Giacomo Puccini

Turandot

Janáčkovo divadlo / Opera Termíny a vstupenky

Pucciniho poslední opera Turandot o kruté princezně, která nutí nápadníky, aby uhodl tři hádanky. Kdo neuspěje, přijde o hlavu. Působivá inscenace Jiřího Nekvasila inspirovaná slavnou terakotovou armádou císaře Čchin Š’-chuang-tiho.

Krásná princezna Turandot se nechce vdávat. Pro své nápadníky při­pravila krutou zkoušku. Kdo uhodne tři hádanky, dostane ruku princez­ny, kdo ne, bude o hlavu kratší. Kouzlu Turandot podlehne i princ Kalaf, který hádanky rozluští. Pokořená Turandot se odmítne stát jeho ženou, a tak Kalaf navrhne princezně možnost rovněž hádat…

Historie příbě­hu o krvelačné princezně sahá až do 12. století, kdy se objevil v díle perského básníka Nzámího. Do Evropy se dostal prostřednictvím sbírky pohádek Tisíc a jeden den, kde ho objevil italský dramatik Carlo Gozzi. I Pucciniho příběh se značnou dávkou exotiky, lásky a poezie zaujal. Tak jako v případě Madamy Butterfly snažil se získat s velkou pečlivos­tí představu o kultuře a písních vzdálené a exotické Číny. V průběhu kompozice však podlehl rakovině hrtanu a instrumentaci opery dokon­čil jeho přítel a žák Franco Alfano.

Premiéra: 29. dubna 2011 v Janáčkově divadle

 

Zobrazit více

Nastudováno v italském originále s českými, anglickými a německými titulky.
Délka představení: 2 hodiny a 40 minut, 2 přestávky.

Obsah opery

1. dějství
Dav shromážděny před branami Pekingu poslouchá vyhlášeni císařova rozkazu: Princezna Turandot se stane ženou toho, kdo uhodne tři hádanky. Kdo neuspěje, přijde o hlavu. Prohlášeni vyslechne i Calaf, tatarsky princ, který musel uprchnout ze své země obsazené nepřáteli. V davu lidi nalézá i svého otce, krále Timura, kterého provází věrná otrokyně Liu. Calaf se raduje ze setkáni s otcem. Připravuje se poprava perského prince, který byl uchazečem o ruku Turandot. Přichází princezna Turandot a Calaf zasažen její krásou se rozhodne podstoupit zkoušku. Marně jej prosí Timur i Liu, ani třem královským ministrům se nepodaří ho odradit. Udeří na gong a přihlásí se jako princeznin nápadník.

2. dějství
Ministři Ping, Pang a Pong jsou unaveni věčnými popravami princezniných nápadníků, jejichž počet neustále narůstá. A teď se objevil novy pošetilec. Před císařským palácem dav sleduje, jak se hlásí další nápadník. Sám císař Altoum mu rozmlouvá jeho úmysl. Princ však vytrvá. Přichází Turandot, která vypraví jak před dávnými lety vládla v Číně její pramáti Lou-Ling. Unesl ji a zneuctil chán Tatarů, který přepadl a vyplenil celou zem. To za ni se mstí Turandot mužům, a proto nikdy nechce poznat lásku. Calaf uhodne všechny tři hádanky, ale Turandot jej odmítá přijmout za muže. Když princ vidí její odpor, nechce využít svého vítězství násilím. Nabízí Turandot možnost také hádat – pokud do úsvitu uhodne jeho jméno, slibuje podstoupit smrt.

3. dějství
Turandot vyslala vojáky do ulic Pekingu, aby zjistili jméno neznámého. Ministři nabízí princi bohatství, pokud prozradí, kdo je. Sluhově přivlečou Timura a Liu, s nimiž byl princ viděn, a nutí je, aby prozradili jeho jméno. Sama Turandot chce znát odpověď a Liu, aby zachránila Timura od mučeni, prohlásí, že jen ona zná prince. Ani mučení ji nepřiměje prozradit tajemství. Nakonec Liu vytrhne Turandot dýku a probodne se. Princ obviní Turandot z krutosti. Strhne její závoj, políbí ji a pošeptá ji své jméno. Turandot žádá, aby s ní předstoupil před lid. Před císařem přednáší Turandot rozřešení hádanky: jméno neznámého prince je láska.

Zobrazit méně

Inscenační tým

Jakub Klecker Hudební nastudování, dirigent
Ondrej Olos Dirigent
Josef Pančík Sbormistr

Obsazení

Kdy hrajeme?

Fotogalerie