Ödön von Horváth

Nikdo

Divadlo Reduta / Činohra 12/04/2022 19:00 - 21:20

Černohumorná groteska pohybující se na hranici hororu. V tomto příběhu si nikdo nemůže být jistý, kdo vystoupí z dalších dveří: zda to bude osudová láska nebo neméně osudový loupežný vrah a jak osudové může být dlouhé prudké schodiště!

Prostitutka Gilda bydlí v přízemí, houslista Klein kdesi pod krovem střechy, na dvoře je nálevna „Velkého kavárníka“ a průchodem co chvíli projíždí pohřební a policejní vozy. Podivný dům, jehož majitelem je Božetěch Lehmann, lichvář a mrzák, uvězněný v bytě v prvním patře, odkud nikdy nevychází. Dokud do domu nepřijde mladá Uršula, kterou bída a hlad dohnaly až ke dveřím protřelé Gildy, aby se zaučila v jejím řemesle. Lehmann se Uršuly ujme a rozběhne se nekonečná řada událostí, které dokreslují zběsilou dobu po první světové válce. Doba dluhů a lichvy a nahraditelnosti člověka. Doba, která od toho času ještě neskončila. Postavy se v ději objevují a zase mizí, stárnou a mládnou, nebo vystupují v několika provedeních.

Do tohoto panoptikálního domu, kde nikdo není šťastný, ale nikdo za to nemůže, zasadil Ödön von Horváth (1901–1938) svůj první dramatický příběh. Téměř sto let starou hru, a přesto horkou novinku, neboť byla senzačně objevena ve Vídni teprve v roce 2015, uvedlo NdB v české premiéře.

Česká premiéra: 2. září 2021 v divadle Reduta

 

Zobrazit více

Zobrazit méně

Délka představení: 2 hodiny a 10 minut, 1 přestávka

Foto z představení: Ivo Dvořák
Fotografie: Jakub Čáp

Zobrazit méně

Inscenační tým

Radovan Charvát Překlad
Aminata Keita Režie
Milan Šotek Dramaturgie
Linda Holubová Kostýmy
Pavel Husa Hudba
Ondřej Růžička Světelný design

Obsazení

Kdy hrajeme?

Nikdo Divadlo Reduta / Činohra Ödön von Horváth

Nikdo

  • 01/03/2022
  • 19:00 - 21:20
Nikdo Divadlo Reduta / Činohra Ödön von Horváth

Nikdo

  • 12/04/2022
  • 19:00 - 21:20

Fotogalerie