Opera

OperaVision

Asociace Opera Europa a více než třicet operních domů z osmnácti zemí spojily síly a po úspěchu The Opera Platform přinášejí s přispěním programu Evropské unie Kreativní Evropa projekt OperaVision. Jeho součástí je i Národní divadlo Brno, které v letetch 2018-2021 uvede prostřednictvím OperaVision tři inscenace oper Leoše Janáčka v přímém přenosu do celého světa.

Představení Janáčkova Osudu 27. 11. 2021 v 19 h bude již naším třetím živým přenosem v rámci projektu OperaVision. Inscenace Osudu v nastudování jednoho z nejlepších operních režisérů Roberta Carsena zahájila festival Janáček Brno 2020 a druhá repríza se zároveň dostane prostřednictvím OperaVision mezi diváky celého světa. Partnerem přenosu bude opět Česká televize, která představení i zaznamená pro ČT ART.

Našim prvním příspěvkem byl live stream představení Janáčkových Příhod lišky Bystroušky 18. listopadu 2018 v rámci festivalu Janáček Brno 2018. Během přenosu a v dalších šesti měsících v záznamu na OperaVision inscenaci zhlédlo více než sedmnáct tisíc lidí z celého světa a už během streamu jsme dostali řadu krásných ohlasů nejen z České republiky, ale třeba z USA, Jižní Koreje a dalších zemí. Dalším přenosem byla jedna z nejslavnějších oper Leoše Janáčka Její pastorkyňa, jejíž inscenaci v režii Martina Glasera a hudebním nastudování Marko Ivanoviće 2. října 2019 z Janáčkova divadla. Přenosy obou janáčkovských inscenací zhlédlo přes 35 tisíc diváků po celém světě. Během přenosů a dalších šesti měsíců v záznamu na OperaVision jsme dostali řadu krásných ohlasů nejen z České republiky, ale třeba z USA, Jižní Koreje, Mexika, Japonska a dalších zemí. Záznam inscenace obdržel cenu na festivalu Zlatá Praha 2020 za nejlepší záznam divadelní inscenace (režie Jakub Kořínek).

Mimo přenosy inscenací z předních operních domů OperaVision nabízí na své webové platformě zájemcům bohatý výběr ukázek z operních představení, rozhovorů a dokumentů včetně možnosti dopodrobna se seznámit se čtyřmi stoletími existence tohoto uměleckého žánru. Pro operní nadšence představuje skvělou příležitost nejen zhlédnout řadu zajímavých inscenací, ale rozšířit znalosti o tomto jedinečném žánru.

Sekce The Opera Academy umožňuje přístup k bohatému výběru audiovizuálních zdrojů, jejichž nabídka sahá od krátkých klipů ze zkoušek až po rozhovory s významnými osobnostmi, kde mladí diváci, jejich rodiče i pedagogové mohou objevit pestrý operní svět opery skrze jim určený obsah uspořádaný podle různých věkových skupin.

Více informací www.operavision.eu