Carmen na hradě Špilberk

/ Opera 01/07/2024 20:00 - 23:00

Teplé letní večery je nejlepší strávit pod hvězdami s hudbou, a proto soubor Janáčkovy opery NdB i letos přináší operní představení do romantického prostředí hradu Špilberk.

Francouzský esprit a španělskou vášeň to v sobě ukrývá hudba Bizetovy Carmen. Nakonec, kdo by neznal nesmrtelné operní hity – slavnou Habaneru, nebo árii toreadora Escamilla. Co když se ale za příběhem o přelétavosti lásky skrývá něco víc?

Na začátku byla útlá novela francouzského spisovatele Prospera Meriméea o donu Josém, který pro pošetilou vášeň k divoké cikánce dezertoval z vojny, stal se pašerákem a vrahem. Carmen v režii Tomáše Pilaře se vrací právě k původní povídce a rozkrývá další vrstvy jednotlivých charakterů – postavy zde jsou především lidé, kteří vyšli z naprosto rozdílných prostředí. Nejde tu jen o přelétavou a nespoutanou lásku Carmen, se kterou se žárlivý José nedokáže vyrovnat. Je to střet dvou světů – spořádaného, úhledného světa Josého a Micaëly svázaného dopředu danými pravidly, a světa cikánů a pašeráků žijících ze dne na den, bez zákonů a ovládaného okamžitými impulzy. Jejich světy se náhle protnou, ale tato rozdílnost způsobí napětí a střet, který vede až naprosté destrukci jich obou. Nikdo z nich tomu není schopen zabránit, protože ani jeden není ochoten nebo nemůže ustoupit.

 

Informace:
VEČERNÍ POKLADNA: Vždy 45 minut před začátkem představení bude otevřena pokladna, která je umístěna u vstupní brány na I. nádvoří. Nabízíme k zapůjčení deky a k zakoupení pláštěnky.

HLEDIŠTĚ nemá elevaci, sedí se na lavicích.

DRESS CODE není daný. Oblečte se raději teple, letní večery jsou nevyzpytatelné.

WC: Diváci můžou využít WC v prostorách mezi I. a II. nádvořím.

JAK SE K NÁM DOSTANETE: Výšlap na Špilberk můžete pohodlně zahájit z nejbližších zastávek MHD Česká, Šilingrovo náměstí, Úvoz nebo Komenského náměstí.

PLÁŠTĚNKY A DEKY: V případě nepřízně počasí pro vás máme nachystané i pláštěnky a deky. Pláštěnku si můžete zakoupit za 30 Kč a deku zapůjčit za vratnou částku 100 Kč.

Zobrazit více

Inscenační tým

Obsazení

Kdy hrajeme?

Carmen na hradě Špilberk / Opera

Carmen na hradě Špilberk

hrad Špilberk
  • 01/07/2024
  • 20:00 - 23:00

Fotogalerie