurčeným politickým režimem. Autorem hudby je šéfdirigent Janáčkovy opery NdB Marko Ivanović, který se v Brně jako skladatel již představil úspěšnou operou pro děti Čarokraj.

Inscenace zvítězila v anketě Divadelních novin jako nejlepší inscenace roku 2020 a získala Cenu Divadelních novin v kategorii hudební divadlo.

Premiéra: 7. února 2020 v Janáčkově divadle

 

 

Zobrazit více

Nastudováno v českém originále s českými a anglickými titulky.

Obsah opery
OBRAZ 1
Náměstí
Shromáždění lidu na náměstí čeká na příchod představitelů vládnoucího režimu. Děti zpívají budovatelské písně a 1. tajemník pronáší agitační řeč o budování státu za podpory širokých vrstev a porážce starých struktur. Ministr kultury oznamuje rozhodnutí zbudovat monumentální pomník prezidentovi. Lidé se rozcházejí a na náměstí zůstávají jen odpadky a metaři.

OBRAZ 2
Ateliér
Sochař pracuje ve svém ateliéru. Přichází jeho kolega. V rádiu vyhlašují záměr zbudovat monument. Kolega předpovídá, že soutěž na pomník bude povinná, ale podmínky lukrativní. Sochař mu oponuje – než oslavovat vrahy, raději pracovat ve slévárně. Ozve se zvonek, dva muži přinášejí doporučený dopis.

OBRAZ 3
Večírek
Pohlaváři se sešli na večírku. Výstup zpěvačky se mísí do debaty ministra a tajemníků o tom, jak má být prezident na monumentu zachycen.

OBRAZ 4
Výběrová komise
Komise vybírá ze shromážděných návrhů. Ministr kultury vyhrožuje perzekucí jednomu ze sochařů, který podle něj nesplnil zadání.

OBRAZ 5
Kancelář 1. tajemníka
Sochař je předvolán k 1. tajemníkovi. Je mu oznámeno, že jeho návrh vyhrál soutěž na monument a má se pustit do práce.

OBRAZ 6
Ulice
Na ulici jsou jen metaři a Sochař, který se snaží srovnat svoje svědomí s tím, že vyhrál soutěž na vytvoření monumentu.

OBRAZ 7
Ateliér
Sochařova manželka se svěřuje Kolegovi, že Sochaře trápí svědomí. Práci na monumentu nazývá pomníkem své slabosti. Kolega má na věc pragmatičtější pohled – sochy vladařům se stavěly vždy, práci nešlo odmítnout.

OBRAZ 8
Kostel
Sochař přichází do kostela ke zpovědi.

OBRAZ 9
Sebevražda
instrumentální mezihra

OBRAZ 10
Na záchodku
Monument je hotov.Ukázalo se však, že ten, na jehož počest byl vybudován, není vzorný občan, ale hromadný vrah. Absurdní debata na záchodcích končí rozhodnutím pomník zničit.

EPILOG
Náměstí

Zobrazit méně

Inscenační tým

David Radok Libreto
Marko Ivanović Hudební nastudování, dirigent
David Radok Režie
David Radok Scéna
Zuzana Ježková Kostýmy
Přemysl Janda Světelný design
Pavel Koňárek Sbormistr
Michal Vajda Sbormistr Českého akademického sboru
Valeria Maťašová Sbormistr Dětského sboru Brno

Obsazení

Kdy hrajeme?

Fotogalerie