Opera

OperaVision

Asociace Opera Europa a více než třicet operních domů z osmnácti zemí spojily síly a po úspěchu The Opera Platform přinášejí s přispěním programu Evropské unie Kreativní Evropa projekt OperaVision. Jeho součástí je i Národní divadlo Brno, které v rámci festivalu Mezinárodní festival Janáček Brno 2022 uvede prostřednictvím OperaVision inscenaci opery Leoše Janáčka Z mrtvého domu spolu s Glagolskou mší v přímém přenosu do celého světa.

Představení Janáčkova Z mrtvého domu 6. 11. 2022 v 19 h bude již naším čtvrtým živým přenosem v rámci projektu OperaVision. Inscenace Glagolská mše / Z mrtvého domu v nastudování šéfa opery NDB Jiřího Heřmana a dirigenta Jakuba Hrůši zahájí festival Janáček Brno 2022 a její repríza se zároveň dostane prostřednictvím OperaVision mezi diváky celého světa. Partnerem přenosu bude opět Česká televize, která představení i zaznamená pro ČT ART.

Našim prvním příspěvkem byl live stream představení Janáčkových Příhod lišky Bystroušky 18. listopadu 2018 v rámci festivalu Janáček Brno 2018. Během přenosu a v dalších šesti měsících v záznamu na OperaVision inscenaci zhlédlo více než sedmnáct tisíc lidí z celého světa a už během streamu jsme dostali řadu krásných ohlasů nejen z České republiky, ale třeba z USA, Jižní Koreje a dalších zemí. Dalším přenosem byla jedna z nejslavnějších oper Leoše Janáčka Její pastorkyňa, jejíž inscenaci v režii Martina Glasera a hudebním nastudování Marko Ivanoviće 2. října 2019 z Janáčkova divadla. Záznam inscenace obdržel cenu na festivalu Zlatá Praha 2020 za nejlepší záznam divadelní inscenace (režie Jakub Kořínek). Dalším přenosem byl Janáčkův Osud 27. listopadu 2021 v režii Roberta Carsena.

Mimo přenosy inscenací z předních operních domů OperaVision nabízí na své webové platformě zájemcům bohatý výběr ukázek z operních představení, rozhovorů a dokumentů včetně možnosti dopodrobna se seznámit se čtyřmi stoletími existence tohoto uměleckého žánru. Pro operní nadšence představuje skvělou příležitost nejen zhlédnout řadu zajímavých inscenací, ale rozšířit znalosti o tomto jedinečném žánru.

Sekce The Opera Academy umožňuje přístup k bohatému výběru audiovizuálních zdrojů, jejichž nabídka sahá od krátkých klipů ze zkoušek až po rozhovory s významnými osobnostmi, kde mladí diváci, jejich rodiče i pedagogové mohou objevit pestrý operní svět opery skrze jim určený obsah uspořádaný podle různých věkových skupin.

Více informací www.operavision.eu

Přípravy na inscenaci Glagolská mše / Z mrtvého domu jsou v plném proudu a my vám přinášíme první fotky ze zkoušek.

  

Fotky z představení najdete ZDE.

Záznam představení můžete díky spolupráci s Opera Vision zhlédnout ZDE. Záznam bude dostupný do 6. května 2023.