Aktuality

Pestrý hudební víkend v NdB

31. října 2022
Jana Žáková

V sobotu večer prozářila prkna Mahenova divadla sváteční atmosféra. Jitka Zelenková zde odehrála koncert v rámci turné „Znovu 70“, při němž spolu s diváky dodatečně oslavuje své významné životní jubileum.

Jitka Zelenková si již mnoho sezon hájí pevné místo na českém hudebním poli. Ze svého šarmu, životní energie a oddanosti k hudbě, však neztrácí ani krapet.

Svým nezaměnitelným hlasem a osobitým přístupem si podmanila nejednoho diváka v hledišti. Zvolené písně byly průřezem dosavadní kariéry, nechyběly její srdcové hity. Zazněly melodie osvědčené a oblíbené, stejně tak i písně nové, například z alba Intimity. O významu volby názvu alba není pochyb, skladby jsou niterní a velmi procítěné.

Na jubilejní oslavě nemohli chybět speciální hosté. Vystoupil zpěvák Ondřej Ruml, který si na pódiu vystačil zcela sám a že to byl opravdu zážitek! Pomoci efektu zvaný looper (smyčkovač) si kompletní doprovodné aranžmá vytvořil pouze svým hlasem. Další hosté do Brna zavítali až ze Slovenska – podmanivý a temperamentní gospelový soubor The Gospel Family pod vedením sbormistra Juraje Horta. Jitka Zelenková večer doplnila vsuvkami se vzpomínkovým povídáním. Nejednou byl zmíněn zpěvák Karel Gott, se kterým úzce spolupracovala. Jako další hosté tedy nemohli chybět ani kolegové z vokálního tria Karla Gotta Lída Nopová a Slávek Talián. Netradičně cenným prvkem byla během koncertu brněnská skupina Hands Dance, která songy improvizačně ztvárnila/tlumočila prostřednictvím umělecké formy českého znakového jazyka. Několik písní doplnila svou taneční improvizací Sofie Filippi. S údivem jsme pozorovali její ladnost a až akrobatické pohyby.

Výčet napovídá, že program byl opravdu pestrý. Ke konci tohoto hudebního večera zarezonovala sálem věta známé písně „Bez lásky láska není, my všichni jsme stejní…“,  jež atmosféru celého večera dovršila, a zároveň i autenticky vystihla.