Oskar Nedbal

Polská krev

Janáčkovo divadlo / Opera Termíny a vstupenky

S jednou ženou rady vím si, ale dvě…? To je dobrá otázka, zvlášť když se ho snaží dostat do chomoutu obě! Slavná opereta v klasickém hávu na jevišti Janáčkova divadla.  

Příběh o rozmařilém polském hraběti Baranském, kterému napraví hlavu i bankrotující hos­podářství rázná Helena Zarembová v přestrojení za prostou vesnickou dívku, záměna osob, dvě ženy ucházející se o jednoho muže – to vše slibuje večer plný zábavy. Půvabná hudební čísla, jako jsou „Blondýnky něžné“, „Jste kavalír, to vím“, „Slyšte jen, jak ten valčík zní“ či vychlou­bání statkáře Zaremby „Jsem jeden z diplomatů“, znají nejen milovníci operety… Přidejte skvělé obsazení, výpravné dobové kostýmy a milovník operety nemůže být zklamán. Polská krev je považována za nejoblíbenější českou operetu, přesto­že libreto k ní v němčině napsal vídeňský spisovatel Leo Stein podle Puškinovy povídky Slečna selka. S nápadem přišla Nedbalova žena Ma­rie, když si během jejich společné cesty do Ruska četla německý pře­klad Puškinových povídek. Navzdory ruskému námětu a německému libretu Nedbalova hudba zůstala výrazně česká a Polská krev se tak od své premiéry v roce 1903 těší zasloužené přízni našich diváků.

Premiéra: 28. března 2014 v Janáčkově divadle

Zobrazit více

Opera je uváděna v českém překladu s českými a německými titulky.
Délka představení: 2 hodiny a 35 minut, 2 přestávky

Inscenace je dílem mladého týmu: režisér T. Pilař je už brněnskému publiku dobře znám ze své úspěšné inscenace Papageno hraje na kouzelnou flétnu i z další spolupráce s NDB (opereta Gala, ceny DIVA), A. Valášek patří k výrazným talentům mladé generace výtvarníků.

Obsah opery

1. dějství
Během zábavy na plese ve Varšavě se svěřuje Bronio Popiel svému příteli, známému bonvivánovi hraběti Boleslavu Baraňskému (Bolovi), že je zamilován do primabaleríny Wandy Kwasiňské. Ona je prý ta pravá a jediná, která ho skutečně miluje. Ale ve chvíli, kdy Wanda spatří Bola, okamžitě jí Bolo padne do oka. Na ples přichází statkář Zaremba se svou dcerou Helenou, kterou chce provdat za Bola. Dá jí takové věno, které může zachránit Bolovy krachující statky. Bolo ale lehkomyslně prohlásí, že se raději ožení s nějakou hospodyní. Helena se rozhodne pomstít a osnuje plán, že se bude vydávat za hospodyni.

2. dějství
Bolo na svém statku s přáteli zvesela hraje karty a popíjí. Nenechají se vyrušit ani Zarembou, který skoupil jeho směnky a přišel mu zabavit majetek. Na statek přichází Helena převlečená za hospodyni a energicky se chystá zachránit Bolovo hospodářství. Začne tím, že vykáže pryč Bolovy přátele-příživníky. Bolovi se zprvu její radikální postoje nezamlouvají, ale brzy k ní začne cítit náklonnost.

3. dějství
O půl roku později se na statku koná dožínková slavnost. Bolovi přátelé se podivují, jak statek prosperuje. Popiel, zamilovaný tentokrát do Heleny, se těší na Heleninu pomstu, která by vyvrcholila tím, že Helena odejde společně s Popielem. Helena se ale svěřuje otci, že se do Bola zamilovala. Bolo žádá Helenu, aby zůstala na statku, ale již ne jako hospodyně, ale jako jeho žena. Zhrzená Wanda všem prozradí, co před chvílí zjistila: hospodyně je ve skutečnosti Helena. Ta přede všemi přizná, že vše mělo být jenom pomstou Bolovi. Nyní je z něj ale zcela jiný člověk, a tak nic nebrání svatbě.

Zobrazit méně

Inscenační tým

Oskar Nedbal Autor
Leo Stein Libreto
Jakub Klecker Hudební nastudování
Jakub Klecker Dirigent
Ondrej Olos Dirigent
Ivo Osolsobě Překlad
Aleš Valášek Kostýmy
Hana Litterová Choreografie
Pavel Koňárek Sbormistr
Pavel Petráněk Dramaturgie
Irena Rozsypalová Odborný poradce
Tomáš Pilař Světelný design

Obsazení

Kdy hrajeme?

Fotogalerie