Leoš Janáček

Věc Makropulos

Janáčkovo divadlo / Opera Termíny a vstupenky

Opera je uváděna v českém originále s českými a anglickými titulky. Délka představení 2h 10min včetně 1 přestávky.

Nesmrtelnost je prokletím.

Příběh o zpěvačce Emilii Marty, která díky elixíru života žije již víc než tři sta let…Pohled do excentrického světa operních div, zdegenerované šlechty a plytkých maloměšťáků. V únoru 2017 představila Janáčkova opera tento titul na Hong Kong Arts Festival. Inscenace vznikla v koprodukci s Operou Göteborg.

Svoji předposlední operu složil Janáček (1854–1928) na hru K. Čapka o touze po ne­smrtelnosti, ale také o nekonečné únavě a hrůze toho, komu je smrt odepřena… Hlavní postavou je operní zpěvačka Emilie Marty – Elina Makropulos, dcera lékaře císaře Rudolfa II. –, která díky elixíru života žije víc než tři sta let. Život ji postupně přestává těšit, je vyčerpaná, osamo­cená a cynická. Záhadná femme fatale převrací naruby život každému, s kým se setká. Čapkova fantastická komedie – s mysteriózní, částečně až detektivní zápletkou – je pohledem do excentrického světa operních div, zdegenerované šlechty a plytkých maloměšťáků. Janáček předlohu zpracoval do silně působivého hudebního dramatu. Premiéra se uskuteč­nila za skladatelovy účasti roku 1926 v brněnském Divadle Na hradbách. Stala se jednou z trvale nejpopulárnějších Janáčkových oper a je často uváděna na nejprestižnějších scénách po celém světě. Národní divadlo Brno připravilo novou inscenaci v rámci Roku české hudby k 160. výročí skladatelova narození a jako slavnostní zahájení festivalu Janáčkovo Brno 2014. Ke spolupráci byl pozván jeden z nejvýznamněj­ších českých režisérů současnosti David Radok, který v NdB režíro­val vůbec poprvé a bylo to i jeho první setkání s touto operou.

Televizní záznam představení získal cenu Český křišťál a cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 na mezinárodním festivalu Zlatá Praha.

Premiéra 21. listopadu 2014 v Janáčkově divadle.

Zobrazit více

OBSAH OPERY

1. dějství
V advokátní kanceláři. Již tomu bude sto let, co se bezvýsledně odehrává spor o dědictví mezi rodinami Gregorů a Prusů. Když už to téměř vypadá, že dědictví získá Prusův potomek, objeví se operní diva Emilia Marty s informací, že ví o existenci závěti ve prospěch potomka rodiny Gregorů. Závěť je opravdu nalezena a Emilia žádá po Albertu Gregorovi jako odměnu řecké listiny, které vlastnil jeho praděda. Ty má ale Jaroslav Prus a nechce je vydat.

2. dějství
V divadle. Po představení všichni obdivují Emilii Marty. Je mezi nimi i pomatený stařeček, kterému připomíná jeho bývalou lásku Eugenii Montez. Emilia stále touží po starých řeckých listinách. Jaroslav Prus nakonec svolí, že jí je v noci přinese.

3. dějství
V Emiliině ložnici. Prus Emilii platí za společně strávenou noc řeckými listinami. U Emilie se najdou věci, které souvisí s různými jmény, ale se stejnými iniciálami: Ellian Mac Gregor, Eugenia Montez, Elsa Müller, Ekatĕrina Myškina. Při výslechu nakonec Emilia přiznává, že je ve skutečnosti Elina Makropulos, narozená před 337 lety, a že ona sama byla všemi výše zmíněnými ženami. Ony řecké listiny obsahují „Věc Makropulos“ – recept na elixír věčného mládí, který kdysi vypila. Emilia chtěla recept zpět, protože začala stárnout. Nyní si ale uvědomuje nicotu svého života a přestává se smrti bát. Recept na dlouhověkost nabízí všem, ale nikdo o něj nemá zájem.

Zobrazit méně

Inscenační tým

Leoš Janáček Libreto
Marko Ivanović Hudební nastudování, dirigent
David Radok Režie
Zuzana Ježková Kostýmy
Petr Kozumplík Světlený design
Pavel Koňárek Sbormistr
Pavel Petráněk Dramaturgie

Obsazení

Kdy hrajeme?

Fotogalerie