Georg Friedrich Händel

Alcina

Janáčkovo divadlo / Opera 21/12/2024 17:00 - 21:00

Mocná kouzelnice Alcina vytvořila na ostrově velkolepý palác v pře­krásné krajině, kam láká milence do sítí své moci. Jedním z nich je i saracénský rytíř Ruggiero, který podlehne jejím kouzlům a zapomene na svou snoubenku Bradamante. Ta se ho však nehodlá vzdát a v pře­vleku se vydává Ruggiera zachránit.

Největším kouzlem Händelovy opery je však jeho hudba a Alcina v sobě skrývá jedny z nejkrásnější hudebních čísel napsaných pro lidský hlas, protože málokterý autor dokázal projevit ve svých dílech tak výjimečnou melodickou invenci, schopnost dramatického cítění, a především hluboké porozumění pro to, co se skrývá v hlubinách lidských duší. Po úspěšném nastudování Purcellova Dido a Aeneas se do brněnské opery vrátil dirigent Václav Luks a tentokrát si vzal s sebou celý orchestr Collegium 1704, který dnes patří k nejlepším ansámblů na poli historicky poučené interpretace. Diváci se tak mohou těšit nejen na skvělé pěvecké výkony, ale i na hudbu v provedení na barokní nástroje. Partnerem inscenace je nejen Colle­gium 1704, ale i francouzská divadla v Caen a Versailles.

Alcina byla Divadelními novinami zvolena INSCENACÍ ROKU 2022.

Premiéra: 5. února 2022 v Janáčkově divadle

 

Zobrazit více

Zobrazit méně

Inscenace je nastudována v italském originále s českými, anglickými a německými titulky.
Délka představení: 4 hodiny, 2 přestávky

Fotografie z představení jsou od Marka Olbrzymka.

Mohlo by vás zajímat

Proč je výhodné kupovat vstupenky s předstihem?
Naše prodejní místa.
Máte nárok na zvýhodněné vstupné?
Přemýšlíte jak se obléknout do divadla?
Jak se k nám dostanete.
Jak si objednat občerstvení a vyhnout se čekání v bufetu.
Opery se nebojte, titulkovací zařízení vám pomůže!
Připravili jsme na vámi vybrané představení Dramaturgický úvod? Tak tam nesmíte chybět.
Info pro handicapované

Obsah opery

Ostrov uprostřed oceánu… na pláži stojí dům. Do písku se snáší hipogryf s rytířem Ruggierem. Kde se to ocitl a co skrývá dům, v jehož okně vidí stát krásnou ženu?

 

1. dějství

Ostrov patří kouzelnici Alcině. Ta Ruggiera vítá ve svém paláci a z hosta se záhy stává milenec. Zdá se, že Alcina konečně našla svou skutečnou lásku. Ruggiera ale hledá jeho snoubenka, válečnice Bradamante v převlečení za muže, rytíře Ricciarda, v doprovodu vychovatele Melissa.

Jejich přistání se kvůli bouři změní ve ztroskotání a na pláži je najde Morgana, sestra Alciny. Pohledný mladý muž jí hned padne do oka, okamžitě zapomene na svého milence Oronteho a zve oba trosečníky do paláce. Před nimi se otevírá místo plné kouzel a vítá je sama královna Alcina. Bradamante zjišťuje, že Ruggiero zamilovaný do Alciny zapomněl na svůj předešlý život. Na dvoře Alciny žije i chlapec Oberto, jenž se marně snaží najít svého otce – ten je jedním z Alcininých minulých

milenců, které proměnila ve zvířata. Bradamante s Melissem se pokoušejí přesvědčit Ruggiera, aby se vrátil ke svým povinnostem, ten však nemyslí na nic jiného než na Alcinu.

Oronte zjistí, že se Morgana zamilovala do Bradamante/Ricciarda, a marně se jej snaží vyzvat na souboj. Morgana ho zastaví a prohlašuje, že bude milovat, koho se jí zachce. Oronte se rozhodne soka zbavit tak, že v Ruggierovi vyvolá žárlivost. Ten ztropí před Alcinou žárlivou scénu a obviní ji z náklonnosti k Ricciardovi. Alcina ho však ujišťuje, že bude vždy milovat jen jeho. Bradamante se neovládne a odhalí před Ruggierem svou totožnost, Melisso ale rychle zasáhne.

Morgana zjistí, že Alcina chce proměnit Bradamante/Ricciarda ve zvíře, aby upokojila Ruggierovy obavy. Přichází ho varovat a Bradamante/ Ricciardo ji ubezpečuje, že miluje někoho jiného než Alcinu. Morgana se domnívá, že mluví o ní.

 

2. dějství

Melisso vyčaruje podobu Ruggierova vychovatele Atlanta, aby ho přiměl nasadit si kouzelný prsten. Díky němu náhle Ruggiero vidí ostrov jako poušť. Rozhodne se odejít, ale Melisso mu radí, aby před Alcinou předstíral, že se chce vydat na lov. Nedočkavá Bradamante před ním odhalí svou totožnost, Ruggiero se však domnívá, že to je další z Alcininých kouzel, a utíká před ní.

Alcina se chystá proměnit Bradamante/Ricciarda ve zvíře, aby uklidnila Ruggierovu žárlivost. Ten se ji snaží přesvědčit, že to není třeba. Přichází Morgana a prohlašuje, že Ricciardo miluje ji. Ruggiero žádá Alcinu, aby mohl odjet na lov. Ta, ač nerada, souhlasí. Přichází Oberto, který hledá svého otce. Alcina mu slibuje, že se s ním brzy setká. Oronte zjistil, že se Ruggiero s ostatními chystá uprchnout, a přichází to oznámit Alcině. Alcina je zoufalá, ale chce o svou lásku bojovat.

Oronte se vysmívá Morganě, že ji její nový milenec zradil, ta mu to nechce uvěřit. Bradamante prozradí Obertovi, že jeho otce Alcina proměnila ve lva. Ruggiero prosí Bradamante za odpuštění. Morgana je překvapí, odhalí pravou podobu Bradamante/Ricciarda a slibuje pomstu.

Ruggiero se smutně loučí s místem, kde prožil tolik štěstí. Alcina, vyděšená, že ji Ruggiero opustil, se marně v sobě snaží najít svou kouzelnou moc, aby ho zastavila.

 

3. dějství

Morgana se pokouší udobřit Oronteho, ten jí však vrací její slova o volnosti v lásce, přesto ji stále miluje. Ruggiero chystá loď k odplutí a je překvapen Alcinou. Ta jej nejprve prosí, aby ji neopouštěl, ale když pochopí, že to je marné, odhání ho od sebe.

Bradamante odmítá opustit ostrov, dokud nevysvobodí všechny oběti Alcininých kouzel. Oronte, který se přidal na jejich stranu, pomůže zinscenovat bitvu s Alcininými služebníky. Přichází Alcině oznámit, že bitva je ztracena, a nechává ji jejímu zoufalství. Oberto se těší na shledání s otcem, Alcina mu ale dává do ruky zbraň a přikazuje mu zabít lva, který se k němu lísá. Oberto odmítá, protože v něm poznává svého otce. Přichází Bradamante s Ruggierem. Alcina se je snaží přesvědčit, že pokud Ruggiero odejde, čeká ho podle věštby jen smrt. Bradamante s Melissem přesto nutí Ruggiera, aby rozbil kouzelnou perlu skrývající prsten od Alciny určený pro něj. Ten váhá, ale nakonec

perlu rozbíjí. Kouzlo je zrušeno a muži proměnění ve zvířata jsou vysvobozeni. Všichni opouštějí ostrov, Ruggierův poslední pohled patří Alcině, která ztrácí svou lásku a zbývá jí jen samota.

Partneři koprodukce

   

 

 

 

Zobrazit méně

Inscenační tým

Obsazení

Kdy hrajeme?

Alcina Janáčkovo divadlo / Opera Georg Friedrich Händel

Alcina

  • 18/12/2024
  • 18:00 - 22:00
Alcina Janáčkovo divadlo / Opera Georg Friedrich Händel

Alcina

  • 21/12/2024
  • 17:00 - 21:00
Alcina Janáčkovo divadlo / Opera Georg Friedrich Händel

Alcina

  • 12/01/2025
  • 17:00 - 21:00

Fotogalerie