Lenka Lagronová

Chytání Vídně

Divadlo Reduta / Činohra 17/12/2022 17:00 - 18:55

Intimní dramatický příběh z Brna, ve kterém hraje důležitou roli nejen střecha Jaruškova domu. Bilance jednoho ženského osudu s tóny jemného humoru nejen pro diváky, kteří vyrůstali v 80. letech.

Hrdinka příběhu, malířka Alma, se ne příliš ráda vrací do míst svého dětství a dospívání. Se svými rodiči bydlela v domě s pohnutou historií, o čemž jako malá neměla tušení. Příchod do prostředí, v němž se odehrával zdánlivě obyčejný život rodiny, provází vzpomínky na časy, kdy na střeše domu „chytala Vídeň“. Pokud byl člověk trpělivý a umně pohyboval anténou, dokázal v Brně za časů socialismu naladit na televizoru rakouské stanice, plné zakázaných požitků. Všednost dní byla rázem narušena a snění o svobodném světě probouzelo touhy na pestrý a šťastný život. Návrat do reality byl o to pochmurnější, což si uvědomuje i Alma, která se dávno necítí být s tímto místem spjata.

Hra renomované české dramatičky Lenky Lagronové (*1963) vznikla na objednávku Činohry NdB. Autorka, pro kterou je charakteristický lyrický jazykový výraz a schopnost vcítit se do psychologických hlubin ženy, situovala děj hry do modernistického Jaruškova domu, který vznikl podle projektu architekta Josefa Gočára v roce 1910 v Králově Poli. Osobní minulost své stárnoucí hrdinky Almy záměrně propojila s touhami i traumaty lidí, kteří dům rovněž obývali.

Světová premiéra: 3. června 2022 v divadle Reduta

Zobrazit více

Zobrazit méně

Délka představení: 1 hodinu a 50 minut, bez přestávky

Foto z představení: Tereza Jiroušková

Upozornění pro epileptiky: Během představení (cca 5 min.) se používá výrazný efekt zrnění, které se promítá na scénu.

V rámci inscenace se kouří.

Zobrazit méně

Inscenační tým

Obsazení

Kdy hrajeme?

Chytání Vídně Divadlo Reduta / Činohra Lenka Lagronová

Chytání Vídně

  • 07/10/2022
  • 20:00 - 21:50
Chytání Vídně Divadlo Reduta / Činohra Lenka Lagronová

Chytání Vídně

Lektorský úvod před představením
  • 07/11/2022
  • 19:00 - 20:50
Chytání Vídně Divadlo Reduta / Činohra Lenka Lagronová

Chytání Vídně

  • 17/12/2022
  • 17:00 - 18:55

Fotogalerie