Antonín Dvořák

Rusalka

Janáčkovo divadlo / Opera Termíny a vstupenky

Jímavé tajemství lásky, zrady, bolesti a odpuštění.

Recenze ocenily „velmi silné, hudebně strhující“ provedení, které označily za „jedno z nejnadějnějších čísel na repertoáru Janáčkovy opery za poslední dobu“ (M. Zapletal, Brněnský deník).

Nejúspěšnější operní dílo velikána české hudby. Překrásný pohádkový příběh, jenž vyvěrá z teskné pohádky Hanse Christiana Andersena, vypráví o velké lásce, štěstí i bolu, zklamání a zoufalství, které Dvořákova hudba vykresluje v tklivých melodiích. Jen málokdo toto dojemné vyprávění o vodní víle zamilované do pozemského prince nezná: na scénách všech operních divadel ve světě si opera našla své stálé místo. Nejen na svoji dobu prvotřídní libreto pochází z pera Jaroslava Kvapila. Rusalkou Dvořák (1841-1904) definitivně potvrdil svoji pozici předního světového skladatele. Partitura překypuje vroucí melodikou, něžnou i dramaticky vypjatou. Pohádková atmosféra je plná melodické fantazie a mistrovské instrumentace. Inscenace je dílem vynikajícího divadelního a filmového režiséra Vladimíra Morávka, který do pohádkového světa vnesl osobitou poetiku evokující dávné severské a keltské báje.

Premiéra: 24. února 2012 v Janáčkově divadle

 

 

Zobrazit více

Opera je uváděna v českém originále s českými, anglickými a německými titulky.
Délka představení: 3 hodiny a 10 minut.

Obsah opery

1. dějství
Nad jezerem ukrytým v lesích vychází měsíc a jeho paprsky ozařují třpytivou vodní hladinu. Na paloučku rozpustile dovádí lesní žínky a laškují s vodníkem. Jedna z vodních nymf je smutná. Zamilovala se do prince, který často přichází k jezeru. Touží se stát člověk a získat lidskou duši, aby mu mohla být nablízku. Vodník ji před světem varuje, dobře ví, jak je lidská láska nestálá. Rusalka je ale rozhodnuta a vodník jí posílá za ježibabou, neboť ona jediná ji může pomoci. Ježibaba svolí, že Rusalku promění v lidskou dívku, cena za to je však vysoká – v lidské podobě bude němá a pokud si nedokáže udržet princovu lásku, stane se na věky bludičkou. Za svítání princ přijíždí k jezeru. Nachází zde Rusalku a je tak uchvácen její krásou, že ji odvádí na zámek.

2. dějství
Na zámku jsou v plném proudu přípravy na princovu svatbu s Rusalkou. Přijíždí i cizí kněžna. Princ podlehne její vyzývavosti a smyslnosti, tolik odlišné od Rusalčiny chladné krásy, a začne se jí dvořit. Rusalka se bojí o svou lásku a utíká se pro radu k vodníkovi. Ten ji vybízí, aby bojovala, ale již je pozdě. Princ zcela propadl kouzlu exotické kněžny a Rusalku zavrhuje. Vodník slibuje pomstu.

3. dějství
Rusalka se vrátila k rodnému jezeru. Je teď bludičkou lákající poutníky do bažin. Ježibaba jí nabízí východisko – pokud zabije toho, kdo jí ublížil, stane se opět vodní vílou. Rusalka však odmítá, stále prince miluje. Ani princ není šťasten. Kouzlo kněžny záhy pominulo a princ nyní bezcílně bloudí kolem zámku a hledá ztracenou lásku. Vrací se k jezírku a volá Rusalku. Ta se zjevuje, ale varuje jej – její polibek mu přinese jen smrt. Princ však nechce bez ní žít a vrhá se v její smrtící objetí.

Zobrazit méně

Inscenační tým

Jaroslav Kvapil Libreto
Jaroslav Kyzlink Hudební nastudování
Ondrej Olos Dirigent
Ladislava Košíková Choreografie
Pavel Koňárek Sbormistr
Patricie Částková Dramaturgie
Tomáš Hrůza Videoprojekce

Obsazení

Kdy hrajeme?

Fotogalerie