Franz Lehár

Veselá vdova

Janáčkovo divadlo / Opera 21/10/2023 17:00 - 19:25

Mise je jasná – provdat vdovu! Ale tak, aby její miliony zůstaly v knížectví. Nápadníků by bylo dost, jenže hrabě Danilo pověřený úkolem má s vdovou Hanou Glawari už svou milostnou historii. Náklonnost je tedy oboustranná, ale nechuť přiznat si, že stará láska nezrezivěla, taky. Když přidáte další ingredience v podobě párty na velvyslanectví v Paříži, tanečnic ze slavného kabaretu U Maxima a vtipné dialogy, máte vše, co je třeba na skvělou operetu.

Námět na Veselou vdovu našel libretista Leo Stein v podobě francouzské komedie, kterou náhodou objevil, když se na návštěvě prohrabával v knihovně. Původně zamýšlený skladatel neměl zájem a volba tak padla na mladého Franze Lehára. Pokud to byl zásah osudu, pak se ukázal jako velmi šťastný. Lehár, po matce Maďar a po otci z Moravy, měl zřejmě díky smíšenému rodinnému dědictví cit pro melodie, švih a vtip. Každé číslo Veselé vdovy je malým hudebním dárkem a melodie jako U Maxima jsem znám, píseň o Vilije, Ženy, ženy a další se staly rychle slavnými. Slavným se díky Veselé vdově stal i Lehár a dnes jeho opereta patří na i repertoár newyorské MET. Veselá vdova se na brněnské jeviště vrací po téměř třiceti letech a ujme se jí zkušený tým. Režisérka Magdalena Švecová spolu s choreografem Martinem Packem a výtvarníky Zuzanou Přidalovou a Davidem Janoškem jsou autory skvělých a výpravných inscenací Ferdy Mravence a La bohème. Můžete se tedy těšit na kouzlo Paříže na přelomu století se vší parádou.

Premiéra: 3. února 2023 v Janáčkově divadle

Zobrazit více

Zobrazit méně

Nastudováno v českém překladu s českými, anglickými a německými titulky.
Délka představení: 2 hodiny a 30 minut, 1 přestávka

Mohlo by vás zajímat

Proč je výhodné kupovat vstupenky s předstihem?
Naše prodejní místa.
Máte nárok na zvýhodněné vstupné?
Přemýšlíte jak se obléknout do divadla?
Jak se k nám dostanete.
Jak si objednat občerstvení a vyhnout se čekání v bufetu.
Opery se nebojte, titulkovací zařízení vám pomůže!
Připravili jsme na vámi vybrané představení Dramaturgický úvod? Tak tam nesmíte chybět.
Info pro handicapované

K inscenaci proběhlo 25. ledna 2023 Předpremiérové kukátko od 16:00 v Janáčkově divadle. Můžete se na něj podívat on-line ZDE.

1. dějství
Baron Zeta, velvyslanec knížectví Pontevedro, pořádá v pařížském hotelu slavnost. Důvodem je nejen oslava narozenin panovníka. Na slavnost je pozvána i Hana Glawari, vdova po pontevedrinském dvorním bankéři, která po něm zdědila dvacet milionů. Pokud se provdá za Francouze, Pontevedro zbankrotuje, a Zetovým úkolem je tak zajistit, aby jmění zůstalo v zemi. Jediný způsob, jak to provést, je provdat Hanu za pontevedrinského občana – a volba padne na hraběte Danila, prvního tajemníka velvyslanectví. Sekretář Něguš sice úspěšně donutí hraběte opustit oblíbený kabaret U Maxima a přijít na oslavu, při setkání s Hanou však vyjde najevo, že jsou staří známí. Byli do sebe kdysi zamilovaní, ale Danilo poslechl strýce, který byl proti sňatku s chudou dívkou. Stará láska sice nezrezavěla, nicméně Danilo se odmítá dvořit Haně jen kvůli jejím penězům a ona také není ochotna mu odpustit starou zradu.
Baron Zeta si sice myslí, že mu nikdy nic neunikne, o vztahu své ženy Valencienne ke Camillovi de Rosillion však nemá nejmenší tušení. Valencienne ale ztratí vějíř, na který jí Camille napsal „Miluji tě.“ Najde ho Kromow, jenž je přesvědčen, že patří jeho ženě. Zeta zabrání žárlivé scéně, když přiměje Valencienne, aby předstírala, že vějíř je její. To ale neřeší problém milenců, protože Zeta vějíř odnese. Valencienne se snaží přimět Camilla, aby se ucházel o Hanu. Začíná dámská volenka a Hana je obklopena nápadníky. Danilo tam sice chybí, ale využil dámy, aby mu pomohly zbavit se dalších mužů ucházejících se o Haninu přízeň.

2. dějství
Slavnost pokračuje Haniným zpěvem staré pontevedrinské písně o víle Vilje. Danilo stále odmítá ucházet se o Hanu, slibuje ale, že se zbaví francouzských nápadníků. Zeta také pověří Danila, aby zjistil, komu patří vějíř, který předtím sebral Kromowovi, protože stále netuší, že je jeho vlastní ženy. Ani Danilo pravdu nevypátrá, zato odhalí další aférky na velvyslanectví. Tím se zbaví nevítaných nápadníků, ale nostalgická chvíle při valčíku pro překonání vzájemného odporu Hany ani Danila nestačí. Něguš přiměje Valencienne, aby se rozešla s Camillem. Ta – ač nerada – souhlasí, ale jejich rozloučení je odhaleno baronem Zetou a Danilem. Zeta zuří, je však překvapen, když z úkrytu milenců vyjde místo jeho ženy Hana, která oznamuje, že se zasnoubila s Camillem.

3. dějství
Zeta je zoufalý, protože ředitel hotelu chce zaplatit za slavnost, ale Pontevedro stojí na pokraji bankrotu. Něguš přichází se zprávou, že účet platí Hana. Ta sezvala tanečnice grizetky v čele s Valencienne, která mezi ně patřila, než se provdala za Zetu, a společně předvedou číslo z kabaretu U Maxima.
Danila kabaretní scéna nenadchne a bere ji jako další provokaci od Hany. Vyčte jí zasnoubení s Camillem a oba se uraženě rozcházejí. Zastaví je Něguš, kterému konečně došla trpělivost. Několika dobře mířenými větami s odvoláním na Freuda je přiměje, aby si přiznali, že se stále milují. Spokojený Něguš ohlašuje jejich zasnoubení. Kromow je překvapen, že Danilovi nevadí Hanino předchozí zasnoubení s Camillem. Ten oznámí, že to Hana udělala, aby poskytla alibi jiné vdané ženě. Valencienne přiznává, že to byla ona, ale celou situaci chytře obrátí ve svůj prospěch, a nakonec je to sám Zeta, který ji posílá, aby se věnovala Camillovi. Všechno se v dobré obrací a všichni mají, co chtěli.

 

Zobrazit méně

Inscenační tým

Franz Lehár Autor
Jakub Klecker Hudební nastudování/dirigent
Pavel Šnajdr Dirigent
Martin Buchta Sbormistr
Martin Pacek Režie
Přemysl Janda Světelný design
Martin Pacek Choreograf
Patricie Částková Dramaturgie
Vojtěch Orenič Asistent režie

Obsazení

Kdy hrajeme?

Veselá vdova Janáčkovo divadlo / Opera Franz Lehár

Veselá vdova

Předplatné: OV
 • 21/10/2023
 • 17:00 - 19:25
Veselá vdova Janáčkovo divadlo / Opera Franz Lehár

Veselá vdova

 • 22/11/2023
 • 19:00 - 21:25
Veselá vdova Janáčkovo divadlo / Opera Franz Lehár

Veselá vdova

 • 06/12/2023
 • 19:00 - 21:25
Veselá vdova Janáčkovo divadlo / Opera Franz Lehár

Veselá vdova

 • 30/12/2023
 • 17:00 - 19:25
Veselá vdova Janáčkovo divadlo / Opera Franz Lehár

Veselá vdova

 • 20/02/2024
 • 19:00 - 21:25
Veselá vdova Janáčkovo divadlo / Opera Franz Lehár

Veselá vdova

Předplatné: KV
 • 03/03/2024
 • 17:00 - 19:25

Fotogalerie