Richard Strauss

Salome

Janáčkovo divadlo / Opera Termíny a vstupenky

Dívka tančí. Jeden za druhým, ve smyslném pohybu, padá k zemi jejích sedm závojů. Tančí, aby potěšila krále Heroda, a chce za to jen jediné. Hlavu muže, kterého miluje. Když nechce opětovat její lásku, Salome touží alespoň po polibku jeho mrtvých úst…     

Expresivní, krátká a šokující, tak by se dala stručně popsat Straussova opera Salome podle hry Oscara Wilda. Příběh inspirovaný Biblí o půvabné Salome, dceři krále Heroda, a její obsesivní lásce k prorokovi Jochanaanovi skutečně vyvolal při premiéře pořádný skandál.

Zároveň se dílo plné silné, dramatické hudby a bohatých orchestrálních barev stalo celosvětovou senzací a je jí právem dodnes. Chvíle, kdy Salome přináší Jochanaanovu hlavu na stříbrném tácu a líbá ji, stále náleží na špici desítky TOP operních hororů. A extrémně náročná role Salome patří ke snům a prubířským kamenům sopranistek. Salome se v brněnském divadle dočká své teprve čtvrté inscenace a jejím tvůrcem nebude nikdo menší než jeden z nejlepších českých režisérů David Radok. Po skvělé inscenaci Brittenova Petera Grimese v sezoně 2021/22 se tak vrací spolu se svým týmem šéfdirigentem Marko Ivanovićem, kostýmní výtvarnicí Zuzanou Ježkovou a nově Draganem Stojčevskim jako scénografem k již páté režii pro náš operní soubor. Stejně jako při světové premiéře i tentokrát to bude senzace!

Premiéra: 17. června 2023 v Janáčkově divadle

Zobrazit více

Délka představení: 1 hodina a 45 minut, bez přestávky.

Představení je přístupné od 15 let.

Nastudováno v německém originále s českými, anglickými a německými titulky.

Obsah

V paláci galilejského tetrarchy Heroda probíhá oslava jeho narozenin. Venku služebnictvo střeží cisternu, v níž je uvězněn prorok Jochanaan, protože se opovážil kázat o hříšných skutcích Heroda a jeho manželky Herodias. Narraboth, jejich velitel, pozoruje princeznu Salome, dceru Herodias a nevlastní dceru Heroda. Marně jej páže varuje, aby na ni nemyslel. Salome přichází k cisterně. Už ji nebaví věčné hádky Židů i slavnost a vadí jí chtivý pohled, kterým ji sleduje nevlastní otec. Pouze hlas vycházející z cisterny ji zaujme. Chce vidět muže, který dokáže šířit strach jen svými slovy. Přesvědčí Narrabotha, aby porušil Herodův příkaz a Jochanaana přivedl. Ten Salome zahrnuje jen urážkami, ale ta jej o to víc provokuje a nabízí mu svou lásku. Nedokáže se zbavit myšlenky na to, jak Jochanaana líbá.

Přichází Herodes a Herodiada. Herodes hledá Salome, nedokáže se obejít bez pohledu na ni. Zároveň ho pronásledují podivné představy a strach z Jochanaana. Poleká se, když uvidí na zemi krev. Leží před ním mrtvý Narraboth, který kvůli Salome spáchal sebevraždu. Všechny myšlenky Salome patří tomu záhadnému muži dole v cisterně, který ji vzrušuje a jehož zároveň nenávidí. Prorokův hlas neutichá. Teď proklíná Herodiadu, která Herodovi vyčítá, že ho neumlčí.

Herodes je čím dál vystrašenější a prosí Salome, aby ho rozptýlila, třeba tancem. Salome odmítá a teprve když jí Herodes nabídne, že na oplátku splní jakékoliv její přání, začne tančit. Její žádost o odměnu Heroda zaskočí – chce Jochanaanovu hlavu na stříbrné míse. Herodes dívku prosí, aby žádala cokoliv jiného, poklady nebo šperky, ale Salome je neústupná. Nakonec souhlasí, když ale vidí, s jakou vášní líbá prorokovy mrtvé rty, přikáže vojákům Salome zabít.

Mohlo by vás zajímat

Proč je výhodné kupovat vstupenky s předstihem?
Naše prodejní místa.
Máte nárok na zvýhodněné vstupné?
Přemýšlíte jak se obléknout do divadla?
Jak se k nám dostanete.
Jak si objednat občerstvení a vyhnout se čekání v bufetu.
Opery se nebojte, titulkovací zařízení vám pomůže!
Připravili jsme na vámi vybrané představení Lektorský či Dramaturgický úvod? Tak tam nesmíte chybět.
Info pro handicapované

Zobrazit méně

Inscenační tým

Marko Ivanović Hudební nastudování/dirigent
Ondrej Olos Dirigent
David Radok Režie
Zuzana Ježková Kostýmy
Přemysl Janda Světelný design
Andrea Miltnerová Choreograf
Otakar Blaha Asistent režie

Obsazení

Kdy hrajeme?

Salome Janáčkovo divadlo / Opera Richard Strauss

Salome

30 minut před představením probíhá dramaturgický úvod
  • 27/10/2023
  • 19:00 - 20:45
Salome Janáčkovo divadlo / Opera Richard Strauss

Salome

Předplatné: O2
  • 25/11/2023
  • 17:00 - 18:45

Fotogalerie