Giuseppe Verdi

La traviata

Mahenovo divadlo / Opera 16/04/2024 18:00 - 20:40

Nadčasový tragický příběh kurtizány doufající ve štěstí opravdové lásky. Na krátký moment se zdá být tak blízko, ale je to jenom sen. Komorní drama v klasické režii Zbyňka Srby.

Snad nikdo z účastníků benátské premiéry, která byla zničujícím fias­kem, nevěřil, že se právě stal svědkem zrodu jedné z nejoblíbenějších a nejhranějších italských oper. Verdi v románu o lásce kurtizány Violetty a Alfréda, které nepřeje jeho otec ani společnost, nalezl téma mu blízké. Znal dobře místo děje – Paříž, město plné shonu, nikdy neměl příliš v oblibě a tragický příběh mu připomněl i jeho životní zkušenost. Léta žil ve volném svazku se sopranistkou Giuseppinou Strepponi a na vlastní kůži pocítil odpor společnosti vůči „nelegálnímu“ vztahu. Jeho osobní prožitek bezpochyby umocnil pochopení a soucit s hlavní hrdinkou, které celou operou prostupují… Průzračná lyrická hudba, kde se italské bel canto úzce snoubí s dramatickým výrazem, dodala tragickému příběhu lásky proslulé pařížské kurtizány na jíma­vosti a dala tak vzniknout opernímu evergreenu.

Premiéra: 26. října 2001 v Janáčkově divadle

Zobrazit více

Zobrazit méně

Nastudováno v italském originále s českými, anglickými a německými titulky.
Délka představení: 2 hodiny a 40 minut, 2 přestávky

Mohlo by vás zajímat

Proč je výhodné kupovat vstupenky s předstihem?
Naše prodejní místa.
Máte nárok na zvýhodněné vstupné?
Přemýšlíte jak se obléknout do divadla?
Jak se k nám dostanete.
Jak si objednat občerstvení a vyhnout se čekání v bufetu.
Opery se nebojte, titulkovací zařízení vám pomůže!
Připravili jsme na vámi vybrané představení Dramaturgický úvod? Tak tam nesmíte chybět.
Info pro handicapované

Obsah opery

1. dějství
V salónu slavné pařížské kurtizány Violetty se schází hosté. Gaston přivádí své­ho přítele Afréda Germonta, který je velkým ctitelem Violetty. Ta mladíkovo vyznání lásky zprvu odmítá, poukazuje na svou nestálost a nevázaný způsob života. Upřímnost a síla Alfrédovy lásky ji nakonec přesvědčí, že s ním by se mohl naplnit její sen o skutečném štěstí.

2. dějství
Violetta s Alfrédem tráví šťastné dny na venkově daleko od Paříže. Tento způ­sob života je však nákladný a Violetta musí tajně prodat své šperky, aby uhradila dluhy. Když Alfréd zjistí, jaká je jejich finanční situace, odjíždí do Paříže, aby obstaral peníze. V Alfrédově nepřítomnosti navštíví Violettu jeho otec. Vyčítá jí, že ohrozila Alfrédovu budoucnost a dobrou pověst jeho i rodiny. Třebaže ho Violetta přesvědčí o své lásce a čistých úmyslech, přestože soucítí s dívkou, jež se mu svěří, že umírá na tuberkulózu a Alfréd že je jejím posledním krátkým štěstím, zůstává Germont neoblomný. Violetta se musí vzdát své lásky, jinak ohrozí štěstí jeho dcery, kterou opustí snoubenec, pokud Alfréd poskvrní rodinu svým soužitím s kurtizánou. Violetta slibuje, že podstoupí tuto oběť. Zanechá Alfrédovi dopis a odjíždí do Paříže. Alfréd je zoufalý a neslyší prosby svého otce, aby se s ním navrátil domů; jeho mysl ovládla touha po pomstě a spěchá za Violettou.

Proměna
U Flory se sešla veselá společnost. Přichází i Violetta v doprovodu barona Douphala. Je zde i Alfréd, jenž se při karetní hře snaží vyprovokovat barona. Violetta má obavy o jeho bezpečnost a žádá jej, aby odjel. Alfréd však chce slyšet jen jediné: miluje barona? Věrna své přísaze Germontovi Violetta odpovídá, že ano. Uražený Alfréd jí před celou společností vmete do tváře peníze za její lásku. Taková hrubost všechny přítomné urazí; urazí i Germonta, jenž v obavách svého syna následoval až do Paříže.

3. dějství
Violetta je na konci svých sil, její nemoc propukla, opustili ji přátelé a peněz se nedostává. Jedinou útěchou je dopis od Germonta, ze kterého se dozvěděla, že Alfrédovi řekl o její oběti. Alfréd v souboji zranil barona a musel uprchnout ze země, slíbil však, že se brzy vrátí. Toto pomyšlení jí vrací vůli k životu, ale je pozdě…

Zobrazit méně

Inscenační tým

Jaroslav Kyzlink Hudební nastudování
Pavel Šnajdr Dirigent
Zbyněk Srba Režie
Jana Zbořilová Kostýmy
Josef Pančík Sbormistr
Zdeněk Prokeš Choreografie
Hana Halberstadt Pohybová spolupráce

Obsazení

Kdy hrajeme?

La traviata Mahenovo divadlo / Opera Giuseppe Verdi

La traviata

Mimořádný hosté Luciano Mastro v roli Alfréda Germonta , Luis Cansino v roli Giorgia Germonta
  • 12/01/2024
  • 19:00 - 21:40
La traviata Mahenovo divadlo / Opera Giuseppe Verdi

La traviata

  • 01/03/2024
  • 19:00 - 21:40
La traviata Mahenovo divadlo / Opera Giuseppe Verdi

La traviata

  • 16/04/2024
  • 18:00 - 20:40

Fotogalerie