Opera

Koncerty

Připojte se k oslavám zahájení sezony 2023/2024 Národního divadla Brno!

7. září 2023 ožije piazzetta před Janáčkovým divadlem open air koncertem Janáčkovy opery NdB.

Začínáme v 18:00. Vstup je volný!

Při této nádherné hudební události vám zároveň představíme všechny premiéry a festivaly NdB, které nás v nové sezoně čekají.

Máme pro vás připraveny ukázky z operních titulů NdB a také hudební ochutnávky z premiérových inscenací nadcházející sezony.

Těšit se můžete na sólisty Janáčkovy opery NdB: Terezu Kyzlinkovou, Ondřeje Koplíka, Andreu Širokou, Romana Hozu, Pavlu Vykopalovou, Jana Šťávu, Janu Šrejmu Kačírkovou a Petera Bergera. Také nebude chybět ani sbor a orchestr Janáčkovy opery NdB.

Letos si pro vás připravila program i činohra NdB a můžete se těšit na herce Martina Slámu či Kateřinu Liďákovou.

V rámci akce proběhne přímo na piazzettě speciálně laděný Fashion Market společnosti Love Music.

Přijďte s námi oslavit začátek nové divadelní sezony!

Kolo štěstí se otáčí a na něm je psáno „Budu panovat, panuji, panoval jsem, ztratil jsem říši“ – to je ústřední myšlenkou i strukturou jedné z nejznámějších kantát 20. století Carmina Burana německého skladatele Carla Orffa.  Je součástí tzv. Trionf spolu s Catulli Carmina a Trionfo di Afrodita. Základem kantáty se stal soubor středověkých básní a písní – satirických, milostných, náboženských, pijáckých. Z dvou set původních textů v latině, starofrancouzštině, italštině či němčině, nalezených v klášteře Beurum Carel Orff vybral část a rozdělil je do šesti tematických celků. Carmina Burana byla poprvé s velkým úspěchem uvedena v roce 1937 ve frankfurtské opeře a po 2. sv. válce se z ní stala doslova kultovní skladba, která zněla nejen z koncertních pódií, ale i na filmovém plátně. Stejně jako v hudbě Stravinského i pro Orffa je základním hudebním elementem rytmus a skrze enormní hudební aparát – orchestr s rozšířenou bicí sekcí, sbor i dětský sbor – dosáhl skutečně působivých momentů v díle, kde se střídá, tak jak se otáčí kolo štěstí radost, láska, smutek, naděje. Vše otvírá a končí číslo patřící Štěstěně, vládkyni světa.