Bedřich Smetana

Prodaná nevěsta

Janáčkovo divadlo / Opera 02/03/2024 17:00 - 19:50

Jak prodat nevěstu? Nejlépe prostřednictvím inscenace režiséra Ondřeje Havelky. Jedna z nejpopulárnějších českých oper Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany je na repertoáru brněnského divadla více než patnáct let a stále neztratila nic ze svého vtipu a divácké oblíbenosti.

Děj nás zavádí do vesnice, kde žijí Jeník a Mařenka, dva mladí lidé, kteří se mají rádi. Mařenka se však má provdat za syna bohatého sedláka Míchy, u něhož se její otec zadlužil. Mladá dívka se ale nehodlá jen tak vzdát své lásky a svatbu s vybraným ženichem odmítá. To Jeník na to jde chytře a využije dohazovače Kecala. Jenže si s Mařenkou neřeknou o svých plánech a celé se to trochu zamotá…  Ondřej Havelka vytvořil mistrně rozehrané hudební divadlo, které vychází sice z krásných lidových tradic, ale zároveň našel osobitý pohled na celou operu. Ta se odehrává nikoliv, jak je běžně zvykem, v létě během dožínek, ale v době masopustu čili jak se u nás na Moravě říká fašanku! Takže se můžete těšit nejen na komedianty ve 3. dějství, ale i na řadu pravých moravských fašankových maškar.

Premiéra: 24. března 2006 v Janáčkově divadle

 

Zobrazit více

Zobrazit méně

Nastudováno v českém originále s českými, anglickými a německými titulky.
Délka představení: 2 hodiny a 50 minut, 1 přestávka
Inscenace je vhodná pro děti od 8 let.

Mohlo by vás zajímat

Proč je výhodné kupovat vstupenky s předstihem?
Naše prodejní místa.
Máte nárok na zvýhodněné vstupné?
Přemýšlíte jak se obléknout do divadla?
Jak se k nám dostanete.
Jak si objednat občerstvení a vyhnout se čekání v bufetu.
Opery se nebojte, titulkovací zařízení vám pomůže!
Připravili jsme na vámi vybrané představení Dramaturgický úvod? Tak tam nesmíte chybět.
Info pro handicapované

 

Obsah opery

1. dějství
Je masopust. Všichni slaví a veselí se, jen Mařenka nemá příliš důvodů k radosti. Rodiče ji nutí, aby se provdala za bohatého Vaška a nechala Jeníka, který je jen chudý chasník bez domova. Otec podlehl slovům dohazovače Kecala, vypočítávajícího Vaškovy přednosti. Ten je totiž jediným dědicem velkého Míchova statku, neboť jeho nevlastní bratr se ztratil kdesi ve světě. Mařenka však energicky Vaška odmítá. Kecal, nechtěje přijíti o dobrý obchod, rozhodne se vyhledat Jeníka…

2. dějství
Mezi veselící se chasu by rád pronikl i Vašek, leč marně. Mařenka si ho všimne a okamžitě kuje železo. Vašek ji nezná a toho Mařenka využije ke své intrice. Pomluví mu jeho předurčenou nevěstu a vykreslí ji v těch nejhorších barvách, takže se Vašek v hrůze zapřísahá, že si takové děvče nevezme. Kecal zatím nabídl Jeníkovi 300 zlatých, upustí-li od Mařenky. Jeník k velikému zděšení a nevoli svých kumpánů svolil, avšak pod podmínkou, že si Mařenka vezme Míchova syna. Kecal souhlasí a je podepsána smlouva. V sále propukne rozčílení a odpor k hochovi, který prodal své děvče.

3. dějství
Do vsi přišli komedianti a zvou vesničany na představení. Vašek, otáčející se zvědavě kolem nich, nespouští oči z Esmeraldy. A ta ihned využije situace. Potřebují medvěda a poněkud pomalý Vašek se dá snadno přemluvit k této úloze. Mařenka se zatím dozvěděla, že ji Jeník prodal, ale nemůže tomu věřit. Jeník by jí rád vše vysvětlil, ale Mařenka se zdráhá ho vyslechnouti, na truc si vezme Vaška. Tu Jeník vidí, že musí rychle jednati. Předstoupí před Míchovy, oznámí všem, že on je jejich ztracený syn Jan, a žádá splnění  Kecalem sepsané smlouvy. Mařenka se vrhá Jeníkovi do náruče a rodiče jim žehnají.

Zobrazit méně

Inscenační tým

Karel Sabina Libreto
Petr Vronský Hudební nastudování
Jakub Klecker Dirigent
Josef Pančík Sbormistr
Jana Hanušová Choreografie
Patricie Částková Dramaturgie

Obsazení

Kdy hrajeme?

Prodaná nevěsta Janáčkovo divadlo / Opera Bedřich Smetana

Prodaná nevěsta

QR hra
  • 07/02/2024
  • 19:00 - 21:50
Prodaná nevěsta Janáčkovo divadlo / Opera Bedřich Smetana

Prodaná nevěsta

  • 02/03/2024
  • 17:00 - 19:50
Prodaná nevěsta Janáčkovo divadlo / Opera Bedřich Smetana

Prodaná nevěsta

QR hra
  • 15/05/2024
  • 19:00 - 21:50

Fotogalerie