Richard Strauss

Salome

Janáčkovo divadlo / Opera 25/06/2023 19:00

Dívka tančí. Jeden za druhým, ve smyslném pohybu, padá k zemi jejích sedm závojů. Tančí, aby potěšila krále Heroda, a chce za to jen jediné. Hlavu muže, kterého miluje. Když nechce opětovat její lásku, Salome touží alespoň po polibku jeho mrtvých úst…     

Expresivní, krátká a šokující, tak by se dala stručně popsat Straussova opera Salome podle hry Oscara Wilda. Příběh inspirovaný Biblí o půvabné Salome, dceři krále Heroda, a její obsesivní lásce k prorokovi Jochanaanovi skutečně vyvolal při premiéře pořádný skandál.

Zároveň se dílo plné silné, dramatické hudby a bohatých orchestrálních barev stalo celosvětovou senzací a je jí právem dodnes. Chvíle, kdy Salome přináší Jochanaanovu hlavu na stříbrném tácu a líbá ji, stále náleží na špici desítky TOP operních hororů. A extrémně náročná role Salome patří ke snům a prubířským kamenům sopranistek. Salome se v brněnském divadle dočká své teprve čtvrté inscenace a jejím tvůrcem nebude nikdo menší než jeden z nejlepších českých režisérů David Radok. Po skvělé inscenaci Brittenova Petera Grimese v sezoně 2021/22 se tak vrací spolu se svým týmem šéfdirigentem Marko Ivanovićem, kostýmní výtvarnicí Zuzanou Ježkovou a nově Draganem Stojčevskim jako scénografem k již páté režii pro náš operní soubor. Stejně jako při světové premiéře i tentokrát to bude senzace!

Premiéra: 17. června 2023 v Janáčkově divadle

Zobrazit více

Zobrazit méně

Nastudováno v německém originále s českými, anglickými a německými titulky.

Zobrazit méně

Inscenační tým

Marko Ivanović Hudební nastudování/dirigent
Ondrej Olos Dirigent
David Radok Režie
Zuzana Ježková Kostýmy
Přemysl Janda Světelný design
Otakar Blaha Asistent režie

Obsazení

Kdy hrajeme?

Salome Janáčkovo divadlo / Opera Richard Strauss

Salome

PREMIÉRA Předplatné: PO
  • 17/06/2023
  • 19:00
Salome Janáčkovo divadlo / Opera Richard Strauss

Salome

Lektorský úvod před představením Předplatné: O1
  • 21/06/2023
  • 19:00
Salome Janáčkovo divadlo / Opera Richard Strauss

Salome

Předplatné: O3
  • 25/06/2023
  • 19:00

Fotogalerie