Alena Mornštajnová

Hana

Mahenovo divadlo / Činohra 23/01/2022 17:00 - 20:00

Uhrančivé osudy tří žen a jednoho století.

Můžeme jedním rozhodnutím nevratně změnit život svůj i těch druhých? Máme život ve svých rukou nebo jsme jen bezmocnými loutkami ve hře osudu? Hana o tom ví své. Žije s břemenem viny, bojuje s vlastní hanou, protože cosi se vymklo a nelze to již vrátit zpět. Jen s tím žít. Ale jak? Přitom vše začíná úplně nevinně. Je zima roku 1954. Devítiletá Mira neuposlechne zákaz svých rodičů a jde s kamarády k řece jezdit na uvolněných ledových krách. Spadne do vody, čímž se její neposlušnost prozradí. Mira je potrestána – nedostane z oslavy maminčiných narozenin ani jeden žloutkový věneček. Z nepatrných příčin se však vyklubou velké následky, které spojí život Miry s životem podivínské tety Hany. Z podmanivého jobovského příběhu o tom, že ztratit lze v životě vše kromě lásky a vzájemného lidského porozumění, se ve strhujícím tempu vynořují osudy žen tří generací – Miry, její tety Hany a babičky Elsy. Ožívá bolest i utrpení, zrada a nenávist, ale také láska, lidskost a humor. Příběh vychází ze skutečných událostí odehrávajících se ve Valašském Meziříčí. Hana je třetí knihou jedné z nejčtenějších českých autorek současnosti, pro jeviště ji adaptoval režisér Martin Glaser.

Česká premiéra: 7. června 2019 v Mahenově divadle

Zobrazit více

Zobrazit méně

Inscenace vhodná od 13 let. Upozorňujeme diváky, že se v rámci inscenace kouří.

Délka představení: 3 hodiny včetně přestávky

Foto z představení: Patrik Borecký

Alena Mornštajnová

Jedna z nejúspěšnějších českých autorek současnosti. Žije ve Valašském Meziříčí, kde se 24. června 1963 narodila. Vystudovala angličtinu a češtinu na Filozofické fakultě Ostravské univerzity. Pracovala jako lektorka anglického jazyka a překladatelka, nyní se živí jako spisovatelka.
Debutovala v roce 2013 a již její první román Slepá mapa byl nominován na Cenu Česká kniha 2014. V roce 2015 vyšel román Hotýlek, který o rok později na Dvojce Českého rozhlasu četla Anna Cónová v úpravě Simony Nyitrayové a režii Petera Gábora. Zatím největší ohlas vzbudil autorčin třetí román z roku 2017 Hana. O rok později zaujala malé čtenáře pohádka Strašidýlko Stráša s ilustracemi Galiny Miklínové. Poslední, čtvrtý román Aleny Mornštajnové má název Tiché roky.

Slovo režiséra Martina Glasera

Příběh Hany a její rodiny obsáhne během tří stovek románových stran nebo tří hodin divadelní inscenace skoro třicet let naší historie. Proč stojí za to vracet se znovu k událostem před druhou světovou válkou? Proč se znovu trýznit hrůzami holokaustu? Proč hrát o tom, jak se naše společnost rozkládala v dobách komunistického teroru?
Hodnotový žebříček naší doby připomíná spíš než uspořádanou strukturu hromadu dříví, ze které si každý vybere, co se mu zrovna hodí. Ztrácíme důvěru v hodnotu slova, používáme stejné pojmy, ale myslíme si pod nimi každý něco jiného. Nemáme společný cíl a vizi, kam směřovat. Chceme v klidu a spokojeně žít své malé životy. A kolem nás sviští velké dějiny a my se možná za pár let nebudeme stačit divit, co se to zase s námi všemi děje. Podobně jako postavy románu Aleny Mornštajnové. Její hrdinky přeci také nechtěly vlastně nic víc, než žít své prosté životy. Ničím nevybočovaly z řady. Jenom se v klíčových momentech svých životů, o kterých ovšem ani náhodou netušily, že to jsou osudové křižovatky, nerozhodly správně. Ony se ani „správně“ rozhodnout nemohly, protože netušily, že rozhodnutí dobré pro jednu konkrétní chvíli, bude mít v budoucnu dalekosáhlé důsledky. V tom je náš příběh nesmírně cenný. Jako stálá připomínka, že žádné z našich rozhodnutí, ani to nejmenší a nejbanálnější, nezůstane bez následků v budoucnosti.

Zobrazit méně

Inscenační tým

Martin Glaser Adaptace a režie
Lucie Němečková Dramaturgie
Pavel Borák Scéna
Martin Špetlík Světelný design

Obsazení

Kdy hrajeme?

Mahenovo divadlo / Činohra Alena Mornštajnová

Hana

 • 29/12/2021
 • 19:00 - 22:00
Mahenovo divadlo / Činohra Alena Mornštajnová

Hana

 • 16/01/2022
 • 19:00 - 22:00
Mahenovo divadlo / Činohra Alena Mornštajnová

Hana

 • 23/01/2022
 • 17:00 - 20:00
Mahenovo divadlo / Činohra Alena Mornštajnová

Hana

 • 06/02/2022
 • 17:00 - 20:00
Mahenovo divadlo / Činohra Alena Mornštajnová

Hana

 • 19/02/2022
 • 19:00 - 22:00
Mahenovo divadlo / Činohra Alena Mornštajnová

Hana

 • 04/03/2022
 • 19:00 - 22:00

Fotogalerie