Karol Szymanowski

Král Roger

Janáčkovo divadlo / Opera 12/06/2025 11:00

Dvojí pojetí světa, jedna hranice mezi nimi – jedno ztělesňuje rozum a světlo, druhý je živelný, temný a iracionální. Jedné noci na křesťanský dvůr krále Rogera přichází charismatický pastýř, který naruší zavedený řád křesťanských hodnot a vidění světa. Přináší jeho učení radost a dobro nebo jen zkázu a chaos?

Jednoznačnou odpověď opera Král Roger polského skladatele Karola Szymanowského nenabízí, on sám ji označoval jako mystérium, jehož tématem je sebepoznání člověka, jeho sexuality i spiritualita.

Inspiraci pro dílo, které mělo premiéru v roce 1924, našel skladatel při své cestě na ostrov Sicílie, místě oplývajícím památkami starověké i orientální kultury a raně křesťanského umění. Snad právě proto se stala centrem Szymanowského opery historická postava krále Rogera II., který zde ve 12. století vládl, a na jehož dvoře se prolínaly kultura a filozofie křesťanská s arabskou. Stejně tak se díky skladatelově fascinaci antikou a exotikou Orientu do jeho hudby promítají nejen prvky impresionismu, ale právě i arabské hudby.

Na brněnském operním jevišti bude toto jedinečné dílo uvedeno poprvé a poprvé se na něm představí i mladý talentovaný režisér a čerstvý absolvent JAMU Vladimír John, který již svým loňským absolventským představením zaujal nejen brněnské publikum.

Premiéra: 13. června 2025 v Janáčkově divadle

 

 

Trailer:

Dokument o vzniku inscenace:

Předpremiérové kukátko k inscenaci:

Podcast s režisérem Vladimírem Johnem a dramaturgyní Patricií Částkovou

Zobrazit více

Zobrazit méně

Nastudováno v polském originále s českými, anglickými a německými titulky.

Délka představení 1h 30 min bez přestávky.

Obsah opery

  1. jednání

Za přítomnosti krále Rogera začíná večerní bohoslužba. Arcibiskup a lid žádají, aby král zakročil proti tajemnému Pastýři, který hlásá víru v jiného boha. Králova manželka Roxana a jeho rádce Edrisi mu radí, aby Pastýře vyslechl. Pastýř přichází a vypráví o svém bohu, lásce a kráse, kterou nabízí. Arcibiskup spolu s Diákonkou a lidem obviní Pastýře z rouhání a Roger odsuzuje Pastýře k smrti. Na prosbu Roxany a Edrisiho své rozhodnutí změní a nařizuje, aby byl Pastýř propuštěn. Ve chvíli, kdy Pastýř odchází, jej Roger zastaví a nařizuje mu, aby přišel v noci do paláce a čelil jeho soudu.

 

  1. jednání

Roger v doprovodu Edrisiho napjatě očekává příchod Pastýře. V dáli se ozývá hlas Roxany, která prosí v písni o milost k Pastýři. Pastýř píseň přeruší svým příchodem a znovu mluví o svém světě svobody a lásky. Pastýřova přítomnost přitahuje lid i Roxanu a v tanci postupně podléhají jeho kouzlu. Roger se ho snaží zastavit, ale marně. Pastýř vybízí všechny, aby jej následovali do jeho země. Vyzývá i Rogera – pokud ho chce soudit, musí přijít za ním.  Lid i Roxana následují Pastýře a Roger zůstává s Edrisim sám. Nakonec se však rozhodne vydat na pouť a dav následovat.

 

  1. jednání

Pouť může být i cestou do vlastní duše. Roger se na ni vydává spolu s Edrisim. Najde na jejím konci odpovědi na své otázky? Jsou Roxana a Pastýř jen hlasy v jeho nitru? Svítá a s ním přichází prozření…

 

Zobrazit méně

Inscenační tým

Robert Kružík Hudební nastudování
Robert Kružík Dirigent
Martin Krupa Světelný design
Jan Kodet Choreografie
Michal Heriban Choreografie
Patricie Částková Dramaturgie
Martin Buchta Sbormistr
Valeria Maťašová Sbormistryně dětského sboru

Obsazení

Kdy hrajeme?

Král Roger Janáčkovo divadlo / Opera Karol Szymanowski

Král Roger

Předplatné: O3
  • Zítra
  • 18:00 - 19:20
Král Roger Janáčkovo divadlo / Opera Karol Szymanowski

Král Roger

30 minut před představením probíhá dramaturgický úvod + diskuze s tvůrci po představení Předplatné: O1
  • 24/06/2025
  • 19:00 - 20:20
Král Roger Janáčkovo divadlo / Opera Karol Szymanowski

Král Roger

  • 17/12/2025
  • 19:00 - 20:20
Král Roger Janáčkovo divadlo / Opera Karol Szymanowski

Král Roger

  • 17/01/2026
  • 17:00 - 18:20
Král Roger Janáčkovo divadlo / Opera Karol Szymanowski

Král Roger

  • 27/03/2026
  • 19:00 - 20:20

Fotogalerie